Delo (Slovenia)

Bogat, domiseln in času prilagojen program

SLG Celje Upravnica in umetniška vodja Tina Kosi o izzivih pokaranten­skega časa in novi ustvarjaln­i sezoni

- Andrej Predin

Tina Kosi, upravnica in umetniška vodja SLG Celje predstavlj­a izzive pokaranten­skega obdobja in novo ustvarjaln­o sezono.

Slovensko ljudsko gledališče Celje je pred kratkim predstavil­o program prihajajoč­e sezone 2020/2021. Upravnica in umetniška vodja gledališča Tina Kosi je pripravila domiseln, časom prilagojen in vsebinsko bogat program.

Podobno kot večina kulturnih ustanov se tudi SLG Celje prebuja iz dolgotrajn­e karantene, ki je močno zarezala v gledališko tkivo. Težkemu obdobju navkljub so sestavili premišljen in atraktiven program. »Odkar smo morali po vladnem odloku zapreti vrata gledališča, tako kot so naredila tudi druga gledališča po državi in Evropi, nismo imeli niti vaj. Vzrok za to je bil pomanjkanj­e protokolov, kako v danih razmerah ravnati,« je povedala Tina Kosi.

»Kljub temu smo v tem času bili dejavni, ljubitelje­m kulture in gledališča smo omogočili oglede predstav, ki niso več del našega programa. Uredili smo avtorske pravice ter jih objavili na spletu. Dostop je bil neomejen, saj smo se zavedali, da imajo ljudje druge obveznosti, tako so si lahko ogledali predstave, kadar jim je ustrezalo. Hkrati smo izvajali še druge projekte. Branko Završan je interpreti­ral Sahiba, Damjan M. Trbovc je v sodelovanj­u z Beletrino prebral celoten roman Gorana Vojnovića Čefurji raus!. Ob sredah smo imeli Sredine karantensk­e skrivnosti. V njih so ljudje, ki so zaposleni v gledališču, govorili o oblikovanj­u vlog, tremi, posameznih poklicih, ki jih ljudje ne poznajo tako dobro ... V sodelovanj­u z Osrednjo knjižnico Celje smo prebirali poezijo celjskih pesnikov, Lučka Počkaj je brala poezijo Saše Pavček. Ustvarjali smo vsebine, ki so se nam zdele zanimive, smo se pa morali pripraviti zelo hitro. Treba se je zavedati, da lahko gledališče zapremo v enem dnevu, ne moremo pa ga v enem dnevu odpreti.«

S spleta nazaj na oder

Ljudje so se na njihove umetniške akcije odvali z veliko zanimanja in hvaležnost­i, kar je potrdilo tudi število ogledov na facebooku, instagramu in youtubu. »Vendar smo komaj čakali, da se vrnemo na oder. Ob tem smo morali upoštevati vse protokole, tako za zaposlene kot za občinstvo. Navodila so se vsak dan spreminjal­a in mi smo jim budno sledili. Kot umetniška vodja sem v odziv na aktualno stanje spremenila repertoar do decembra, zamenjala naslove tekstov in uredila avtorske pravice. Tako bomo v novo sezono zakorakali s predstavam­i, ki so bolj komunikati­vne, ker sem ocenila, da je po virusni depresiji bolje, da začnemo v bolj veselih tonih.«

Trenutno spremljamo zagon večine kulturnih ustanov v državi, ki se na različne načine spoprijema­jo z negotovost­jo pokaranten­skega obdobja. V SLG Celje so prilagodil­i tudi velikost igralskih zasedb, saj stavijo na manjše zasedbe, povrhu ima vsaka predstava dve enakovredn­i zasedbi. To je poseben izziv za igralce. »O sezoni 2020/2021 se zavedamo, da bo v prihajajoč­ih zimskih mesecih veliko viroz, gripe in seveda tudi covida-19. Zato sem imela ves čas v mislih postproduk­cije predstav, da te ne bi odpadale. Pred koronaviru­som smo velikokrat hodili v gledališče tudi bolni, saj je veljalo, da poskušamo narediti vse, da predstava ne bo odpadla. Zdaj bo seveda drugače. Želela sem si, da bi se čim prej vrnili na delo. Prihajajoč­a sezona bo za vse nas velik izziv, gledališča smo institucij­e, ki se težko prilagajam­o z danes na jutri. Treba bo ohraniti mirne živce in trezno glavo, razmišljat­i kreativno in zunaj ustaljenih smernic delovanja. V tem času me je marsikaj skrbelo. Pozitivno so me presenetil­i nekateri zaposleni, ki so samoinicia­tivno sodelovali in imeli veliko idej za spletne vsebine.«

Prihodnji izzivi

Tina Kosi se zaveda, da se bodo v prihodnje soočali s številnimi izzivi, predvsem inančnimi. »Treba je vedeti, da 47 odstotkov našega programa inancira ministrstv­o za kulturo, 53 odstotkov sredstev pa pridobimo na trgu. Z lastnimi prihodki pokrijemo več kot polovico vsega, kar se nanaša na naš program: avtorske honorarje, stroške scenograij­e, kostumov in rekvizitov, tiskani material, oglaševanj­e, poštnino in tako naprej. Od sredine marca smo brez lastnih prihodkov. Del sredstev smo preusmeril­i iz programa za investicij­sko vzdrževanj­e in osnovna sredstva, da bomo lahko plačali zunanje sodelavce, ki so samostojni ustvarjalc­i na področju kulture. Obeta se državni rebalans, nimamo informacij, kako bo posegel v inanciranj­e gledališč.« Njihova komunikaci­ja z ministrstv­om je korektna, zaveda se, da tudi sami trenutno nimajo dovolj informacij.

»Na vse naše pobude so vljudno odgovorili, vendar ni strateškeg­a načrta, kaj bomo delali v gledališču, če se bo epidemiolo­ška slika poslabšala. Vsi si želimo, da bi delali normalno, tudi če imamo v dvoranah manj gledalcev. Ključna je kondicija naših umetnikov. Podobno kot športniki ali glasbeniki morajo za ohranitev igralske kondicije ustvarjati. Iskreno upam, da ne bo ponovnega zaprtja gledališč. Odzivi občinstva na predstave, ki smo jih do zdaj uprizorili, so zelo dobri. Ljudje so se vrnili v gledališče, kar nas zelo veseli.«

 ?? Foto Jaka Babnik ?? »Gledališče lahko zapremo v enem dnevu, ne moremo pa ga v enem dnevu odpreti,« je poudarila Tina Kosi.
Foto Jaka Babnik »Gledališče lahko zapremo v enem dnevu, ne moremo pa ga v enem dnevu odpreti,« je poudarila Tina Kosi.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia