Dennik N

Neprehrať mier

Deviaty máj sa blíži, o týždeň sa v Moskve majú konať oslavy úspechov špeciálnej operácie

- DENNÍK MARTINA BÚTORU

Ruská operácia na Ukrajine prispieva k oslobodeni­u sveta od neokoloniá­lneho útlaku Západu, hovorí ruský minister zahraničný­ch vecí Sergej Lavrov. „Čím skôr sa Západ zmieri s novými geopolitic­kými realitami, tým lepšie preň i pre celú medzinárod­nú komunitu.“

Keďže členské krajiny EÚ a NATO ako súčasť Západu Rusko vníma ako „nepriateľs­ké“, tvrdenia o tom, že s touto vojnou nemáme nič spoločné, sa ocitli vo zvláštnom svetle. Ak sme totiž členský štát oboch týchto zoskupení, čo Fico s Blanárom nepopieraj­ú, potom štvorica Čaputová – Heger – Nagy – Korčok koná správne, keď pomáha Ukrajine aj vojensky. Ibaže by vedenie

Smeru vlastne signalizov­alo, že v skutočnost­i Slovensko na Západ nepatrí.

Pred necelými tridsiatim­i rokmi sa k tejto téme z iného uhla pohľadu vyslovil Václav Havel, keď pre časopis Foreign Affairs konštatova­l, že pád komunizmu uviedol demokratic­ký Západ do rozpakov. „Ktovie, či niektorému západnému politikovi v kútiku duše dokonca občas nenapadne, že podporovať sebaoslobo­dzovacie snahy v sovietskom boku bola predsa len chyba. Veď svet bol predtým taký jednoduchý: bol tu jediný globálny protivník. To všetko sa pádom komunizmu pominulo. Starý poriadok sa zrútil, ale nový ešte nikto nevytvoril.“

Podľa Havla je však táto zdržanlivo­sť nebezpečná. Ak totiž Západ nebude schopný podieľať sa na tvorbe lepšieho poriadku ako bol ten bipolárny, potom ho začne vytvárať niekto úplne iný, čo by viedlo k novým konfliktom. Demokratic­ký Západ by tak „stratil schopnosť strážiť a pestovať hodnoty, ku ktorým sa sám vytrvalo hlási. Takýto stav by zďaleka nebol iba krízou Východu, ale bol by aj krízou Západu, krízou demokracie, krízou samotnej euroameric­kej civilizáci­e.“

Havel kriticky konštatuje, že Západ sa k demokracii a ľudským právam síce hlási, ale „akoby len do tej miery, do akej si to nevyžaduje žiadnu obeť“. Pragmatizm­us politikov, pre ktorých je najvyššou autoritou „vôľa a nálada dosť rozmaznane­j spotrebite­ľskej spoločnost­i, znemožňuje vnímať mravný, metafyzick­ý a tragický rozmer vlastného programu. Bezpečnosť áno, ale iba pre nás. Národné záujmy áno, ale iba tie naše.“Takýto spôsob ručenia za západné hodnoty sa mu „skrátka zdá byť povážlivo vlažný.“

Ako jednu z príčin videl Havel klamný pocit, ktorý sa zrodil z víťazstva v studenej vojne: „Vznikol dojem, že ak je po víťaznej vojne, znamená to, že sa skončili starosti. Lenže starosti sa nikdy nekončia. Ak vyhral Západ v studenej vojne, potom dnes stojí pred úlohou vari ešte ťažkou, totiž vyhrať aj mier.“

Deviaty máj sa blíži, o týždeň sa v Moskve majú konať oslavy úspechov špeciálnej operácie. Nezdá sa však, že by sa vojna rýchlo skončila. Prezident Putin potrebuje dôkaz, že ju vyhral. Ukrajina sa hrdinsky bráni. Nedá sa vylúčiť, že Rusko sa rozhodne pre ešte drastickej­šie riešenia.

Medzitým prieskumy v Českej republike i na Slovensku naznačujú, že napriek vlne solidarity sa ľudia obávajú ohrozenia sociálnych istôt. Narastajúc­u neistotu zneužíva opozícia. „Vláda pomáhá Ukrajincům, ale pro naše lidi nic nedělá,“burcuje Andrej Babiš. „Dávate omrvinky v porovnaní s tým, čo dávate Ukrajincom,“vytýka vláde Robert Fico.

Ocitli sme sa v úplne novej situácii. Po skončení studenej vojny sme vyhrali mier. Tvárou v tvár túžbe Ruska obnoviť svoje impérium stojí pred Západom výzva pomôcť Ukrajine neprehrať vojnu. Nevieme, čo všetko nás to bude stáť, aké obete si to vyžiada. Ak je však Slovensko skutočnou súčasťou Západu, nemôže konať inak.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia