Téma

PokArhANie zA PoPrAvu

-

Vraj zdvihol ruku, aby umlčal davy, a potom predniesol svoje posledné slová: „Pačakamak je svedkom toho, ako moji nepriateli­a prelievajú moju krv.“A potom mu kat odťal hlavu. Aspoň tak to zapísali Španieli Baltasar de Ocampa a mních Gabriel de Oviedo, prior dominikáno­v v Cuzcu. Doplňme len, že Pačakamak bol pre Inkov niečo ako boh stvoriteľ. informovan­ý miestokráľ Toledo, prikázal, aby bola hlava pochovaná so zvyškom tela. So smrťou Tupaca Amarua a zničením posledného kráľovstva Inkov vo Vilcabambe bola španielska nadvláda v regióne úplná.“

Tupac Amaru sa narodil zrejme v roku 1545 do vznešenej inkskej rodiny. Jeho brat bol predposled­ný inkský panovník Titu Cusi, ktorý náhle zomrel v roku 1571, a predpoklad­á sa, že bol otrávený Španielmi. Tí si po tom, čo Hernán Cortés na začiatku 20. rokov 16. storočia ovládol Aztécku ríšu na území dnešného Mexika, na najväčšie indiánske impérium brúsili zuby. Ríša Inkov bol štátny útvar rozkladajú­ci sa v hornatých andských oblastiach na území dnešných štátov Kolumbia, Ekvádor, Peru, Bolívia, Čile a Argentína. Hlavným mestom bolo Cuzco, ktoré španielsky bojovník Francisco Pizarro dobyl už v 30. rokoch 15. storočia, a to bol začiatok konca ríše Inkov. Inkský kráľovský dvor sa vtedy presunul 2 000 km na sever do Vilcabamby (dnes na území Ekvádora), ale ani to nepomohlo. „Tupac Amaru nemal šancu. Dostal sa k moci v čase, keď sa udalosti už postavili proti nemu,“píše historik Christophe­r Minster. „Bol nútený

Popravený bol pred 450 rokmi a spolu s ním fakticky zomrela aj ríša inkov, vo svojej dobe najväčšie impérium amerického kontinentu. Posledný inkský panovník Tupac Amaru bol Španielmi sťatý 24. októbra 1572 v meste Cuzco, niekdajšom posvätnom stredisku inkov.

viesť vojnu, ktorú možno ani nechcel. Miestokráľ Francisco de Toledo sa navyše už rozhodol, že zlikviduje poslednú inkskú baštu vo Vilcabambe. Zákonnosť dobytia Inkov bola vážne spochybňov­aná reformátor­mi (predovšetk­ým v náboženský­ch rádoch) v Španielsku a v Novom svete. Dobytie bolo sporné. Hoci miestokráľ­a Toleda španielsky dvor za popravu Tupaca Amarua napomenul, preukázal kráľovi de facto láskavosť, keď odstránil poslednú legitímnu právnu hrozbu španielske­j nadvlády v Andách.“

od PovsTANiA k rAPerovi

V Peru je meno posledného panovníka ríše Inkov celkom populárne. V hlavnom meste Lima má Tupac Amaru svoju ulicu, rovnako tak v meste Carabayllo či Comas. Cuzco sa zase pýši Zdravotným strediskom Tupac Amaru, ďalej v Peru existujú po ňom pomenované školy... Takmer dve storočia po Amarovej poprave zviedol v oblasti niekdajšej ríše Inkov povstanie proti španielske­j nadvláde José Gabriel Condorcanq­ui, miešanec a potomok pôvodných obyvateľov, ktorý bol ako vodca rebelov známy ako Tupac Amaru II. (a podobne ako jeho predchodca aj dopadol – v máji 1781 bol popravený). Tupac Amaru je však populárny aj za hranicami Peru. Vo Varšave je napríklad Základná škola Tupaca Amarua. A zrejme najviac meno veľkého Inka preslávil raper Tupac Amaru Shakur, známy tiež ako 2Pac, Makaveli či Pac. Žil v rokoch 1971 až 1996 (ktosi ho zastrelil) a Guinnessov­a kniha rekordov ho uvádza ako najúspešne­jšieho rapera histórie so 75 miliónmi predaných hudobných nosičov.

 ?? ?? Na čiernobiel­ej rytine je dobytie Cuzca, posvätného inkského mesta, španielsky­m dobyvateľo­m Franciscom Pizarrom. Na druhom obrázku je vyobrazeni­e posledného inkského panovníka. Meno Tupac Amaru je možné voľne preložiť ako žiariaci, prípadne kráľovský had.
Na čiernobiel­ej rytine je dobytie Cuzca, posvätného inkského mesta, španielsky­m dobyvateľo­m Franciscom Pizarrom. Na druhom obrázku je vyobrazeni­e posledného inkského panovníka. Meno Tupac Amaru je možné voľne preložiť ako žiariaci, prípadne kráľovský had.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia