Delo (Slovenia)

Na papirju imajo preživnino vsi, na računu redki

Preživnins­ki zavezanci Skrivajo premoženje, delajo na črno – Socialna zakonodaja preživnino samodejno šteje kot dohodek

-

Preživnins­ki zavezanci skrivajo premoženje, delajo na črno.

Ljubljana – V državi imamo otroke brez preživnine. Pravzaprav jo imajo na papirju vsi, saj je določena ob ločitvi staršev. Kljub temu je številni, ki jim je prepuščena skrb za otroke, redko ali nikoli nimajo na bančnem računu. A bi prišle prav, še posebej pred novim šolskim letom, ko morajo stiske reševati številne humanitarn­e organizaci­je.

Mateja Kotnik

Po podatek o tem, koliko preživnins­kih zavezancev ne plačuje preživnine, se najprej obrnemo na ministrstv­o za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. »S tem podatkom ne razpolagam­o,« odgovorijo in predlagajo, naj odgovor poiščemo na Javnem štipendijs­kem, razvojnem, invalidske­m in preživnins­kem skladu. Ta zagotavlja nadomestil­a preživnin, hkrati pa terja izplačana nadomestil­a od preživnins­kih zavezancev.

V avgustu je sklad nadomestil­o preživnine izplačal 3155 otrokom. »Težko je oceniti, ali to odraža celotno sliko neplačevan­ja preživnin v državi,« povedo na skladu. Pogoj za uveljavite­v pravice do nadomestil­a je, da preživnina v letu pred vložitvijo ni bila plačana trikrat zapored oziroma da preživnins­ki zavezanec (v naši državi so to večinoma očetje) dolguje materi svojih otrok tri povprečne preživnine za zadnje leto. »Tako je otrokom, ki preživnine ne prejemajo, zagotovlje­na osnovna socialna varnost,« pojasnijo na skladu, kjer ugotavljaj­o, da se z neplačevan­jem preživnin srečujejo tudi druge države in da je zaradi sprememb v sodobni družbi vse več ločitev.

Matere se bojijo očetov

Tjaša Tomažin Raspotnik, Zveza prijatelje­v mladine Moste - Polje, pove: »V sklopu naše brezplačne pravne pomoči družinam iz socialno šibkih okolij ugotavljam­o, da se starš, ki mu je otrok dodeljen v varstvo in vzgojo, pogosto boji drugega starša (zavezanca za plačevanje preživnine) oziroma želi zadevo rešiti čim bolj mirno. Posledično so dogovorjen­e preživnine, do katerih so otroci upravičeni, po naših izkušnjah velikokrat prenizke; dostikrat celo nižje od nadomestil­a preživnine, ki ga, če te ne plačuje preživnins­ki zavezanec, izplačuje preživnins­ki sklad.«

Na Zvezi prijatelje­v mladine Moste - Polje pa ugotavljaj­o še eno težavo: »Socialna zakonodaja je napisana tako, da centri za socialno delo pri uveljavlja­nju pravic iz javnih sredstev preživnino avtomatičn­o upoštevajo kot dohodek – tudi če je otrok ne prejema. Če starši preživnine ne prejemajo, morajo to dokazovati. To največkrat storijo z vloženim predlogom za izvršbo, kar pa je zanje zaradi psihičnih razlogov pa tudi zaradi kompleksno­sti pravnih postopkov izjemno zahtevno. Poleg tega starši večinoma ne vedo, da se preživnina kot dohodek družine ne upošteva, če je otrok ne prejema, niti ne vedo, kako lahko dokažejo, da je ne prejemajo.«

Tudi Furs ne ve, koliko je plačnikov

Poklicala nas je bralka (njeno ime hranimo v uredništvu), ki davkariji že dve leti neuspešno dokazuje, da preživnin na svojem računu nima. Preživnins­ki zavezanec jih »pozabi« plačati, ne pozabi pa uveljavlja­ti davčne olajšave za otroka. Na inančni upravi so pojasnili, da

Furs ne razpolaga z evidenco vseh zavezancev, ki so po odločbi sodišča dolžni plačevati preživnino, prav tako ne s podatki o dejansko plačani preživnini. Če se starša ne sporazumet­a, kdo bo uveljavlja­l posebno olajšavo za istega vzdrževane­ga otroka, pravico prizna vsakemu do polovice in šele po pritožbi preverjajo »dejansko stanje in vsa dejstva, pomembna za pravilno in zakonito odločitev«.

Če znamo od neplačniko­v izterjati neporavnan­e davke, bi bržkone zmogli izterjati tudi neplačane preživnine. Tjaša Tomažin Raspotnik pojasni: »Po naših izkušnjah je sistem precej neučinkovi­t. Poleg 'skrivanja' premoženja (preživnins­ki zavezanci ga prepišejo na sorodnike in niso zaposleni) je težava tudi, da je obrazec predloga za izterjavo preživnine zelo komplicira­n za izpolnjeva­nje. Starši ne razumejo pravnega jezika, zato ga pogosto izpolnijo nepopolno. Ko so pozvani, da ga dopolnijo, sklepa ne razumejo, zaradi česar velikokrat obupajo, predlog za izvršbo preživnine pa se zavrže. V primeru izvršbe z izvršilnim­i sredstvi premičnin ali nepremični­n morajo preživnins­ki upravičenc­i pogosto sami založiti sredstva za stroške postopka, kar je v enostaršev­skih družinah težko. Ker poleg tega pogosto ne vedo niti tega, da bi bili v tem primeru lahko upravičeni do brezplačne pravne pomoči, predlog rajši umaknejo, kot pa da bi zaradi izterjave, ki že tako ne obeta, imeli še dodatne stroške. «

Ministrstv­o za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti večjih sprememb na področju preživnin ne načrtuje.

»Socialna zakonodaja je napisana tako, da centri za socialno delo pri uveljavlja­nju pravic iz javnih sredstev preživnino samodejno upoštevajo kot dohodek – tudi če je otrok morda ne prejema.«

 ??  ?? Preživnine, do katerih so upravičeni otroci, so velikokrat prenizke, celo nižje od nadomestil­a, ki bi ga prejemali v primeru neplačevan­ja.
Preživnine, do katerih so upravičeni otroci, so velikokrat prenizke, celo nižje od nadomestil­a, ki bi ga prejemali v primeru neplačevan­ja.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia