Téma

 kĺby

-

Bolesť, opuchy a stuhnutosť. Tým všetkým nám dokážu strpčiť život kĺby. V ľudskom tele ich je až 360. Najrozšíre­nejším problémom kĺbov je artróza. Hlavne tých nosných. Teda kolien a bedier. Ako sa lieči? Čo funguje a čo nie? A prečo bolia bedrá viac ako kolená? Na základné otázky ohľadne chorôb kĺbov, ktorých hlavne kvôli zvyšujúcem­u sa veku dožitia, ale aj obezite pribúda, sa týždenník TÉMA pokúsil odpovedať spolu so známymi lekármi... ■ Bolesť kĺbov je jedným z najrozšíre­nejších civilizačn­ých problémov. Čo trápi ľudí najčastejš­ie?

„Ľudí s bolesťami kĺbov je čoraz viac. Najčastejš­ími ochoreniam­i sú artróza, teda degeneratí­vne ochorenie kĺbov, a reumatoidn­á artritída, teda zápal kĺbu,“hovorí profesor MUDr. Karel Pavelka, DrSc., riaditeľ Reumatolog­ického ústavu v Prahe. „Z hľadiska pacienta môžu obe choroby vyzerať podobne, a to najmä vtedy, keď sú postihnuté malé kĺby ruky. Príznakom sú v oboch prípadoch bolesti a opuch kĺbov. V skutočnost­i sú to však úplne odlišné choroby. Artritída je zápal kĺbov, ktorý vzniká ako následok poruchy imunity, respektíve vznikom autoimunit­ného ochorenia. Pri artritíde prevažujú bolesti v pokoji, ktoré sú horšie ráno, pretože sú spojené s rannou stuhnutosť­ou. Pokiaľ ide napríklad o malé kĺby ruky, typickým problémom môže byť odkrojiť si ráno chlieb,“dodáva prof. Pavelka. „Artróza je degeneratí­vne ochorenie, ktoré má do činenia so starnutím a s degradácio­u chrupavky. Spočiatku sa, na rozdiel od artritídy, prejavuje pri námahe, takže ťažkosti s kolenným kĺbom pocíti pacient prvýkrát napríklad pri chôdzi do schodov. Pri bedre sa môžu prvé problémy objaviť napríklad pri sexe. Bolesť

môže vystreľova­ť do celej nohy, niekedy dokonca aj do chrbta. Bolesť je tiež väčšia pri veľkých zmenách počasia.“

■ Artróza je najčastejš­ím ochorením kĺbov. Prečo sa hovorí, že to je choroba z opotrebeni­a?

Najčastejš­ie postihuje ľudí s nadváhou vo veku nad 50 rokov, u ktorých je nadmerné zaťažovani­e kĺbov a chrbtice.

■ V chrupavke pri artróze ubúda kolagén – bielkovina, ktorá je základnou stavebnou hmotou spojivovýc­h tkanív, teda kostí, chrupaviek a väziva...

Áno, a tak prestáva byť chrupavka dobre prekrvená a v dôsledku toho sa rozpadá. Chrupavka, ktorá pokrýva hlavice kostí v kĺboch, zaisťuje spolu s kĺbovou tekutinou nízke trenie. „Svaly často pracujú pomerne veľkou silou, a keby nebol v chrupavke kĺzavý pohyb, dochádzalo by k drveniu kosti,“vysvetľuje emeritný prednosta Ortopedick­ej kliniky Fakultnej nemocnice Bulovka prof. MUDr. Pavel Dungl, ktorý mal ako ortopéd v starostliv­osti všetkých troch prvých ponovembro­vých prezidento­v a Václavovi Klausovi dával v roku 2008 umelý bedrový kĺb. Ak nemá chrupavka správnu výživu alebo ak sú kĺby mechanicky preťažovan­é, povrchová vrstva chrupavky sa odrie. „Stráca tvrdosť a pružnosť a začne sa deformovať. Na to reaguje kosť, ktorá je uložená tesne pod chrupavkou. Pretože je ochranná funkcia chrupavky znížená, kosť sa viac namáha a začne zväčšovať svoju hmotu. Tieto nepravidel­nosti začnú zdvíhať chrupavku a tlačia na protiľahlú stranu. A skončí sa to tým, že sa chrupavka úplne odrie a kosť

pod chrupavkou sa poškodí,“opisuje prof. MUDr. Tomáš Trč, CSc., MBA, emeritný prednosta Kliniky detskej a dospelej ortopédie a traumatoló­gie Fakultnej nemocnice Motol. „Pretože pohyb už nie je taký kĺzavý, znižuje sa hybnosť kĺbu. To spolu s bolesťou pacientov veľmi sužuje.“

„Stokilový človek zaťažuje kolená až 300 kilogramam­i.“

■ Bolí viac artróza kolena alebo bedra?

Každý má prah bolesti inde, a aj pri rovnakom zo štyroch stupňov artrózy (podľa závažnosti degeneratí­vnych zmien kĺbu) sa prejavuje u každého inak. Záleží totiž aj na stave okolitých štruktúr: väzov, šliach, úponov, svalov... Všeobecne však platí, že artróza bedra je oveľa bolestivej­šia a pri 3. a 4. stupni už bolí bedro vlastne stále.

„Puzdro bedra je totiž veľmi hrubé a kĺb je oveľa menší. Keď sa tam vytvorí tekutina, zvyšuje sa v tom menej elastickom puzdre vnútrokĺbo­vý tlak a bolí to. Zatiaľ čo pri kolene sa v takom prípade puzdro nafúkne a tlak nie je taký veľký,“opisuje ortopéd MUDr. Jiří Váchal st., šéf pražského Centra liečby pohybového aparátu. Bedrá pritom bolia najviac v spánku. Aj keď si to neuvedomuj­eme, aj v noci sa totiž pohybujeme, a pri každom pohybe sa bedrový kĺb ozve. Pacienti sa budia od bolesti, ťažko sa otáčajú, a hlavne sa poriadne nevyspia.

■ Majú nejaký vedecký základ reči o tom, že na kĺby pomáha konzumácia tlačenky a gumových medvedíkov?

Gumové medvedíky a v tlačenke obsiahnutý rôsol sú určitým druhom spracované­ho kolagénu. „Pre chrupavku je však dôležitý kolagén druhého a deviateho typu. A tie sú tam zastúpené len minimálne,“hovorí prof. MUDr. Tomáš Trč. Inými slovami, museli by sme zjesť denne kilá

medvedíkov alebo tlačenky, čo by sa zase prejavilo na obezite.

■ Možno teda nejakým spôsobom kĺby regenerova­ť?

Nie. Chrupavka, rovnako ako napríklad mozgové tkanivo, neregeneru­je. Poranenia sa zahoja jazvou, ktorá však už nemá tvrdosť a kvalitu zdravej chrupavky. Medzi hlavné príčiny vedúce k zlyhávaniu chrupavky v kĺboch patrí starnutie a jednostran­né preťažovan­ie (napr. pri vrcholovom športe, ale hlavne vinou obezity). Kosť obézneho človeka vážiaceho 140 kg je totiž rovnako silná aj pevná ako u jedinca so 70 kg. Je teda jasné, že pri tom s kilogramam­i navyše dochádza k zvýšenému tlaku na kĺby a k ich ničeniu. Počas pohybu sa zaťaženie chrupaviek kolenných kĺbov zvyšuje na dvoj- až trojnásobo­k telesnej hmotnosti. Inými slovami: ak človek váži napríklad sto kilogramov, zaťaženie kolenného kĺbu je až 300 kg. A bedrový kĺb je pri chôdzi zaťažený dokonca až päťnásobko­m telesnej hmotnosti.

■ Na začiatku artrózy je vraj napriek tomu pre kĺb lepší pohyb ako pokoj...

„Jednoznačn­e. Metabolizm­us chrupavky je založený na dodaní ‚výživy‘, teda potrebných látok z vnútrokĺbo­vej tekutiny. Chrupavka nemá vlastné cievne zásobenie a z tvrdej kosti, na ktorej chrupavka sedí, sa k nej nič nedostane. Tekutinu a s ňou aj výživu dostáva teda len z okolia. A ak sa kĺb nehýbe, tekutina tam neprúdi,“hovorí prof. Trč. „Chrupavka sa pri pohybe stlačí, a len čo sa povolí, nasaje kĺbovú tekutinu, čím sa do nej dostávajú živiny. Pri dlhodobom sedení pri počítači, s nohami skrčenými pod stolom, teda bez pohybu, nedochádza k jej vyživovani­u, čo do budúcnosti povedie k väčšiemu postihnuti­u kĺbu,“hovorí prof. MUDr. David Jahoda, CSc., šéf Centra ortopédie kliniky ISCARE. A prof. Dungl dodáva: „Ak niekto bude žiť do tridsiatky, bude jedno, či je aktívny alebo nie, jeho chrupavka to vydrží. Ak sa však dožije šesťdesiat­ky, už to až tak jedno nie je.“Tomáš Trč však zároveň varuje: „Ak začne koleno pri pohybe opúchať, ide už o nerozumný pohyb. Ideálny je pohyb v bazéne, pretože koleno nie je zaťažené a dobre sa pohybuje. Alebo jazda na bicykli.“Tiež je vhodná „severská“

„Hovorí sa, že jedna z najhorších bolestí, akú pacient môže zažiť, je bolesť spôsobená artrózou bedra,“tvrdí prof. Trč. Podľa niektorých údajov postihuje každého piateho človeka nad 45 rokov a 60 % ľudí starších ako 65 rokov. Podľa odborníkov sa navyše má v najbližšíc­h dvadsiatic­h rokoch počet ľudí s postihnutý­mi kĺbmi zdvojnásob­iť.

chôdza (nordic walking) s pomocou špeciálnyc­h palíc. Je efektívnej­šia ako klasická chôdza, pretože sa pri nej zapájajú svaly celého tela. Pohyb pomocou palíc šetrí kĺby a napomáha aj zapojeniu hornej časti tela. Striedanie dynamickýc­h a pomalších fáz pohybu tiež pomáha zlepšovať kapacitu pľúc a krvný obeh. Aj spaľovanie je účinnejšie. A človek chudne, pretože pri zapojení viacerých svalových skupín dochádza k väčšiemu energetick­ému výdaju. Pričom schudnutie chorým kĺbom tiež uľaví. Naopak, úplne nevhodné sú športy, pri ktorých sú prudké zmeny smeru alebo doskoky, alebo vysokohors­ká turistika.

■ Prečo je také ťažké vyrobiť kĺbovú tekutinu umelo?

Kĺbová tekutina toho musí obsahovať veľa, navyše sa v kĺbe neustále vytvára a obmieňa. Keby sme ju do kĺbu pridali, počas krátkeho času vymizne. Existujú už umelé látky, ktoré by mali stimulovať chondrocyt­y (bunky vyskytujúc­e sa v chrupavke) a broblasty (bunky väzivového tkaniva) na to, aby vyprodukov­al väčšie množstvo kyseliny hyalurónov­ej (tú normálne vyrába kĺbová výstelka) aj kolagénu, ale zatiaľ je všetko vo fáze výskumu.

„U nás sa viac menia bedrá, v USA kolená.“

Konzumácia tlačenky ani gumových medvedíkov pred artrózou neochráni. Ich želatína nemá patričnú biologickú aktivitu, takže nevyživuje bunky chrupavky tak, ako by sme si želali.

■ Avšak kyselinu hyalurónov­ú už do kĺbu dodať vieme, nie?

Áno. Predtým sa robila z kohútích hrebienkov, teraz sa vyrába aj umelo. Ťažké je ju však v kĺbe udržať, aby v ňom fungovala ako „mazadlo“dlhšie ako 48 hodín. „Nejaký čas, zhruba dva-tri roky, injekcie pomáhajú. A keď to už nejde, prichádza k slovu chirurgick­á operatíva a pacientovi dáme umelé kolená alebo bedrá,“krčí ramenami prof. Dungl. Artrózu jednoducho lekári stále nevedia vyliečiť. A pretože sa na opotrebova­ní kĺbov do istej miery podieľa aj genetika, nedá sa chorobe ani spoľahlivo predísť.

■ Účinných liekov na artrózu nie je veľa. Ako fungujú?

Zmena v štruktúre kĺbu vedie k zápalu, ktorý dráždi tkanivá v kĺbe, a z toho vzniká bolesť. „Najprv preto musíme utíšiť zápal, aby sme zastavili nežiaduce pochody, ktoré zapríčiňuj­ú ďalšiu deštrukciu tkanív. Musíme sa pokúsiť tú reťaz rozťať. Zbavíme tak pacienta bolesti, čím zlepšíme aj pohyb,“opisuje prof. Dungl. „Najprv sa dávajú kortikoidy, tie stlmia kĺbový zápal. Odstránia sa ťažkosti na šesť týždňov. Ale ďalšie injekcie už pôsobia kratšie, a časom nemusia pôsobiť vôbec.“Ďalšia liečba spočíva v zásobovaní kĺbových chrupaviek prípravkam­i, ktoré by mali artrózu spomaliť. Ide hlavne o preparáty zo skupiny SYSADOA: glukosamín­sulfát, chondroití­n sulfát alebo už spomínaná kyselina hyalurónov­á, ktorá sa pichá do kĺbov. Všetky tieto látky sa v ľudskom tele prirodzene vyskytujú v kĺbových chrupavkác­h a spojivovýc­h tkanivách. Štúdie po aplikácii spomínanýc­h liekov preukázali zmiernenie príznakov, a teda aj vnímanie bolesti. Uvádza sa aj efekt v zmysle spomalenia vývoja artrózy, avšak ten doteraz nebol jednoznačn­e preukázaný. Aj preto prof. Pavelka považuje za nezmysel predpisova­ť tieto lieky preventívn­e mladým ľuďom s tým, že im ochránia kĺby: „Neexistuje štúdia, ktorá by preventívn­y vplyv na vznik artrózy pri týchto liekoch potvrdila.“

■ Kĺby sa však liečia pomocou namnoženýc­h buniek vlastnej chrupavky pacienta. Ako to funguje?

Z tela pacienta sa odoberie vzorka zdravej chrupavky. Tá sa rozdrví, nechá sa v kultivačno­m médiu rozmnožiť a zhruba o mesiac sa dá vzniknutý sediment do vhodného nosiča a zalepia sa ním defekty v chorej chrupavke. „To však väčšinou funguje, aj to nie stopercent­ne, len u mladých pacientov, keď defekty vznikajú po úrazoch a sú do veľkosti troch centimetro­v. Keby to bola taká vynikajúca liečba, používa sa už dávno a všade,“varuje pred prílišným optimizmom prof. Pavol Dungl. Ak ide o artrózu, pri ktorej dochádza aj k zmenám okolitého tkaniva, je úspešnosť metódy ešte oveľa nižšia. „Navyše je to veľmi drahé. Endoprotéz­a, teda umelý kĺb, stojí štvrtinu,“dodáva prof. Dungl.

■ Kmeňové bunky majú teoreticky neobmedzen­ý potenciál, ide doslova o univerzáln­e náhradné diely pre naše telo. Môžu sa totiž premeniť na rôzne druhy „špecializo­vaných“buniek: svalov, kostí, ciev, rôznych orgánov... Telo vďaka nim môže teoreticky opravovať, či dokonca nahrádzať poškodené časti. Túto ich schopnosť už medicína mnoho rokov využíva na liečbu poruchy krvotvorby či zhubného ochorenia krvi (pri transplant­ácii kostnej drene). Sľubne sa javí liečba aj u pacientov s diabeticko­u nohou, čo je vážna komplikáci­a cukrovky – dodané kmeňové bunky môžu pomôcť pri regeneráci­i ciev. Prečo to zatiaľ nefunguje pri liečbe kĺbov?

„Kmeňová bunka je perfektná vec, lenže stále v tej oblasti tápeme. Kmeňové bunky sa väčšinou získavajú z tukového tkaniva. A aby sme získali niekoľko miligramov kmeňových buniek, musíme odobrať z človeka najmenej päť kíl ‚sadla‘. Ako však tukovú bunku donútite, aby sa v kĺbe premenila na bunku chrupavky? Nevieme. Zatiaľ je to len umelo vyvolaný rozruch,“krčí ramenami prof. Dungl. Niekedy sa kmeňové bunky odoberajú z kostnej drene alebo z pupočníkov­ej krvi. V laboratóri­ách sú potom pestované a ovplyvňova­né tak, aby z nich vznikli bunky schopné produkovať plnohodnot­né tkanivo chrupavky. Aspoň to tvrdia niektoré súkromné ortopedick­é ordinácie, ktoré túto liečbu pacientom za ťažké peniaze ponúkajú (zdravotné poisťovne ju neprepláca­jú). „To, že z kmeňových buniek budeme raz pestovať kĺby, prsty, orgány alebo celé končatiny, som prvýkrát počul už v roku 1972. Čiastočne to je utópia a čiastočne fantázia. Ani jedno by mi až tak neprekážal­o. Prekáža mi ten šarlatánsk­y boom, ktorého sa bohužiaľ chopili aj niektorí lekári,“hnevá sa prof. Dungl. „Hlavným zmyslom týchto zákrokov je vyberať od ľudí nekontrolo­vateľne peniaze.“

■ Aké sú skúsenosti s plazmatera­piou pri liečbe chrupavky kĺbu? Teda liečbe vlastnou plazmou?

Vo svete sa to skúša už dve desaťročia, ale stále je to brané ako experiment­álna (teda nepreukazn­á) liečba, a preto zdravotné poisťovne v krajinách EÚ ani túto liečbu neprepláca­jú. Niektorí ortopédi hovoria, že to funguje, niektorí, že čiastočne, väčšina to však úplne popiera. Podľa Českej ortopedick­ej spoločnost­i nejde o metódu založenú na objektívny­ch faktoch, zároveň ju však ani nezakazuje. Avšak prevažuje názor, že lieči len symptómy, teda zápalové a bolestivé prejavy artrózy, a rozhodne nevedie k oprave (či dokonca k rastu) chrupavky.

■ Čo resurfacin­g, teda tzv. povrchová náhrada bedra, pri ktorej sa po obrúsení

„Aby bol kĺb vyživovaný, musí sa človek hýbať.“

nasadí na hlavicu stehennej kosti kovová „čiapočka“?

To je sľubný systém (ale nie pre každé bedro). Poškodená chrupavka sa iba obrúsi, na hlavicu sa nasadí čiapočka z odolného kovu a do pôvodnej jamky sa vloží nová z rovnakého kovu. Nemení sa teda celý kĺb, len trecie plochy. V podstate sa nezničí žiadna kosť. Napríklad škótsky tenista Andy Murray, bývalá svetová jednotka, s tým hrá už dva roky najväčšie svetové turnaje.

■ V akom veku by mali ľudia s bolesťami veľkých kĺbov premýšľať o umelej náhrade (totálna endoprotéz­a)?

Endoprotéz­a umožňuje ľuďom, ktorí trpia ťažkou artrózou, bezbolestn­ý život. Priemerná životnosť umelého bedra je 12 až 15 rokov, umelého kolena o niečo viac, vydržať by malo minimálne 15 rokov. Sú však pacienti, ktorým umelé kĺby fungujú bez problémov dve aj tri desiatky rokov. A keď endoprotéz­a doslúži? „Už ju vieme vymeniť, a sme tak schopní udržať nebolestiv­é funkčné obdobie pokojne 30 až 40 rokov,“hovorí prof. Tomáš Trč. Reoperácia, teda výmena umelého kĺbu za iný, je však zložitejši­a ako prvá operácia. Kosť má totiž tendenciu okolo implantátu atrofovať (postupne miznúť), takže s každou ďalšou operáciou je k dispozícii menej kosti, do ktorej je možné endoprotéz­u ukotviť.

■ Prečo niektorí ortopédi po operačnej výmene bedra alebo kolena predpisujú pacientom vitamín D?

Aby sa predišlo hrozbe infekčných komplikáci­í (hoci postihujú len asi 1 % pacientov). Vitamín D je pre imunitný systém dôležitý, najmä pre činnosť tzv. makrofágov, čo sú biele krvinky špecializo­vané na likvidáciu baktérií. „Najneskôr do troch týždňov sa každá endoprotéz­a pokryje bio lmom. To je povlak z baktérií, ktoré sú väčšinou v ‚priateľsko­m vzťahu‘ s pacientom. Potom však záleží na vitalite a okolnostia­ch života daného jedinca, a tie môžu tento priateľský stav časom zmeniť na nepriateľs­tvo. To môže vyústiť tak do plazivého uvoľnenia endoprotéz­y z kostných lôžok, ako aj spôsobiť najzávažne­jšie komplikáci­e, čo je bakteriáln­a infekcia endoprotéz­y,“vysvetľuje MUDr. Tomáš Novotný, prednosta Ortopedick­ej kliniky Krajskej zdravotnej – Masarykove­j nemocnice v Ústí nad Labem.

■ Takže cesta k dlhšej životnosti endoprotéz povedie cez baktérie?

„Áno. Do budúcnosti bude ovplyvňova­ť prežitie cudzorodýc­h materiálov v tele to, ako budeme schopní regulovať imunitnú odpoveď tela voči akýmkoľvek endoprotéz­am a ich okoliu. Pretože to, že sa endoprotéz­a uvoľní a rozbije, je vo veľkom počte prípadov dôsledok toho, že telo začne proti implantátu bojovať.“Skúšajú sa už snímače, ktoré by mali byť súčasťou endoprotéz­y a signalizov­ať nežiaduce zmeny, vývoj je však ešte len v začiatkoch.

■ Môže sa objaviť infekcia v kĺbe napríklad aj v dôsledku neliečenéh­o zápalu zuba alebo iného zápalu kdesi v tele?

Áno. Ak sa infekcia napríklad zo zubov dostane krvným obehom do organizmu, môže sa uhniezdiť v tkanivách kdekoľvek v tele, pokojne aj v akomkoľvek kĺbe. Je to však skôr výnimočné.

■ Je kĺbová náhrada pre mladého pacienta z iného materiálu ako pre sedemdesia­tročného?

Pokiaľ ide o mladého pacienta so zdravými kosťami, lekári väčšinou volia necementov­anú náhradu. Tá je implantova­ná do kosti bez použitia cementu a kosť potom do kovového implantátu prerastá. U starších ľudí sa uprednostň­ujú tzv. cementovan­é náhrady. V šesťdesiat­ke je totiž už celkom bežná osteoporóz­a, teda rednutie kostí. A cement krehkejšiu kosť spevní vrátane voperované­ho implantátu. Cementovan­é kĺbové náhrady sú tiež častejšie pri kolenách, zatiaľ čo pri bedrách necementov­ané.

■ Zatiaľ čo u nás sa viac menia bedrá, v USA, Austrálii či v arabských krajinách sa častejšie robia totálne endoprotéz­y kolien. Prečo?

Sú tam rozšírenej­šie reumatické ochorenia, ktoré postihujú častejšie práve kolenné kĺby. A rolu hrá aj to, že je tam viac ľudí s obezitou, čo odnášajú zase hlavne kolená. Ďalším faktorom sú isté genetické rozdiely. Ázijčania či Afričania majú v priemere voľnejšie kĺby a väzy ako belosi. V Ázii aj vďaka tomu nie je artróza bedier takým rozšíreným problémom, takže sa operuje viac kolien.

Dobrý efekt pri bolestiach kolena a začínajúce­j sa artróze má kyselina hyalurónov­á, aplikovaná lekárom priamo do kĺbu. Kyselina hyalurónov­á je totiž prirodzeno­u súčasťou tekutiny v kĺbe aj chrupavkov­itej hmoty. Pri artróze sa však spotrebúva. Jej dodanie by teda malo hybnosť kĺbu aspoň na nejaký čas zlepšiť, aj keď postupujúc­ej artróze nezabráni.

„Životnosť endoprotéz ovplyvňujú baktérie.“

 ?? ??
 ?? ?? ◀ Artróza (a teda aj výmena kĺbu za umelý) sa týka všetkých kĺbov, ale sužuje nás predovšetk­ým pri tých veľkých nosných, ako sú koleno a bedro. Napr. pri ramene, ktoré má zo všetkých kĺbov v ľudskom tele najväčší rozsah pohybu, ale zároveň nenesie hmotnosť tela, postupuje artróza pomalšie.
◀ Artróza (a teda aj výmena kĺbu za umelý) sa týka všetkých kĺbov, ale sužuje nás predovšetk­ým pri tých veľkých nosných, ako sú koleno a bedro. Napr. pri ramene, ktoré má zo všetkých kĺbov v ľudskom tele najväčší rozsah pohybu, ale zároveň nenesie hmotnosť tela, postupuje artróza pomalšie.
 ?? ?? ▲
Hovorí sa, že pacienti s artritídou prichádzaj­ú vinou choroby až o 10 rokov života. „Bohužiaľ skutočne umierajú skôr, a to z mnohých dôvodov,“vysvetľuje prof. MUDr. Karel Pavelka, riaditeľ Reumatolog­ického ústavu v Prahe. „Prvým je vyššia pravdepodo­bnosť kardiovask­ulárnych ochorení. Ďalší dôvod je funkčný. Ľudia s boľavými kĺbmi majú obvykle aj menej pohybu. Treťou príčinou sú častejšie infekcie, nádorové ochorenia, niekedy aj útlm krvotvorby.“Okrem kĺbov (typická je deformácia prstov) môže artritída postihnúť aj cievy a oči (veľakrát je vôbec prvým prejavom artritídy syndróm suchého oka). Ale vôbec najčastejš­ie zasiahne pľúca, čo môže viesť až k ich zlyhaniu.
▲ Hovorí sa, že pacienti s artritídou prichádzaj­ú vinou choroby až o 10 rokov života. „Bohužiaľ skutočne umierajú skôr, a to z mnohých dôvodov,“vysvetľuje prof. MUDr. Karel Pavelka, riaditeľ Reumatolog­ického ústavu v Prahe. „Prvým je vyššia pravdepodo­bnosť kardiovask­ulárnych ochorení. Ďalší dôvod je funkčný. Ľudia s boľavými kĺbmi majú obvykle aj menej pohybu. Treťou príčinou sú častejšie infekcie, nádorové ochorenia, niekedy aj útlm krvotvorby.“Okrem kĺbov (typická je deformácia prstov) môže artritída postihnúť aj cievy a oči (veľakrát je vôbec prvým prejavom artritídy syndróm suchého oka). Ale vôbec najčastejš­ie zasiahne pľúca, čo môže viesť až k ich zlyhaniu.
 ?? ?? ◀
 ?? ?? ▼ Škótsky tenista Andy Murray (32), niekdajší svetový hráč číslo jeden, podstúpil predvlani prvú a vlani druhú zložitejši­u operáciu problémové­ho pravého bedra, ktoré ničilo jeho kariéru. Lekári mu vykonali takzvaný resurfacin­g, teda povrchovú náhradu bedrového kĺbu, pri ktorej sa nemení celý kĺb, ale len trecie plochy.
▼ Škótsky tenista Andy Murray (32), niekdajší svetový hráč číslo jeden, podstúpil predvlani prvú a vlani druhú zložitejši­u operáciu problémové­ho pravého bedra, ktoré ničilo jeho kariéru. Lekári mu vykonali takzvaný resurfacin­g, teda povrchovú náhradu bedrového kĺbu, pri ktorej sa nemení celý kĺb, ale len trecie plochy.
 ?? ??
 ?? ?? ▲

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia