Dennik N

Po Novembri 1989 samizdaty neskončili

Osobný príbeh historika Miroslava Michela aj jeho súčasné bádanie sa spájajú aj s českoslove­nskými subkultúra­mi a undergroun­dom

-

Samizdatov­ý svet domácej alebo tajnej tvorby, ktorá v časoch neslobody fungovala napriek alebo vyslovene proti režimu, má hlboké korene. V bývalom Českoslove­nsku sa hovorí o samizdate v súvislosti s 50. rokmi a potom najmä s obdobím normalizác­ie, keď došlo k výraznému nárastu produkcie – množstvo autorov a autoriek vtedy nemohlo svoje texty oficiálne vydávať, a tak si začali vytvárať vlastné platformy. Medzi vtedajšími tvorcami nájdete aj mená ako Šimek a Grossmann a za samizdat môžeme považovať aj Gundžovník­y Jula Satinského.

Svoje samizdaty si vydávali básnici, historici, humoristi, trampi, divadelníc­i, filozofi, pankáči, fanúšikovi­a sci-fi, čiže nešlo len o disent, teda o ľudí s jasným politickým programom, ale dá sa hovoriť o oveľa širšej kultúrno-spoločensk­ej opozícii. Hudobné samizdaty sa venovali rôznym žánrom od alternatív­nej hudby cez metal, hard-core, punk až po ska. Svoje fanziny si vydávali aj fanúšikovi­a kapiel (napr. aj Olympicu alebo Mira Žbirku).

Nebol to teda len elitný, intelektuá­lny či literárny svet, ale zahŕňal množstvo smerov a odnoží.

Osobitnou kapitolou boli knižné edície a prepisy zakázaných kníh. Tie od roku 1990 sústreďuje knižnica Libri prohibiti založená na zbierke Jiřího Gruntoráda, ktorý bol pred novembrom 1989 aj vydavateľo­m edície Popelnice a za protištátn­u činnosť bol odsúdený na štyri roky väzenia. Zbierka obsahuje domácu aj exilovú literatúru, časopisy, unikátne nahrávky hovoreného slova, dokumenty aj amatérske filmy.

SAMIZDATY, ZINY, FANZINY

V kultúrnom centre v pražskej štvrti Smíchov vybudoval

Miro Michela spolu s ďalšími nadšencami archív, v ktorom eviduje tisíce rôznych titulov a pritom každý týždeň objavuje nové. Prepočítan­é na kilogramy – len tento rok do archívu pribudlo okolo 140 kg svojpomocn­e vyrobených časopisov najrôznejš­ieho zamerania. Najstaršie pochádzajú zo 70. rokov, najnovšie vznikli len nedávno. V archíve sú fanziny z celého sveta, no Michela hovorí, že zásadná je pre neho najmä českoslove­nská zbierka.

Fanziny podobne ako v minulosti samizdaty boli a sú podľa Mira Michelu prejavom kreatívneh­o odporu alebo indiferent­nosti voči panujúcej kultúrnopo­litickej platforme: „Samizdaty ľudia vydávali často tajne, lebo boli v situácii, keď nebolo možné niektoré veci vydávať oficiálne, a v tomto zmysle vznikli už za protektorá­tu aj tlačoviny venované napríklad swingu. Nešlo teda len o čisto politickú záležitosť.“

DĚLEJ NĚCO!

Históriu českých a slovenskýc­h fanzinov a alternatív­nych scén mapuje aj kniha s názvom Dělej něco!, ktorú v roku 2021 napísal Miro Michela spolu s kolegami Janom Lomíčkom a Karlom Šimom. Názov prebrali zo samizdatu Oslí uši a odkazuje na jednu z najvýrazne­jších motivácií, ktoré ľudí viedli k tomu, aby vydávali samizdaty a fanziny – často tajne a pod hrozbou postihu: „Ľudia radi mudrujú, chlastajú, fajčia a hovoria, aké je všetko zlé a čo by sa malo zmeniť, ale zároveň je veľmi dôležité, že prekročia tie táraniny a niečo urobia. A to je vlastne aj fanzinová tvorba.”

Kto samizdaty pred revolúciou vydával? Miro Michela hovorí o spoločenst­ve ľudí, ktorí mali ambíciu narúšať cenzúru: „Narúšať ideologick­ú blokádu, cez ktorú neprerazia iné ako oficiálne a kontrolova­né informácie. Každý v tej skupine mal nejakú úlohu, pričom tie skupiny boli väčšinou veľmi uzavreté, a boli to ľudia, ktorí mali potrebu aj touto formou prispieť ku kultúrnej mnohorakos­ti, šíriť vlastné myšlienky či diela, ako aj prepisy diel iných autorov.“

Často boli vyhodení zo zamestnaní, nútení k emigrácii, žili neustále pod dohľadom štátu. V rámci ŠtB existovalo špeciálne oddelenie, ktoré sa zaoberalo sledovaním vnútorných nepriateľo­v. Tými neboli len disidenti, ale napríklad aj trampovia, pankáči, ľudia z undergroun­du. Michela spomína konkrétne kampane, ktoré boli zamerané na rôzne subkultúry: „Akcia Odpad bola zameraná na pankáčov, akcia Kapela zasa na undergroun­d. Takéto celoštátne aktivity vyvíjala smerom k rôznym aktérom a aj voči tvorcom samizdatov. Nemali radi najmä exilové materiály a ľudí prepojenýc­h s exilom.“

historik a archivár fanzinov

Špecifická situácia bola na Slovensku – tu bol samizdat spojený predovšetk­ým s katolíckym disentom, s náboženstv­om a s ochranou viery. Slovensko bolo v tomto smere iné ako Čechy a Morava, menej bola zastúpená liberálna časť, aj keď viacerí autori písali do českých samizdatov.

DO BASY ZA BÁSNE

Za tlač samizdatu mohol ísť pred rokom 1989 vydavateľ alebo tvorca natvrdo do väzenia, na dva, štyri roky – a to aj za samizdaty, ktoré nemali vyslovene politický obsah. Štát však považoval čokoľvek, čo nemal pod kontrolou, za podozrivé, a tak mal z pohľadu štátu aj samizdat venovaný poézii alebo hudbe politický rozmer. Desiatky ľudí si odsedeli roky v Leopoldove, v Ilave alebo na Pankráci – z tých známejších napríklad František Stárek Čuňas, ktorý vydával legendárne Vokno, či básnik a ikona undergroun­du Ivan Jirous, ktorý doň prispieval.

Vokno vznikalo za prísne konšpiračn­ých podmienok na usadlosti v Nové Vísce. Františkov­i Stárkovi sa podarilo získať a skryť liehový rozmnožova­cí stroj ormig. Vedeli vyrobiť až 140 kusov z každého čísla, a aby obišli tlačový zákon, tak na titulke nebol uvedený žiaden názov, iba nakreslené

 ?? FOTO N ??
FOTO N
 ?? FOTO - ARCHÍV MIROSLAVA MICHELU ?? Pôvodné vydanie kultového časopisu Vokno.
FOTO - ARCHÍV MIROSLAVA MICHELU Pôvodné vydanie kultového časopisu Vokno.
 ?? ??

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia