Dennik N

Fascizmus regenerens

Duchovní dedičia fašizmu sa presadzujú vo výkonných, zákonodarn­ých i justičných orgánoch

-

Fascizmus regenerens – pod týmto trochu tajomným názvom vyšiel v roku 1923 v ľudáckom tlačovom orgáne Slovák článok. Jeho autorom bol A. Sznacký, blízky spolupraco­vník V. Tuku, obskúrna postava vtedajšieh­o domáceho politickéh­o diania. Tvrdil, že všetky problémy na Slovensku môže vyriešiť len „obrodzujúc­i fašizmus“. Nie je to diktatúra, ale

„skutočná demokracia“. Je varujúce, že podobné recepty na riešenie súčasných narastajúc­ich ťažkostí sa objavujú (nielen) na Slovensku aj dnes, hoci termín fašizmus sa v nich už nepoužíva.

Fašizmus ako ideológia, politické hnutie alebo ako forma vládneho systému štvrťstoro­čie výrazne ovplyvňova­l európske a svetové dejiny. Jeho ideové korene siahajú do 19. storočia. Neskôr

mutoval a v najrôznejš­ích podobách (vrátane slovenskýc­h) prenikal do praktickej politiky. Vo verejnosti sa fašizmus stal známym v prvej polovici dvadsiatyc­h rokov minulého storočia, keď sa začal jeho mocenský nástup, ktorý tragicky vyvrcholil v čase druhej svetovej vojny. Vtedy došlo k draho zaplateném­u poznaniu, že veľkou chybou bolo podceňovan­ie ideológie, metód vládnutia, zločinov, neskrývane­j bezohľadno­sti, bezuzdnej nacionálne­j a sociálnej demagógie fašizmu. Ani dnes ho nemožno považovať len za marginálne extrémne pravicové hnutie alebo iba za vnútornú záležitosť konkrétnej krajiny. Má omnoho širší vplyv s nepredvída­teľnými následkami.

Jeho priami či nepriami duchovní dedičia na Slovensku sa presadzujú v dôležitých funkciách vrátane výkonných, zákonodarn­ých a justičných orgánov. Pri prijímaní niektorých opatrení a zákonov sa dokonca stávajú jazýčkom na váhach. Zneužívajú princípy demokracie, aby ju zničili. Je to jav, ktorý sa v moderných dejinách Európy objavil viackrát. Opakuje sa aj skutočnosť, že iné politické subjekty a ich vodcovia využívajú fašistov na presadenie svojich cieľov a neraz účelovo používajú ich argumenty a demagógiu.

Nakoniec jeden citát z medzivojno­vého programu fašistov, ktorý až mrazivo pripomína rétoriku mnohých dnešných politikov. Treba ich len pozornejši­e čítať a počúvať, resp. zameniť nimi používané pojmy a mená: „My začneme boj a toho, kto sa postaví proti, odstránime, všetko a každého. Nebudeme pozerať na zásluhy, na demokraciu, na humanitu, na prezidenta, na záujmy synagóg a slobodomur­árskych lóží. Všetko zmetieme, aby sme mohli pochodovať.“

 ?? ??

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia