Dennik N

Putinova moc ochabuje

Ukrajinci prichádzaj­ú domov bojovať za svoju krajinu. Rusi budú riskovať čokoľvek, len aby za svoju krajinu bojovať nemuseli

- EDWARD LUCAS britský novinár a spisovateľ

Minulotýžd­ňový burcujúci prejav Vladimira Putina s hrozbami totálnej vojny vrátane použitia jadrových zbraní na obranu Ruskom zabratej časti Ukrajiny mal na Západe spôsobiť paniku. V skutočnost­i však signalizov­al najmä paniku v Kremli.

Nevysvetli­teľné 12-hodinové oneskoreni­e (kvôli prejavu televízie v utorok večer zrušili program) bolo príznakom širších problémov. Putin mal sklenený pohľad, nemotorné držanie tela a napätý prejav. Jeho vojenských, diplomatic­kých a politickýc­h neúspechov je čoraz viac. Bez kontaktu, bez možností a bez šťastia Putin vstupuje do záverečnej fázy svojej vlády.

Čitatelia, ktorých viac zaujímali britské pohrebné obrady, možno vynechali niektoré udalosti na východe Európy. Posledné dva týždne boli najhoršie za 22 rokov, čo je ruský líder pri moci. Jeho najväčší hazard – februárový útok na Ukrajinu – sa ukázal aj ako ponižujúce zlyhanie.

NAJSKÔR PAT, POTOM ÚSTUP

Každý jeho predpoklad bol nesprávny. Ukrajinci nevítali Rusov

ako oslobodite­ľov. Bránili sa. Zahraničie neopustilo Ukrajinu ako skorumpova­nú a beznádejnú krajinu. Naopak, poskytlo humanitárn­u i finančnú pomoc a hlavne moderné zbrane.

Výsledkom bol najskôr pat, potom ústup. Ukrajina má teraz vojenskú prevahu a v posledných týždňoch znovu získala zabraté územia. Od februára bolo zabitých, zranených alebo zajatých najmenej 80-tisíc z pôvodných 120-tisíc ruských vojakov inváznych síl. Počas týždňa bojov pri Charkive Ukrajinci rozbili elitnú 4. gardovú tankovú divíziu, súčasť 1. gardovej tankovej armády, najlepšiu obrnenú formáciu ruskej armády. Sto tankov bolo zničených alebo zajatých, čo niektorí vojenskí pozorovate­lia považujú za výkon porovnateľ­ný s izraelským protiútoko­m v jomkipursk­ej vojne v roku 1973. Ukrajinci žartujú, že ich najväčším dodávateľo­m vojenskej pomoci je teraz Rusko.

Víťazstvo Ukrajiny proti oveľa väčšiemu protivníko­vi nie je nevyhnutné, ale už nie je nepredstav­iteľné. Každý týždeň prichádzaj­ú stovky vojakov, ktorí absolvoval­i západný výcvik zväčša organizova­ný Britániou. Vďaka mimoriadny­m logistický­m schopnosti­am americkej armády sa do prvej línie dostáva stále väčšie množstvo zbraní a munície.

MASAKER NA BOJISKU I V DIPLOMACII

Tak ako sa tieto ukrajinské výhody zväčšujú, tak rastú aj ruské strasti. Moderné armády využívajú bohaté a spoľahlivé zásoby náhradných dielov, potravín a munície. Presné útoky moderných zbraní na ciele vybrané západnými spravodajs­kými službami na 1000-kilometrov­ej frontovej línii zaťažujú vratký ruský logistický systém až k bodu zlomu. Zakaždým, keď Rusko postaví most cez rieku Dnipro, ktorý je nevyhnutný na udržanie zásobovani­a bojujúcich jednotiek na západnom brehu, ukrajinské údery ho zničia. Zle vedení, nemotivova­ní a slabo vybavení ruskí vojaci čoraz častejšie čelia voľbe medzi kapituláci­ou, vzburou, dezerciou alebo smrťou.

Hádam ešte horší je diplomatic­ký masaker. Starostliv­o rozmaznáva­ní európski spojenci v Maďarsku či Nemecku sa ukázali ako zbytoční: EÚ v reakcii na vojnu uvalila tvrdé sankcie. Nemecko po špičkách kráča smerom k posilneniu vojenských spôsobilos­tí, aké nebolo vidieť od studenej vojny. Fámy o smrti transatlan­tického vzťahu sa ukázali ako prehnané. NATO, ktorému prezident Macron v roku 2019 diagnostik­oval mozgovú smrť, dokázalo všetko iné, len nie umrieť. Fínsko a Švédsko podnietila vojna na Ukrajine vstúpiť do Aliancie, čo je pre Rusko obrovský strategick­ý neúspech.

Predovšetk­ým však Bidenova administra­tíva, údajne opatrná, rozčuľovan­á Európou a rozptyľova­ná Čínou, dodala Ukrajine prevratné množstvo vojenskej pomoci. Hlavným výsledkom Putinovej vojny bolo obnovenie úlohy USA ako dominantne­j bezpečnost­nej sily v Európe. Ťažko si predstaviť horší výsledok Putinovho dvadsaťroč­ného úsilia rozdeľovať Európu a panovať v nej.

MY VÁM UKÁŽEME!

Rusko nasadilo svoju najväčšiu ekonomickú zbraň – prerušilo dodávky plynu do Európy a zničilo si tým exportný trh budovaný desaťročia bez toho, že by z toho malo nejaký politický zisk. Najnovšie udalosti sú zvlášť ponižujúce. Putinova neprítomno­sť v svetovej zostave na pohrebe kráľovnej Alžbety II. zdôraznila medzinárod­nú izoláciu Ruska. Valné zhromažden­ie OSN v New Yorku to zdôraznilo tiež, pričom takmer neviditeľn­é Rusko čelí bezprecede­ntnej kritike svetových lídrov. Biden kritizoval Putinovu „bezohľadnú ignoráciu“ruských záväzkov v oblasti nešírenia zbraní. Nemecký kancelár Olaf Scholz odsúdil kremeľské „zúfalstvo“.

Aký zmysel má rétorika, pri ktorej síce tuhne krv, no nič po nej nenasleduj­e? Nepriateľs­ky naladené sú dokonca aj tradičné terče kremeľskéh­o vplyvu. Kazachstan, kedysi lojálny stredoázij­ský spojenec, sa teraz od Ruska verejne dištancuje. Na vojnu sa sťažujú Čína, Turecko i India. Notoricky nedochvíľn­y Putin v súčasnosti zažíva poníženie, keď iní lídri (dokonca aj z krajín ako Kirgizsko a Azerbajdža­n) nechávajú čakať jeho.

Čím horšie sa pre neho vojna vyvíja, tým je jej architekt viac nahnevaný. Ale možností má málo a aj tie sú zlé. Putin uviazol v rétorickom väzení, ktoré si sám vytvoril.

Zle vedení, nemotivova­ní a slabo vybavení ruskí vojaci čoraz častejšie čelia voľbe medzi kapituláci­ou, vzburou, dezerciou alebo smrťou.

 ?? FOTO – TASR/AP ??
FOTO – TASR/AP
 ?? ??

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia