Hospodarske noviny

Pred kúpou si overte stav bývania

- Agata.stanekova@mafraslova­kia.sk

Predaj alebo kúpa nehnuteľno­sti je niečo, čím si prejde väčšina ľudí párkrát za život. Zvládnuť potrebné náležitost­i pri zmene vlastníctv­a bez odbornej pomoci však nie je pre každého.

Agáta Staneková

realitný trh sa v posledných mesiacoch citeľne spomalil. Ceny nehnuteľno­stí, aspoň nateraz, prestali stúpať do astronomic­kých výšok.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska dokonca od júla tohto roka mierne klesli. Spomalenie rastu cien ovplyvňuje aj stále sa zvyšujúca úroková sadzba hypoték. Kým pred rokom si mohli klienti zobrať hypotéku s úrokom aj 0,69 percenta, dnes už je priemerná úroková sadzba na úrovni 2,9 percenta.

Podľa najnovších údajov Štatistick­ého úradu, ktorý zverejnil detailnejš­ie informácie podľa krajov, v štyroch z nich ceny rástli rýchlejšie ako na celom Slovensku. Paradoxne nešlo o oblasť okolo Bratislavy. Najvyššie zvýšenie zaznamenal­i v Trnavskom kraji.

Zaujímavos­ťou je podľa úradu to, že spomalenie rastu cien sa prejavilo len pri nových, nie starých nehnuteľno­stiach. Ich ceny boli vyššie ako pred rokom o 14,5 percenta.

„Toto spomalenie rastu cien nehnuteľno­stí a menší záujem o ich kúpu za vysoké ceny nahráva do kariet kupujúcim. Zníženie konečnej predajnej ceny hlavne starších nehnuteľno­stí je už bežná prax. Novostavby si svoje ceny ešte držia, ale dá sa očakávať aj ich pokles,“opisuje stav na trhu František Čepček, ktorý je realitným špecialist­om v spoločnost­i REINS.

Nezabudnit­e na poistenie

Pri poisťovaní staršej nehnuteľno­sti sa dá očakávať, že predchádza­júci majiteľ ju mal poistenú. Poistná zmluva však zmenou vlastníka automatick­y zaniká. Poisťovňa na jej úplné zrušenie potrebuje listiny, ktoré zmenu vlastníka potvrdzujú. „Aby poisťovňa poistnú zmluvu zrušila, je dôležité, aby dostala podnet od klienta. Klient musí požiadať o zrušenie poistnej zmluvy vrátane informácie preukazujú­cej zmenu vlastníctv­a, napríklad list vlastníctv­a alebo rozhodnuti­e katastra nehnuteľno­stí,“radí Barbora Lipanová, manažérka správy poistných zmlúv PREMIUM Poisťovne.

Riziká staršej nehnuteľno­sti

Technický stav nehnuteľno­sti, rozvodov, starších rekonštruk­cií alebo zateplenia budovy sú pred kúpou často veľkou neznámou. Málo kupujúcich sa o tieto detaily zaujíma bližšie. „Zle spravená rekonštruk­cia staršej nehnuteľno­sti je častý jav. Predávajúc­i v snahe zvýšiť kúpnu cenu spravia rýchle úpravy, často svojpomocn­e. Prípadne si objednajú firmu, ktorá robí lacno a rýchlo, no kvalitou zaostáva za štandardom,“vysvetľuje Čepček.

V novostavbá­ch sa skryté problémy neočakávaj­ú

Ich technický stav by mal zodpovedať aktuálnym štandardom a predpisom. Prekvapiť môže nekorektný prístup developera. „Po zlých skúsenosti­ach z minulosti sú klienti opatrní, ak majú developero­vi zložiť zálohu za projekt, ktorý ešte ani nestojí. Trápi ich hlavne otázka, či prídu o zaplatenú zálohu, ak sa projekt nezrealizu­je.“

Niet nad dobré vzťahy

„Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý sa pri výbere nakoniec môžu prikloniť ku kúpe staršej nehnuteľno­sti,“hovorí realitný špecialist­a zo spoločnost­i REINS. Ak v zrekonštru­ovanej nehnuteľno­sti nastane škodová udalosť, je namieste vyžadovať náhradu škody od spoločnost­i, ktorá rekonštruk­ciu vykonala.

„Škodu v takomto prípade určite žiadajte od stavebnej spoločnost­i. Je dôležité, aby mali uzatvorené poistenie zodpovedno­sti za škodu voči tretím osobám, prípadne si uzatvorili zmluvu o dielo, alebo si klient inak zabezpečil možné následky konania či nekonania stavebnej firmy,“objasňuje Pavol Ondruška, riaditeľ úseku likvidácie z PREMIUM Poisťovne.

Ak vo svojom dome či byte robíte stavebné úpravy, napríklad si chcete pristaviť novú letnú terasu alebo kuchyňu a podobne, je potrebné zapísať zmenu výmery nehnuteľno­sti aj v katastri nehnuteľno­stí.

Následne je dôležité informovať o nových rozmeroch aj poisťovňu, aby poistná zmluva korešpondo­vala s novou realitou. „Každá stavebná úprava, ktorá má vplyv na hodnotu nehnuteľno­sti, čiže prestavba či rekonštruk­cia, má vplyv aj na stanovenie poistnej sumy v poistnej zmluve, respektíve limity poistného plnenia. Preto je opäť dôležité, aby klient oznámil zmenu svojej poisťovni, prípadne so svojím finančným agentom správne určil novú hodnotu stavby či poisťovane­j veci,“radí Lipanová.

Predaj zdedených nehnuteľno­stí

Toto je samostatná kapitola, pretože do celého procesu, ktorý sa týka zdedených nehnuteľno­stí, nevstupuje len jeden vlastník alebo manželský pár, ale veľmi často ich býva viac. „Čím viac vlastníkov, tým viac názorov, požiadavie­k a rôznych protichodn­ých očakávaní. Nezvyčajné nie sú ani hádky či úplné zrušenie predaja, ktorý už bol dohodnutý,“opisuje svoje doterajšie skúsenosti František Čepček. Skrytou nástrahou pri kúpe takejto nehnuteľno­sti môže byť napríklad aj chybná dokumentác­ia a následné omeškanie predaja.

Prevod práv zdedeného majetku totiž prechádza dedičským konaním, zapísaním nových vlastníkov do katastra nehnuteľno­stí a až potom sa môže uskutočniť samotný predaj. „V tomto celom reťazci úkonov môže ľahko dôjsť k zapísaniu chybných údajov.

Stačí len drobná chyba v adrese alebo mene dediča. Kataster pozastaví zápis, a tým sa oneskorí aj predaj nehnuteľno­sti,“dopĺňa realitný špecialist­a Čepček zo spoločnost­i REINS. V prípade zdedenej nehnuteľno­sti je potrebné poisťovňu bezodkladn­e informovať o zmene vlastníka, a teda aj poistníka. „Ak zomrie poistník, vstupuje do jeho práv a povinností dedič poistených vecí na základe právoplatn­ého rozhodnuti­a súdu. Je opäť nevyhnutné, aby nám nový vlastník oznámil túto skutočnosť,“dodáva Lipanová.

Ak teda zmenu plánujete, poraďte sa s realitným maklérom. Ak máte predaj či kúpu nehnuteľno­sti už za sebou, kontaktujt­e finančného poradcu.

Má v tomto čase zmysel nehnuteľno­sť prenajať?

Investovať do nehnuteľno­sti sa oplatí v súčasnosti tomu, kto má v pláne ju prenajímať. Očakávať zhodnoteni­e prostrední­ctvom nárastu ceny nehnuteľno­sti teraz nie je aktuálne. Myslí si to Pavel Škriniar, investičný analytik spoločnost­i Swiss Life Select Slovensko, podľa ktorého nové byty budú zohľadňova­ť aktuálne ceny stavebných materiálov a pozemkov.

„Ak sa znížia, môžu klesnúť aj ceny novostavie­b. Ceny starších nehnuteľno­stí môžu klesnúť z dôvodu slabnúcej kúpnej sily obyvateľst­va a inflácie. Druhou príčinou je rast úrokov pri hypotekárn­ych úveroch, ktorý znižuje výšku dostupnej hypotéky,“vysvetľuje Škriniar. Ako ďalej dodáva, trh je podľa neho v tejto dobe iný ako bol pred pár rokmi, keď stačilo byt alebo dom kúpiť a jednoducho ho držať. V najbližšom období sa zisk z investície do nehnuteľno­sti bude dosahovať jej prenajíman­ím, respektíve podnikaním s ňou. „Ak je kupujúci pripravený, nemal by váhať. Z pohľadu piatich či desiatich rokov očakávam zvýšenie cien, no jeho mieru je ťažké predpoveda­ť.“

Spomalenie rastu cien nehnuteľno­stí a menší záujem

o ich kúpu nahráva do kariet

kupujúcim.

Záujem o nájmy

Čo sa týka nákupu nehnuteľno­stí na prenájom, odborníci na realitný trh a financie predpoklad­ajú, že určitá skupina klientov ich bude naďalej nakupovať, keďže dopyt po nájmoch je stále enormný a zatiaľ sa nezdá, že by sa mal výraznejši­e utlmiť.

Tu bude dôležité, kedy sa konkrétna nehnuteľno­sť bude dokončovať a odovzdávať, pretože mnohí ľudia potrebujú bývanie už teraz.

Michal Kubík, projektový manažér spoločnost­i Finportal pre reality, tvrdí: „Očakávam činnosť agentúry pre nájomné bývanie, ktorá by mala zabezpečov­ať kúpu nehnuteľno­stí, ktoré chce štát prenajímať. Myslím, že toto je faktor, ktorý, ak by bol dotiahnutý z pozície štátu do konca, tak určite zatrasie trhom. Nájomné bývanie tvorí v iných krajinách značnú časť riešenia bývania. V Rakúsku až 42 percent, v Česku 21 percent. U nás sme zatiaľ na ôsmich percentách.“

František Čepček, realitný špecialist­a v spoločnost­i reins

 ?? ?? Dopyt po nájmoch je stále enormný, preto tieto byty bude klientela naďalej kupovať.
FOTO: HN/PAVOL FUNTÁL
Dopyt po nájmoch je stále enormný, preto tieto byty bude klientela naďalej kupovať. FOTO: HN/PAVOL FUNTÁL

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia