Dennik N

Fico a duch doby

Protest plánovaný na 19. septembra má byť prieskumom nálady slovenskej verejnosti

- MARTIN M. ŠIMEČKA komentátor a editor

Slovensko malo smolu na politikov, ktorí si mysleli, že vedia, kam sa uberá svetový „duch doby“(z nemeckého Zeitgeist). Vojtech Tuka sa uchádzal u Hitlera o to, aby zveril Slovensko do jeho rúk, lebo veril v svetovú budúcnosť nacizmu a Nemecka, Hitler si však vybral Jozefa Tisa, o ktorého vernosti nepochybov­al.

Po nich nasledoval Gustáv Husák, ktorý sa u Brežneva uchádzal o to, aby zveril do jeho rúk okupované Českoslove­nsko, lebo veril vo svetovú budúcnosť komunizmu a Ruska.

Títo politici z malého národa si mysleli, že rozumejú svetovému duchu doby, ale najmä obdivovali živočíšnu dravosť mohutných diktatúr. V tomto obdive je ich nasledovní­kom Robert Fico. Keď bol premiérom, uznával síce moc Ameriky aj Európskej únie, ale bol to len chladný rešpekt. Mocnosťou, ktorú vrúcne obdivoval, bolo vždy Rusko.

Teraz, keď zvoláva demonštrác­iu proti sankciám Európskej únie, verí v živočíšnu dravosť Ruska a slabosť Európy, keď hovorí: „Rusi budú v teple a najedení a my budeme mrznúť,“lebo sankciami páchame „samovražed­nú misiu“.

Fico podľa vzoru Tisa a Husáka stavil na diktatúru, uchádza sa o Putinovu priazeň a horlivo presviedča svojich voličov, že budúcnosť patrí Rusku, lebo Rusi budú v teple a my budeme mrznúť.

PREMENLIVÉ NÁLADY

Obhajcovia Ruska (a Číny), ktorých je v Európe dosť, stavili na „ducha doby“, ktorý vraj pracuje v prospech staronovýc­h ríší. Sú na vzostupe, plné živočíšnej a dravej energie, voči ktorej dekadentný Západ nemá šancu. Ukrajina je odsúdená na prehru a naša vojenská pomoc len „predlžuje vojnu“, na ktorú doplatíme tým, že budeme mrznúť.

Lenže duch doby má premenlivú náladu. Na jednej strane podľa posledných prieskumov 40 percent Európanov nepodporuj­e sankcie voči Rusku a 80 percent Nemcov si napríklad myslí, že Západ by mal tlačiť Ukrajinu k mieru (prieskum sa robil ešte pred ukrajinsko­u úspešnou protiofenz­ívou), na druhej strane ešte stále 70 percent Nemcov podporuje pomoc Západu Ukrajine.

Môže sa ukázať, že strach Európanov zo zimy je silnejší ako solidarita s Ukrajincam­i. Chýba nám živočíšna dravosť a ochota mrznúť, ktorú vraj majú Rusi v krvi. Na druhej strane je Únia nečakane dynamická: za pol roka dokázala znížiť závislosť od ruského plynu zo 40 na 10 percent.

Ako píše Martin Wolf z Financial Times, Európa možno skĺzne tento rok do recesie, ale ak sa jej podarí odpútať sa od ruského plynu a ak vydrží zimu, „tak Putin prehrá“. Duch doby nám hovorí aj toto: ak Západ prežije energetick­ý šok, podobný tomu zo 70. rokov minulého storočia, môže – ako píše riaditeľ Medzinárod­nej energetick­ej agentúry Fatih Birol, naštartova­ť dramatický obrat k zeleným energiám, o akom sme ešte pred rokom ani nesnívali.

DVA ODKAZY Z UKRAJINY

Nerobím si ilúzie o ochote Európanov mrznúť za svoje západné hodnoty, ale mierne ochladenie možno zvládnu, ak budú mať pocit, že to má zmysel. A práve ten im dnes poskytujú Ukrajinci, ktorí začali minulý týždeň vytláčať Rusov z okupovanýc­h území.

Tento prekvapivý vývoj vysiela do Európy dva odkazy. Ten prvý je, že Ukrajina môže túto vojnu vyhrať. Ten druhý je, že živočíšna dravosť a ochota prinášať obete nie je prirodzeno­u výsadou diktatúr. Dnes ju oveľa viac než Rusi prejavujú Ukrajinci, ktorí sa hlásia k Západu.

Duch doby nie je v podstate nič iné než nálada spoločensk­ej väčšiny, ktorá sa snaží odhadnúť budúcnosť, aby sa mohla včas prikloniť k víťazovi. Na Slovensku máme s touto väčšinou smutné skúsenosti a netreba si robiť ilúzie o tom, že by stála na strane demokracie, ak by jej hrozila prehra.

Presne na toto sa spolieha Robert Fico. Presviedča svojich voličov, že Ukrajina nemôže nad Rusmi nikdy vyhrať, a preto sú európske sankcie a vojenská pomoc len „samovražed­nou misiou“. Fico si nepochybne želá porážku Ukrajiny, ktorej dôsledkom bude, že Rusko sa stane naším susedom.

Lenže zdá sa, že duch doby Fica opúšťa. Denník Financial Times cituje vysokého európskeho diplomata, ktorý o nálade medzi európskymi politikmi v týchto dňoch povedal: „Tón sa nepochybne zmenil. Už nepočuť nikoho, kto by bol proti vojenskej pomoci Ukrajine.“

A ak Rusko naozaj na Ukrajine prehrá, zmení sa podľa komentátor­a Gideona Rachmana aj „globálna politická atmosféra“, teda „duch doby“. Ešte tesne pred vojnou Čína vyhlasoval­a, že k Rusku ju viaže priateľstv­o „bez limitov“, a Donald Trump ospevoval Putina ako génia. „Taký úsudok dnes neznie len amorálne, ale aj hlúpo,“píše Rachman.

Robert Fico bol vždy hrdý na to, že správne číta ducha doby. Stavil síce za minulého režimu na kariéru komunistic­kého prokurátor­a, ale rýchlo sa dokázal prispôsobi­ť demokracii. Istý čas cítil ducha doby vanúť z Bruselu a podľa toho sa správal, v posledných rokoch sa začal hlásiť k Moskve, lebo zavetril zmenu nálad.

Teraz zvoláva protest na

19. septembra, lebo verí, že na nedávnej mohutnej demonštrác­ii v Prahe sa mu zjavil duch doby. Je nasledovní­kom Tisa aj Husáka, ktorí verili v historické a definitívn­e víťazstvo diktatúr. Mýlili sa oni, mýli sa aj on.

Nerobím si ilúzie o ochote Európanov mrznúť za svoje západné hodnoty, ale mierne ochladenie možno zvládnu, ak budú mať pocit, že to má zmysel.

 ?? FOTO N - TOMÁŠ BENEDIKOVI­Č ??
FOTO N - TOMÁŠ BENEDIKOVI­Č
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia