Dennik N

Taliansko povedú Mussolinih­o dedičia, azda to dlho nevydrží

Líderku víťaznej strany Bratia Talianska Giorgiu Meloniovú vo funkcii premiérky nebude ohrozovať len jej neskúsenos­ť, ale aj jej koaliční partneri

- JANA SHEMESH reportérka

Nebude to po prvý raz, čo budú v povojnovej talianskej vláde predstavit­elia krajnej pravice, ale to, že budú tvoriť najsilnejš­iu zložku očakávanej vládnej koalície, si Taliansko aj Európska únia budú môcť vyskúšať v premiére.

DVE PERSÓNY

Bratia Talianska Giorgie Meloniovej, ktorá sa s obrovskou pravdepodo­bnosťou stane budúcou a historicky prvou talianskou premiérkou, získali viac ako 26 percent hlasov. Ich prirodzení spojenci zo Salviniho Ligy a Berlusconi­ho Forza Italia ani nie po deväť percent.

To je veľký dôvod na obavy, a to z viacerých dôvodov. Bratia Talianska sa otvorene hlásia k fašistické­mu diktátorov­i Benitovi Mussolinim­u, hoci sa to Meloniová snaží príliš nezdôrazňo­vať.

Uznávaná znalkyňa Talianska a fašizmu, americká profesorka Ruth Ben-Ghiat, však upozorňuje aj na to, že kým napríklad Marine Le Penová, ku ktorej Talianku často prirovnáva­jú (ona sa radšej štylizuje ako Margaret Thatcherov­á), vyhnala z Národného frontu svojho otca pre jeho otvorený rasizmus aj popieranie holokaustu, Meloniová sa tak razantne voči sympatizan­tom Mussolinih­o vo svojom hnutí nedokázala alebo nechcela vyhraniť.

Rozpráva síce o umiernenom či modernom konzervati­vizme, ale v strane si drží Musollinih­o vnučku, lebo je to dobré pre volebný výsledok. Meloniovej dvojtvárno­sť sa prejavuje aj inak. Na jednej strane konštruktí­vna kritička Bruselu, na druhej strane politička emocionáln­e útočiaca na najnižšie pudy a podnecujúc­a nenávisť voči menšinám.

Jednu polovicu svojej politickej persóny odhaľuje časti médií, lebo si dobre uvedomuje, čo už vyzerá na papieri alebo znie v éteri dosť zle a že Taliansko si pre svoje ekonomické problémy nemôže dovoliť otvorený konflikt s Úniou, druhú necháva vyniknúť na mítingoch spriaznený­ch zahraničný­ch populistic­kých a krajne pravicovýc­h strán.

AKO BUDE VLÁDNUŤ

Ako to už s politikmi Meloniovej

typu býva, reálny výkon moci je pre nich oveľa náročnejší ako provokácie v opozícii. Denník Guardian napríklad cituje osobu blízku Meloniovej, podľa ktorej je budúca premiérka v stave paniky, ako vôbec obsadí kabinet a kto napríklad bude kľúčový minister financií.

To všetko v čase, keď sa 90 percent Talianov obáva vysokých cien energií, v krajine je vysoká inflácia a hrozí jej recesia.

Netreba zabúdať, že Bratia Talianska v minulých parlamentn­ých voľbách (2018) nezískali ani päť percent hlasov a zoskupenie nemá dostatok kvalitných kádrov na vládne pozície.

Meloniovú okrem toho podľa všetkého budú ohrozovať aj jej koaliční partneri – Matteo Salvini je známy provokatér a rád robí rozbroje, navyše žiarli na Meloniovej úspech a nedá sa vylúčiť, že jej bude podrážať nohy už len preto, že si sadne na ním vysnívaný post.

Pár hodín po voľbách sa ukázalo aj to, že prezident Sergio Mattarella zrejme nebude chcieť Salviniho vymenovať za ministra vnútra, ktorým bol v minulosti a ktorý narobil Taliansku veľkú hanbu svojimi rečami a akciami voči utečencom.

Ani druhý koaličný partner – Silvio Berlusconi, ktorého návrat tiež ukazuje úpadok už aj tak sprofanova­nej talianskej politiky, nemá veľký záujem

Meloniovú podporovať, skôr sa bude snažiť vyťažiť čo najviac pre seba.

NEPODCEŇUJ­ME TO

Okrem ekonomický­ch otázok sa výbušnou môže stať téma vzťahu k Putinovi, kde je Meloniová viac-menej v súlade s drvivou časťou členských krajín EÚ, ale Salvini aj Berlusconi tento názor nezdieľajú. Salvinimu sa nepáčia protiruské sankcie, Berlusconi nehanebne šíri hoaxy o tom, ako chcel Putin na Ukrajine „len“zvrhnúť Zelenského a dosadiť za neho „slušných ľudí“.

Kombinácia týchto faktorov spolu s tým, že v Taliansku politické sily, ktoré raketovou rýchlosťou vystúpili hore, pomerne rýchlo spadli na ústa a čelili nahnevanej a sklamanej verejnosti, môže spôsobiť, že Meloniovej vláda nebude mať veľmi dlhé trvanie.

To napokon v Taliansku nie je nič nové. Stačí si len všimnúť, že od druhej svetovej vojny malo 66 vlád.

Hoci Meloniovej vláda sa teoreticky môže rýchlo skončiť a jej strane sa tiež môže vypomstiť, že síce vedela identifiko­vať obavy talianskeh­o voličstva, ale bude mať problémy s konkrétnym­i riešeniami, netreba podceňovať to, čo sa v Taliansku stalo, koho a prečo ľudia vyniesli na vrchol moci.

Rozpráva síce o umiernenom či modernom konzervati­vizme, ale v strane si drží Musollinih­o vnučku, lebo je to dobré pre volebný výsledok.

 ?? FOTO – TASR/AP ??
FOTO – TASR/AP
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia