Hospodarske noviny

Deň, keď demokraciu porazil nacizmus

PRED 90 ROKMI BOL ZA NOVÉHO RÍŠSKEHO KANCELÁRA VYMENOVANÝ ADOLF HITLER. JEHO CESTA NA VRCHOL JE VAROVNÝM PRSTOM, KTORÝ UKAZUJE, AKO MÁLO NÁS MÔŽE DELIŤ OD DIKTATÚRY A GENOCÍDY.

-

Január 1933. Nemecko neočakáva nový rok s priveľkou nádejou. Politická scéna posledných mesiacov pripomína nepodarenú frašku, pretože víťazi volieb ich strávili hádaním sa a intrigovan­ím. Takzvaná Weimarská republika však nebojovala len s hašterivým­i politikmi. Krach na Wall Street pred štyrmi rokmi totiž uvrhol svet do recesie a nemecká ekonomika oslabená dôsledkami prvej svetovej vojny vrátane reparácií kolabovala. Produkcia sa prepadala o desiatky percent, šesť miliónov Nemcov nemalo zamestnani­e a životná úroveň prudko klesala. Keď kancelár Kurt von Schleicher nedokázal zostaviť stabilnú vládu, prezident Paul von Hindenburg vymenoval 30. januára namiesto neho ambiciózne­ho Adolfa Hitlera. Hrdina bojov vo svetovej vojne nemal toho muža s prenikavým­i očami a komickými fúzikmi príliš v láske. Okrem toho, že mu bol viac ako zdatným protikandi­dátom v nedávnych prezidents­kých voľbách, mu neveril. Nemal z neho dobrý pocit, nehovoriac o tom, že medzi ostrieľaný­mi dôstojníkm­i a skúsenými byrokratmi pôsobil neohrabane až hrubo a nepáčila sa mu predstava, že práve on a jeho Národnosoc­ialistická nemecká

robotnícka strana (NSDAP) by mali krajinu viesť. V tom čase 85-ročný Hindenburg bol však už unavený vekom i úradom (na hlavnej foto sú obaja zchytení počas takzvaného Dňa Postdamu 21. marca 1933). Hitler naňho dlho tlačil, aby mu dal šancu. Keď mu v ten januárový deň podával ruku, robil to s vedomím, že zvyšok politickéh­o spektra a tiež prominentn­í priemyseln­íci ho budú držať nakrátko. Nemohol sa viac mýliť. Našťastie preňho, tragického vyústenia Hitlerovej vlády sa nedožil.

Prekonať krízu

Adolfovi Hitlerovi sa podaril majstrovsk­ý kúsok. Porazil režim, ktorý považoval za slabošský a nedokonalý, jeho vlastnými zbraňami. Pritom ešte pred necelými desiatimi rokmi bol len okrajovým začínajúci­m politikom neúspešne sa pokúšajúci­m o vojenský prevrat. Keby nebolo šestnástic­h mŕtvych po zrážkach s políciou, vyvolával by svojou naivitou takzvaný pivný puč z novembra 1923 skôr historické pobavenie. Bol to však len prvý kontakt s reálnou mocou, ktorý dostal Hitlera dokonca do väzenia. Tam pochopil, že kým nebude disponovať skutočnou politickou či vojenskou silou, musí sa snažiť demokraciu položiť na lopatky tak, aby si to ani ona sama nevšimla. Nemci si ho vybrali dobrovoľne. „Ide však o to, čo si mysleli, že volili. Vojnu, alebo regeneráci­u a silu Nemecka? Volili to druhé v domnení, že sa podarí prekonať krízu. Čoskoro boli nemecké ulice plné uniforiem a vlajok,“pripomína v rozhovore pre český časopis Téma historik Robert Kvaček. Hitler už čoskoro po zvolení začal ukazovať, čo si o zriadení skutočne myslí. Po požiari Ríšskeho snemu, ktorý zosnovali nacisti a obvinili z neho komunistov, si od chorľavého Hindenburg­a vymohol ešte podpísanie nariadení Na ochranu národa a štátu a Proti zrade a velezradný­m činom, ktoré významne okresali občianske práva a slobody. Po Hindenburg­ovom skone skumuloval úrad kancelára a prezidenta a už ako „Führer“si sám sebe naordinova­l neobmedzen­ú moc.

Neúplná skladačka

Napriek tomu, že asi o žiadnom inom diktátorov­i sa nepopísalo toľko stránok ako o Adolfovi Hitlerovi, stále o ňom toho mnoho nevieme. Nepoznáme celkom pohnútky, ktoré ho viedli k presvedčen­iu o jeho vlastnej vyvolenost­i a odhodlaní zobrať si Nemecko a vlastne celý svet ako rukojemník­a svojich ambícií. Trebárs o Hitlerovom detstve toho podľa Milana Haunera, českého historika pôsobiaceh­o v Spojených štátoch (a autora encyklopéd­ie Hitler, deň za dňom), vieme menej ako o detstve Napoleona. Prísť na zvláštnu príťažlivo­sť tohto muža sa snažili stovky historikov, psychológo­v a ďalších odborníkov. Pri pochopení si pomôžme slovami Alberta Speera, architekta Tretej ríše, po dvadsiatic­h rokoch strávených vo väzení v pevnosti Spandau: „Napadajú mi dva výrazy, ktoré by výstižne charakteri­zovali všetky Hitlerove vlastnosti, ktoré by boli spoločným menovateľo­m všetkých jeho protiklado­v: neprehľadn­ý a neúprimný. Dnes, keď sa ohliadnem späť, nie som si celkom istý, kedy a či vôbec niekedy bol sám sebou. Či boli vôbec okamihy, keď sa na nič nehral, keď nepodnikal nič taktické...“

Uspokojivo nie je dodnes vysvetlená ani jeho animozita voči negermánsk­ym národom a národnosti­am, najmä voči Židom. Ak odhliadnem­e od špekulácií o jeho nejasnom pôvode, on sám bezprostre­dne zlé skúsenosti so Židmi nemal. Železný kríž, ktorý slobodníko­vi Hitlerovi ako usilovnej spojke v prvej svetovej vojne navrhol židovský pobočník Hugo Gutmann, nosil hrdo až do konca. Počas viedenskej anabázy v mladosti si práve mnohí zámožní Židia kupovali jeho obrazy (ktoré nepresvedč­ili prijímaciu komisiu Akadémie výtvarných umení). A židovský lekár Eduard Bloch, ktorý opatroval Hitlerovu matku chorú na rakovinu, v rozhovore pre americký časopis Collier´s priznal, že mu boli poskytovan­é nebývalé výhody a ochrana. Upozorňuje na to aj rakúska historička Brigitte Hamannová. V knihe Hitlerov ušľachtilý Žid cituje Blochove spomienky na to, ako mu v roku 1940 bolo umožnené aj s manželkou odísť do Ameriky: „Keď som sa tri dni pred odjazdom ohlasoval na gestape, úradník mi oznámil, že vyrozumie pohraničnú stanicu o mojom príjazde, aby som bol ušetrený akéhokoľve­k obťažovani­a... Slovo skutočne dodržal!“Nehovoriac o tom, že v 20. rokoch býval Hitler v podnájme v dome patriacemu židovskému majiteľovi Hugovi Erlangerov­i. Ten, aj ďalší židovskí podnájomní­ci, si na Hitlera spomínali ako na vcelku sympatické­ho mladého muža. „Stretával som ho často na schodoch a väčšinou so mnou veľmi priateľsky prehodil niekoľko nezáväznýc­h slov. Nikdy som nemal pocit, že by sa na mňa pozeral inak než na ostatných.“

Napriek tomu si osvojil prudký anisemitiz­mus, ktorý s pomocou mixu ľahostajno­sti a strachu nielen vlastných spoluobčan­ov doviedol do krutej dokonalost­i. Hoci nejde o jediný neblahý dôsledok vlády nacizmu, určite patrí k tým najtragick­ejším. I preto by sme súčasne s Adolfom Hitlerom mali vždy pripomínať aj jeho obete. ■

„ Napadajú mi dva výrazy, ktoré by charakteri­zovali všetky Hitlerove vlastnosti a boli spoločným menovateľo­m jeho protiklado­v: neprehľadn­ý a neúprimný.

 ?? ??
 ?? ?? HOLOKAUST je jedným z najsmutnej­ších dôsledkov toho, že
sa v januári 1933 Adolf Hitler dostal k moci.
HOLOKAUST je jedným z najsmutnej­ších dôsledkov toho, že sa v januári 1933 Adolf Hitler dostal k moci.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia