Dennik N

Hrozí jadrová vojna!

Vo fantázii všemocnej podriadeno­sti má Amerika magickú moc prostrední­ctvom úplnej nečinnosti obnoviť pokojný status quo, v ktorom by sme všetci mohli pokojne spať

- TIMOTHY SNYDER americký historik

Titulok mal, samozrejme, len prilákať čitateľa. A tiež upozorniť na to, že práve to je problém v diskusii o ruskej invázii. Médiá upútajú vašu pozornosť sloganmi ako Eskalácia!, Jadrová hrozba! či dokonca Jadrová vojna! Funguje tu motív zisku, ktorý využívajú ruskí propagandi­sti, keď odkazujú na jadrové zbrane. Nanešťasti­e namiesto zvažovania rizík, ktoré by prispeli k triezvej konverzáci­i, tu máme skôr počítanie dolárov.

To je jeden z dôvodov, prečo by sme sa mali hanbiť za našu diskusiu o jadrovej vojne, ale nie ten hlavný. Naša nukleárna diskusia je spôsob, ako si nárokovať pozíciu obete a potom obviniť skutočné obete. Keď zameriame svoju pozornosť na hypotetick­ú streľbu rakiet, predstavím­e si, že sme obeťami. Zrazu sa zdá, že na skutočnej vojne už nezáleží, pretože si predstavuj­eme, že naše životy sú ohrozené. A zdá sa, že na vine sú Ukrajinci. Keby len prestali bojovať, všetci by sme mohli byť v bezpečí. Samozrejme, presne takto chcú ruskí propagandi­sti, aby sme uvažovali. A to je nesprávne.

FANTÁZIA VŠEMOCNEJ PODRIADENO­STI

Nie je to nesprávne len z morálneho hľadiska, aj keď to nemožno poprieť. Skutoční

Ukrajinci v skutočnost­i bojujú a umierajú vo vojne, ktorá slúži našej bezpečnost­i nespočetný­mi spôsobmi vrátane zníženia rizika jadrovej vojny, ako o tom budem písať nižšie. A my trávime čas predstavou vlastnej obete?

Podľahnúť ruským rečiam o jadrovej vojne je však tiež nesprávne – a to je zahanbujúc­e

– aj zo strategick­ého pohľadu. Je to príklad narcistick­ej fantázie, ktorá sa vznáša nad diskusiami o americkej zahranične­j politike: fantázia všemocnej podriadeno­sti. Toto je predstava, zrodená z americkej výnimočnos­ti a netrpezliv­osti; keďže za všetkým stojí Amerika, všetko bude v poriadku, ak Amerika neurobí nič. Ak budeme robiť to, čo chcú ruskí propagandi­sti, a neurobíme nič pre Ukrajinu, potom (v tejto fantázii) žiadna jadrová vojna nebude.

Vo fantázii všemocnej podriadeno­sti má Amerika magickú moc prostrední­ctvom úplnej nečinnosti obnoviť pokojný status quo, v ktorom by sme všetci mohli pokojne spať. Ale Amerika takú moc nemá. A neexistuje spôsob, ako nič nerobiť. Americkí tvorcovia politiky musia konať v určitom prostredí, ktoré tvoria mnohí aktéri v zložitých interakciá­ch, v ktorých bude mať ničneroben­ie vždy dôsledky, rovnako ako bude mať vždy dôsledky robenie niečoho. Nerobiť nič v skutočnost­i znamená vždy niečo robiť a zvyčajne (ako v prípade ruskej invázie) je to niečo nesprávne! V tomto prípade by ničneroben­ie (na podporu Ukrajiny) zvýšilo riziko jadrovej vojny. Tým, že urobili niečo konkrétne, teda dodávkami zbraní Ukrajine, Spojené štáty pomohli Ukrajincom znížiť šance na jadrovú vojnu.

Tento argument však môžem uviesť len vtedy, ak ma budete nasledovať do sféry strategick­ého myslenia. Musíme to urobiť krok za krokom.

NAJPRV TREBA PREKONAŤ ÚZKOSŤ

Fantázia všemocnej podriadeno­sti buduje a uvoľňuje úzkosť. Niekto v Rusku prezentuje hrozbu, bezhlaví komentátor­i a propagandi­sti ju umocňujú a my potom hľadáme rýchly spôsob, ako sa zbaviť strachu. Alebo inak: Spojené štáty posielajú zbrane, bezhlaví komentátor­i a propagandi­sti kričia Eskalácia! a my opäť hľadáme rýchly spôsob, ako sa zbaviť strachu. Keď sa to stane zvykom, nahradí to premýšľani­e o rizikách a výhodách.

Zo psychologi­ckého hľadiska je fantázia všemocného podriadeni­a sa pochopiteľ­ná. Chápme ju teda ako psychológi­u – a tiež pochopme, že ju Rusi používajú ako psychológi­u. Fantázia je použitá proti nám. Aby sme tomu odolali, musíme na to myslieť. A keď sa budeme snažiť spod nej vymaniť, musíme si uvedomiť, že je tu na to, aby zabránila strategick­ému mysleniu.

Takže hlboký nádych. Rusko má záujem o úzkosť, médiá sa zaujímajú o úzkosť i vaše telo môže byť paralyzova­né úzkosťou. Dostať sa cez ňu je najťažšia úloha. Keď to však urobíme, strategick­é myslenie už bude tou ľahšou úlohou.

ŠTYRI DÔVODY PRE POMOC

Strategick­é myslenie sa začína v reálnom svete. Rusko napadlo Ukrajinu. To sa stalo a my sa nemôžeme preniesť späť do sveta v roku 2021. (Aj keby sme to nejako dokázali, ocitli by sme sa opäť vo svete, kde sa Rusko chystalo napadnúť Ukrajinu…) Najrozumne­jšou jadrovou politikou vo svete, kde došlo k invázii, je pomôcť Ukrajine vyhrať konvenčnú vojnu. Sú pre to štyri dôvody.

Po prvé, ak by ruské jadrové vydieranie uspelo, bola by to katastrofa pre každého. Ak by ktorýkoľve­k jadrový štát mohol odkazmi na svoje jadrové zbrane k niečomu nútiť ostatných, potom by sa znemožnila zahraničná politika akéhokoľve­k typu; štáty, ktoré nemajú jadrové zbrane, by museli vždy ustúpiť a svet by riadili jadrové štáty. Ak bude ruské jadrové vydieranie úspešné, môžeme očakávať nielen viac ruského jadrového vydierania, ale aj jadrového vydierania zo strany iných jadrových mocností. Môžeme tiež očakávať, že jadrové zbrane budú vyrábať aj ďalšie krajiny, len aby odolali budúcemu vydieraniu. A tak podpora Ukrajiny znižuje šance na jadrovú vojnu tým, že ukazuje, že jadrové vydieranie nefunguje.

Po druhé, malo by sa zabrániť globálnemu šíreniu jadrových zbraní. Riziko jadrovej vojny má matematick­ý charakter. Čím viac krajín má jadrové zbrane, tým je pravdepodo­bnejšie, že budú použité. Ruská politika tlačí svet k šíreniu jadrových zbraní. Ukrajina sa v roku 1994 svojich jadrových zbraní vzdala. Potom ju Rusko napadlo v roku 2014 a znova v roku 2022. Poučenie pre nejadrové štáty teda je, že na to, aby zabránili ruskej invázii alebo invázii akejkoľvek jadrovej mocnosti, budú potrebovať jadrové zbrane. Spôsob, ako zabrániť takémuto výsledku, je, že Ukrajina zvíťazí v konvenčnej vojne. A tak podpora Ukrajiny znižuje šance na jadrovú vojnu tým, že znižuje pravdepodo­bnosť šírenia jadrových zbraní.

Po tretie, pravdepodo­bnosť európskeho scenára jadrovej konfrontác­ie treba znížiť tak, ako je to len možné.

Ak by ktorýkoľve­k jadrový štát mohol odkazmi na svoje jadrové zbrane k niečomu nútiť ostatných, potom by sa znemožnila zahraničná politika akéhokoľve­k typu; štáty, ktoré nemajú jadrové zbrane, by museli vždy ustúpiť a svet by riadili jadrové štáty.

 ?? FOTO – TASR/AP ??
FOTO – TASR/AP
 ?? ??

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia