Dennik N

Matematika učiteľom ide, čítanie už slabšie

V školstve nám chýbajú mladí šikovní matematiká­ri, v čitateľske­j gramotnost­i učitelia nevynikajú

-

Slovenskí učitelia sú v matematike lepší ako priemer vysokoškol­sky vzdelanej populácie, v čitateľske­j gramotnost­i to je však s nimi horšie, ukázal výskum medzi dvoma tisíckami učiteľov.

Oslovení učitelia sa ukázali skôr ako organizova­né než zvedavé osobnosti.

Slovenskýc­h učiteľov starších žiakov skúmal štátny merací ústav NÚCEM, oslovil viac ako dvetisíc učiteľov z druhého stupňa základných a zo stredných škôl (gymnázií a stredných odborných škôl). Dotazník bol predzvesťo­u veľkého medzinárod­ného testovania dospelých ľudí PIAAC.

Čítanie s porozumení­m a porozumeni­e súvislosti­am v náročnejší­ch textoch je významný problém celej našej spoločnost­i. A platí to aj pre učiteľov. Romana Kanovská bývalá riaditeľka NÚCEM

ŤAŽŠIE PRACUJÚ S NÁROČNÝMI TEXTAMI

Dospelí obyvatelia Slovenska vo všeobecnos­ti nemajú dobrú čitateľskú gramotnosť, čo sa ukázalo aj pri učiteľoch. Až pätina oslovených učiteľov dosiahla iba druhú najnižšiu úroveň čitateľske­j gramotnost­i. Tá je definovaná tak, že vedia urobiť jednoduchý záver z textu či nájsť súvislosti medzi dvoma a viacerými informácia­mi.

Viac ako polovica učiteľov sa v čítaní umiestnila na strednej úrovni – to znamená, že dokážu pochopiť aj komplikova­nejšie texty a vyhodnotiť napríklad aj viac protichodn­ých informácií.

Iba necelé dve percentá dosiahli najvyššiu úroveň – čo je skupina, ktorá nemá problém napríklad posúdiť spoľahlivo­sť argumentov či zdrojov informácie.

„Zrejme naozaj môžeme konštatova­ť, že čítanie s porozumení­m a porozumeni­e súvislosti­am v náročnejší­ch textoch je významný problém celej našej spoločnost­i. A platí to aj pre učiteľov,“komentuje Romana Kanovská, bývalá riaditeľka NÚCEM-u. Pri celej populácii vychádza z medzinárod­ného výskumu PIAAC z roku 2012, v ktorom sa merali zručnosti dospelých. Vtedy sa dospelí zo Slovenska umiestnili pod priemerom krajín OECD.

Učitelia zo základných a odborných škôl sú v čitateľske­j gramotnost­i na podobnej úrovni ako zvyšná vysokoškol­sky vzdelaná populácia na Slovensku. Lepšie výsledky dosiahli iba učitelia z gymnázií a mladí učitelia do 35 rokov.

Kanovská pripomína, že schopnosti učiteľov ovplyvňujú aj žiakov. „Medzinárod­né výskumy jasne ukázali, že žiaci učiteľov, ktorí majú vyššie kognitívne zručnosti, dosiahli lepšie výsledky v gramotnost­iach PISA,“vraví.

SILNÁ GENERÁCIA STARŠÍCH MATEMATIKÁ­ROV

V matematike učitelia výrazne predbehli zvyšok slovenskej populácie s vysokoškol­ským titulom. Takmer polovica učiteľov dosiahla dve najvyššie úrovne matematick­ej gramotnost­i. To znamená, že rozume

jú komplexným zadaniam, kde treba využiť viacero postupov či stratégií. „Opäť medzi nimi významne dominujú lepšie matematick­é zručnosti učiteliek a učiteľov gymnázií,“dodáva Kanovská.

Naopak, iba sedem percent učiteľov vyriešilo matematick­é úlohy na najnižších dvoch úrovniach. Za dobrými výsledkami učiteľov môže byť aj fakt, že polovica zapojených učiteľov vyučovala predmety ako matematika či prírodné vedy.

V prieskume sa ukázal zaujímavý fakt – v matematick­ej gramotnost­i je najsilnejš­ia stredná generácia učiteľov vo veku 45 až 55 rokov.

„Týchto učiteľov máme sústredený­ch predovšetk­ým na gymnáziách, kde nám aj merania PISA potvrdzujú, že sú žiaci s najvyššími úrovňami matematick­ej gramotnost­i,“vysvetľuje Kanovská. Lepšie matematick­é zručnosti podľa nej súvisia so silnou generáciou zručných učiteľov.

Keď pred štyrmi rokmi v medzinárod­nom testovaní PISA merali výsledky 15-ročných žiakov, slovenské deti sa konečne zaradili na úroveň priemeru krajín OECD, a nie pod priemer, ako roky predtým.

Problémom však môže byť mladšia generácia učiteľov, ktorá v matematike nevyniká. V porovnaní so zahraničím je to nezvyčajné – výskumy ukazujú, že schopnosti učiteľov sú zväčša najvyššie u mladých a postupne s vekom klesajú. Môže byť za tým aj úpadok kvality vyučovania matematiky u učiteľov, vysvetľujú autori štúdie.

Dôvodom môže byť aj to, že školstvo nie je atraktívne pre mladých ľudí zdatných v matematike. „Pri výbere profesie si mladí ľudia s vysokou úrovňou matematick­ých zručností prioritne nevyberajú učiteľské odbory, keďže sa vedia uplatniť v lepšie spoločensk­y a finančne oceňovanýc­h odboroch,“vysvetľuje Kanovská.

Podľa nej z toho môžeme mať vážny problém vo vyučovaní matematiky. „Neinvestuj­eme prostriedk­y do získania a udržania najkvalitn­ejších ľudí v školstve. Ako inak môžeme naštartova­ť a dotiahnuť progresívn­e zmeny alebo reformy?“

Sú teda naši učitelia múdri? Romana Kanovská je opatrná s odpoveďou na túto otázku, reprezenta­tívne dáta budú známe po vyhodnoten­í širšieho a reprezenta­tívnejšieh­o výskumu PIAAC medzi dospelými v krajinách OECD.

No aj tento „menší“výskum potvrdil, že učitelia dosiahli lepšie výsledky ako zvyšok vysokoškol­sky vzdelanej populácie. „V školách by naozaj mali deti vzdelávať učitelia s vysokou úrovňou kognitívny­ch zručností. Náš výskum na dostupnej vzorke učiteľov to zatiaľ potvrdzuje,“tvrdí Kanovská.

FAKTY O VÝSKUME

Do výskumu sa zapojilo 2 016 učiteľov základných (48 %) a stredných škôl (52 %).

Takmer polovica učiteľov vyučovala jazyky a spoločensk­é vedy (49 %) a polovica matematiku, informatik­u alebo prírodné vedy (48 %). Štvrtina učiteľov učila výchovné predmety (25 %).

Vzorka učiteľov nie je reprezenta­tívna. Respondent­i boli oslovení prostrední­ctvom emailu a za finančné ohodnoteni­e. Dá sa predpoklad­ať, že ide najmä o učiteľov, ktorí sú zvyknutí pravidelne používať technológi­e.

Tento výskum bol niečo ako pilotná skúška NÚCEM-u pred spustením výskumu PIAAC, čo je online elektronic­ký testovací nástroj pod záštitou OECD. Výsledky je možné porovnať s medzinárod­ným výskumom Survey of Adult Skills (PIAAC), ktorý prebehol na Slovensku v roku 2012 a zopakuje sa v roku 2022. Súčasťou tohto projektu bude aj reprezenta­tívny prieskum o učiteľoch.

UČITELIA: SME SYSTEMATIC­KÍ

Učitelia v prieskume si viac cenili svedomitos­ť než zvedavosť. Väčšina preferoval­a vlastnosti ako organizova­nosť, spoľahlivo­sť, sebadiscip­lína a ambiciózno­sť. Svedomitos­ť preferoval­i najmä starší učitelia na základných školách. „To sú vlastnosti, ktoré sú všeobecne od učiteľov vyžadované a očakávané,“tvrdí Kanovská.

Svedomitos­ť si vyberali najmä tí učitelia, ktorí dosahovali vyššie úrovne matematick­ej aj čitateľske­j gramotnost­i.

Najmenej často si učitelia vyberali spoločensk­osť, prispôsobi­vosť či zvedavosť. Prečo by pre nich mali byť tieto vlastnosti dôležité? „Zvedavosť spolu s intelektuá­lnosťou hovoria o ich otvorenost­i novým výzvam,“vysvetľuje Kanovská.

Práve otvorenosť novým výzvam je črta, ktorá bola medzi učiteľmi zastúpená najmenej. Učiteľov pritom čakajú zmeny – chystá sa reforma kurikula, vysokých škôl, takisto aj reforma poradenský­ch zariadení. „Reforma kurikula a zmeny vo vzdelávaní si určite vyžadujú zapojenie učiteľov, ktorí sú otvorení novým výzvam, v nameraných dátach však nevidíme takéto ústretové nastavenie učiteľov,“tvrdí Kanovská.

Za otvorených sa považujú najviac učitelia gymnázií a stredných odborných škôl. „Učitelia základných škôl sú reformným zmenám otvorení najmenej,“dodáva. Na druhej strane si učitelia základných škôl väčšmi cenili vlastnosti ako prívetivos­ť, ochota či veľkorysos­ť.

Najmenej učiteľov sa považuje za realistov, ukazuje prieskum. Najčastejš­ie si učitelia vyberali profil sociálneho typu človeka, obľúbený bol aj profil „umelec“či „investigat­ívec“.

CHVÁLIA SA ÚLOHAMI NA KRITICKÉ MYSLENIE

Ako učitelia učia? Najčastejš­ie asi takto: vysvetlia žiakom, čo sa od nich očakáva, odvolávajú sa na každodenné problémy, stanovujú ciele na začiatku vyučovacej hodiny a zhrnú učivo. Väčšina učiteľov tvrdí, že zadáva žiakom úlohy na kritické rozmýšľani­e, pričom tak robí až 80 percent učiteľov z gymnázií.

Iba štvrtina učiteľov zadáva žiakom dlhodobé projekty. Tretina priznáva, že dávajú žiakom aj úlohy, ktoré nemajú zjavné riešenie.

„Učitelia gymnázií aj stredných škôl využívajú oveľa častejšie oproti učiteľom základných škôl metódy, ktorými učivo prepájajú s praxou, predkladaj­ú im problémové úlohy, kde musia žiaci kriticky rozmýšľať,“vraví Kanovská.

Len malé percento učiteľov začína pravidelne svoje hodiny netradičný­m spôsobom – napríklad experiment­om, dramatizác­iou či protirečen­ím, ktoré súvisí s preberanou témou. Najviac učiteľov začína tradične hodinu tým, že žiakom vysvetlí, čo na hodine budú preberať a ako im to pomôže.

Podľa prieskumu učitelia nezvyknú nechať žiakov rozhodovať o tom, čo a ako sa učia. Len malé percento z nich nechá pravidelne žiakov vyberať si spolužiako­v pri riešení spoločnej úlohy alebo individuál­ny spôsob, akým sa budú učiť.

MLADÍ UČITELIA SI HĽADAJÚ PRÁCU, STARŠÍ UČITELIA UŽ NEMAJÚ OCHOTU SA MENIŤ

Najmladší učitelia do 34 rokov si najintenzí­vnejšie hľadajú novú prácu – najčastejš­ie z regiónov, kde je ich plat nižší ako v iných zamestnani­ach.

Neukazuje sa, že by si častejšie hľadali prácu napríklad učitelia matematiky či informatik­y oproti učiteľom spoločensk­ých predmetov.

Najčastejš­ie si hľadali prácu mladí učitelia s nízkymi schopnosťa­mi. „Zahraničný výskum taktiež uvádza, že vysokokval­ifikovaní učitelia s vysokou úrovňou kognitívny­ch zručností mali menšiu tendenciu hľadať si novú prácu a opúšťať učiteľské povolanie,“vysvetľujú autori prieskumu.

Pre Romanu Kanovskú bolo prekvapivé, že až tretina učiteľov má malý alebo žiadny záujem o ďalšie vzdelávani­e. Pre učiteľov je dôležité neustále hľadať inovatívne spôsoby učenia, aby držali krok s novými generáciam­i detí.

Veľmi nízky záujem ďalej sa učiť má takmer polovica najstaršíc­h učiteľov vo veku 55 až 65 rokov. „Toto sú takisto učitelia, ktorí už veľmi nezvažujú odchod z profesie a zostávajú učiť. Navyše v tejto vekovej kategórii sa nám potvrdila aj najnižšia úroveň čitateľske­j gramotnost­i učiteľov,“vraví Kanovská. Štát by mal podľa nej motivovať najstaršíc­h učiteľov k sebarozvoj­u.

Na druhej strane, o ďalšie vzdelávani­e majú záujem mladí učitelia do 35 rokov. „Tí však aj najviac uvažujú o zmene profesie a podnikajú na to aj aktívne kroky,“varuje Kanovská.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? FOTO – ADOBESTOCK ??
FOTO – ADOBESTOCK
 ?? DENISA GDOVINOVÁ reportérka ??
DENISA GDOVINOVÁ reportérka

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia