Téma

PRačlovek v nás

-

Čo hovoria odborníci z rôznych oblastí o praveku? Aké veľké je dedičstvo po lovcoch a zberačoch, ktoré pretrvalo dodnes? Viacerí sa k tejto téme vyjadroval­i na stránkach Témy už v minulosti:

Obľuba sladkého je človeku vrodená, už pračlovek vedel, že čo je sladké, to mu dodá energiu. Problém je, že dnes prijímame cukru príliš veľa, je jedným z hlavných dôvodov obezity.

Prof. Ing. Jana Dostálová, Csc., dlhoročná expertka Ústavu analýzy potravín a výživy Vysokej školy chemicko-technologi­ckej v Prahe a Spoločnost­i pre výživu

Prvé emócie sa objavili u stavovcov pred miliónmi rokov, boli to strach a zlosť.

A ešte sexuálna apetencia, teda chuť na sex. Vznikli kvôli prežitiu, aby riadili správanie v situáciách ohrozujúci­ch život. Ide o telesné deje, neurochemi­cké reakcie, ktoré nastavoval­i organizmus na nejakú akciu. Od zaisťovani­a živín cez rozmnožova­nie až po obranu pred predátormi. V prípade bezprostre­dného ohrozenia života amygdala vydala telu jeden z troch základných povelov – stuhni (keď „skamenieš“a splynieš s prostredím, predátor si ťa možno nevšimne), zaútoč alebo utekaj. Preto kedysi evolúcia „vymyslela“aj stres, akýsi poplach najvyššieh­o stupňa pre organizmus. Napríklad keď pračlovek stretol medveďa a išlo o to, kto bude mať koho na večeru.

MUDr. RaDkIn Honzák, psychiater

U členov jednej skupiny australopi­tekov došlo ku génovej mutácii a v mozgu začali mať viac dopamínu (neuroprená­šač, vďaka jeho vyplaveniu sa cítime dobre) na úkor acetylchol­ínu (látka zvyšujúca agresivitu). V tlupe ubudlo bitiek, viac sa začalo spolupraco­vať. A vďaka tomu bola táto tlupa našich prapredkov životascho­pnejšia ako iné. Možno by ich inak evolúcia v konkurenci­i ďalších zvierat, ktoré mali väčšie pazúry i zuby a boli rýchlejšie a silnejšie, zmietla. Výhodu spolupráce potvrdzova­la história aj ďalej. Boli časy, keď vedľa seba žilo aj šesť až sedem rôznych druhov človeka. A evoluční biológovia tvrdia, že homo sapiens sa oproti iným presadil práve vďaka schopnosti väčšej spolupráce. Aby však v pravekej tlupe fungovala spolupráca, bolo potrebné nastaviť pravidlá, poriadok. To sa časom premietlo aj do ďalšej emócie. Totiž, že „narušiteľa“pravidiel podvedome neznášame. A trestáme. Preto nás v bulvári zaujíma, kto komu „zahol“, koho chytili za volantom pod vplyvom alkoholu, kto kradol a podvádzal. Kto proste porušil pravidlá. Aj keď tých ľudí poznáme len z televízie alebo vôbec nepoznáme... S tým súvisí aj to, prečo si ľudstvo vymyslelo bohov. Keď totiž ľudí pribudlo a pôvodné malé tlupy, kde každý o každom všetko vedel, sa rozrástli na početné kmene, bolo potrebné zabezpečiť, aby pravidlá niekto strážil. Bohovia, teda tí nad nami, ktorí všetko vidia a na základe našich činov odmeňujú a trestajú, na to boli ideálni. „Pretože keď sa na nás niekto pozerá, správame sa inak.“

Prof. JaRoslav PetR, biológ a popularizá­tor vedy

Keď sme žili ako lovci a zberači, zubný kaz bol výnimkou. Všetko sa zmenilo s nástupom poľnohospo­dárstva a hlavne s obilninami. Zásadnou premenou totiž prešlo zloženie zubných baktérií. Ďalšia vec – pračlovek jedol tvrdšiu stravu, čo mu spevňovalo a rozširoval­o čeľusť. Tým, že jeme omnoho mäkšiu, sladšiu a lepivejšiu potravu, sa nám zuby kazia oveľa viac. Jan zRzavý, evolučný biológ

Pračlovek si dlho musel vystačiť s neverbálno­u komunikáci­ou a prežil vďaka tímovej spolupráci. Pre tlupu bolo výhodné, keď sa v jaskyni pocity členov v tvári „zrkadlili“, a odtiaľ zrejme pochádza nákazlivos­ť zívania aj úsmevu. Keď bolo v jaskyni napríklad tridsať praľudí a jednému sa chcelo spať, tak potreboval ostatných upokojiť, a tak sa zrejme zívanie, podobne ako úsmev, prenášali na ostatných. Evolúcia to skrátka vymyslela tak, že keď sme všetci žili v jaskyni a niekto sa usmieval alebo chcel spať, tak my sme automatick­y zrkadlili jeho náladu, pretože to pre to spoločenst­vo bolo výhodné.

Reč sa vyvinula z tímovej spolupráce ľudí. Kedysi sme dlhodobo žili v kmeňových spoločenst­vách, kde od pohľadu záviselo aj prežitie skupiny, keďže pravekí lovci na seba nemohli pri love volať a museli sa teda vedieť dorozumiev­ať inak. Navyše prvý milión rokov sa naši prapredkov­ia dorozumiev­ali bez verbálnej reči. Náhoda nie je ani to, že napríklad dnešné ženy „čítajú“pohľady oveľa lepšie ako muži. Keďže dieťa prvé tri roky života nehovorí, musí žena z pohľadu bábätka spoznať, kedy je hladné a čo ho napríklad bolí, pretože nie vždy sa dieťa vyjadruje plačom. Ten je pre dieťa síce najjednodu­chší, ale 80 percent sociálnej komunikáci­e medzi matkou a dieťaťom prebieha pohľadmi. Aj preto sa ľudské oko takto vyvinulo, a preto ho označujeme za hlavný kanál neverbálne­j komunikáci­e. Už v staroveku sa hovorilo „strážiť si niečo ako oko v hlave“, teda dôležitosť oka intuitívne chápali už vtedy. Hoci máme päť zmyslov, 80 percent všetkých informácií, ktoré človek počas života získava, prenáša oko. Na hmat, chuť, sluch a čuch zostáva zhruba po 5 percentách. A oko nielenže informácie prijíma, ale tiež ich vysiela. vlaDíMíR svoboDa, psychológ neverbálne­j komunikáci­e

Pochádza z Bratislavy.

Vyštudoval­a na Lomonosovo­vej Moskovskej štátnej univerzite v Moskve (2003 – 2012). Po obhajobe dizertácie 4 roky pôsobila ako vedecká pracovníčk­a Archeologi­ckého ústavu SAV. V súčasnosti pôsobí ako asociovaná výskumníčk­a v laboratóri­u Temps pri CNRS vo Francúzsku.

 ?? ?? BiBiaNa HromaDoVá (38)
BiBiaNa HromaDoVá (38)

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia