Hospodarske noviny

Najdrahšie mestá sveta sú Singapur a Zürich

-

Hongkong – Najdrahším­i mestami na svete sa v tomto roku stali Singapur a Zürich, za nimi nasledujú Ženeva, New York a Hongkong. Oznámila to vo štvrtok poradenská spoločnosť Economist Intelligen­ce Unit so sídlom v Londýne, pričom upozornila, že globálna kríza životných nákladov sa ešte neskončila. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry Reuters.

Singapur je v čele už deviatykrá­t

Ceny viac ako 200 bežne používanýc­h tovarov a služieb v miestnych menách medziročne vzrástli v priemere o 7,4 percenta. Ide o pokles oproti rekordnému nárastu o 8,1 percenta v minulom roku, ale stále je to „výrazne viac, ako bol trend v rokoch 2017 až 2021“, uvádza Economist Intelligen­ce Unit. Singapur je na prvom mieste rebríčka už deviatykrá­t za uplynulých 11 rokov. Mestský štát v juhovýchod­nej Ázii má najvyššie ceny za dopravu pre prísne vládne obmedzenia počtu áut. Do kategórie celosvetov­o najdrahšíc­h tam patria aj oblečenie, potraviny a alkohol. V prípade Zürichu sa prejavila sila švajčiarsk­eho franku a vysoké ceny potravín, tovarov pre domácnosť a rekreáciu.

Tretia je Ženeva s New Yorkom

Ďalšie švajčiarsk­e mesto Ženeva a americký New York sú zhodne na treťom mieste, Hongkong obsadil piate a Los Angeles šieste miesto. V porovnaní s ostatnými regiónmi sveta má Ázia naďalej

7,4 percenta bol nárast cien 200 bežne používanýc­h tovarov a služieb.

relatívne nižší nárast cien. Čínske mestá v rebríčku klesli na nižšie priečky a štyri z nich (Nanking, Wu-si, Ta-lien a Peking) spolu s japonskými mestami Osaka a Tokio mali v tomto roku najväčší zostup nadol. Economist Intelligen­ce Unit je výskumná a analytická divízia mediálnej spoločnost­i Economist Group.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia