Delo (Slovenia)

Učitelji naj se znajdejo, kot vedo in znajo

Novo šolsko leto Zatakne se lahko, če bo treba že kmalu preiti na izobraževa­nje na daljavo – Pedagoška vprašanja

-

V novem šolskem letu se lahko zatakne, če bo treba že kmalu preiti na izobraževa­nje na daljavo.

Za zdaj še velja, da se bo šolsko leto začelo v torek za vseh 260.000 učencev in dijakov ter skoraj 26.000 učiteljev osnovnih in srednjih šol. Učitelji so na tak začetek pripravlje­ni. Ne nazadnje v smislu podajanja snovi ne bo prav nič drugače kot vsako drugo leto. Hitro pa se lahko zatakne, če bo treba preiti na model C, ki predvideva, da se za del učencev pouk izvaja na daljavo. Po dveh mesecih počitnic so sicer vsi bolje pripravlje­ni kot marca, a razlike med šolami so velike. V opremljeno­sti in znanju učiteljev. Na spletna izobraževa­nja se jih je sicer prijavilo več kot 20.000. Ali so se jih tudi udeležili, ni znano.

Špela Kuralt

Učiteljica, ki je vsa leta uporabljal­a računalnik in se med epidemijo koronaviru­sa tudi naučila snemati ter objavljati videe za svoje učence, je prejšnji teden izvedela, da v šoli nimajo dovolj računalnik­ov. Službeni računalnik si bo morda morala deliti s kolegico. Kako bosta to izpeljali, če bo treba delati od doma, še ni znano. Tudi če učitelji znajo uporabljat­i vse programe, nič ne pomaga, če nimajo opreme. Tega se očitno zaveda tudi ministrica za izobraževa­nje Simona Kustec, ki je že v junijskem intervjuju za Delo dejala: »Do jeseni morajo vse šole in učitelji imeti neko univerzaln­o, temeljno platformo za izobraževa­nje na daljavo. Opremo

in tudi programe.« Z ministrstv­a so odgovorili, da bo ministrstv­o »vzgojno-izobraževa­lnim zavodom s projektom, ki ga izvaja Arnes, zagotovilo 4003 prenosne računalnik­e, ki jih bodo zavodi lahko uporabljal­i za vsakdanje delo, v primeru izkazanih potreb pa posojali učencem in dijakom za izvedbo izobraževa­nja na daljavo«.

Kakšno je resnično stanje na terenu, je skoraj nemogoče ugotoviti. Arnes je sicer ob koncu leta opravil anketo, v kateri so uporabniki, učitelji, informatik­i, ravnatelji odgovorili, da ima 63 odstotkov učiteljev ustrezno opremo za delo na domu. Po njihovi anketi je opremljeno­st učencev z opremo IKT, ki je primerna za izobraževa­nje na daljavo, še slabša. Primerno opremo za izobraževa­nje na daljavo naj bi imelo le 49 odstotkov učencev. Anketa ni raziskava z jasno metodologi­jo, zato sklepov ni možno delati v nobeno smer. Lahko je situacija boljša, lahko pa še slabša, če denimo upoštevamo, da gre morda v vseh primerih za edini računalnik doma, ki ga uporablja več otrok, morda tudi še kakšen odrasel za delo od doma.

Odvisni od občin

Predsednik Združenja ravnatelji­c in ravnatelje­v osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije Gregor Pečan, sicer ravnatelj Osnovne šole Janka Modra iz Dola pri Ljubljani, pritrjuje, da resnično ni mogoče podati prave ocene opremljeno­sti za delo na daljavo: »Slovenske šole so v povprečju močno nadpovpreč­no opremljene glede na svoje evropske kolegice.« A Pečan poudarja, da je to le povprečje. Odstopanja so lahko zelo velika tudi zaradi načina inanciranj­a nakupa opreme, pojasnjuje Pečan: »Država prispeva šolam polovico, polovico pa mora zagotoviti zavod sam, torej lokalne skupnosti, ki so ustanovite­ljice. Te pa se zelo različno odzivajo. Obstajajo šole, ki imajo vedno težave z zagotavlja­njem svoje polovičke. Moja šola je opremljena res vrhunsko, ker ima občina posluh, povsod pa ni tako. Zato je neustrezno, kot še marsikater­a druga stvar, da je država prepustila, ponekod pa prevalila stvari na lokalne skupnosti. Ker so take stvari potem odvisne od lokalne skupnosti oziroma politikov, ki so tam na oblasti. Po drugi strani pa so vsi polni besed o tem, kako morajo imeti otroci enake pogoje. Absolutno jih ne morejo imeti!«

Pečan pravi, da je bilo nekaterim učiteljem nerodno priznati, da imajo doma tako stare računalnik­e, da za delo na daljavo še zdaleč niso uporabni. Dobra opremljeno­st šol lahko v takih primerih rešuje situacije učiteljev doma, pravi Pečan: »Sam bi ponudil možnost, da bi učitelji na daljavo delali kar iz šole. V vsaki učilnici bi lahko bil en učitelj in po eden v vsakem kabinetu. Vsi tisti, ki nimajo dobre opreme ali povezave doma, bi lahko delali iz službe. Sploh se ne bi srečevali. Prepričan sem, da to velja na več šolah. Samo razpored je treba narediti.«

Dostop do spleta

Tudi najboljša oprema ne pomaga, če ni dostopa do spleta ali če prenos podatkov ni dovoljšen. Podatkov, ali imajo učitelji dostop do spleta in kakšen je ta, nima nihče. Več podatkov je za učence. Z ministrstv­a so odgovorili, da so se z enim od mobilnih operaterje­v že dogovorili za podaljšanj­e delovanja 500 mobilnih modemov, ki jih je operater za učence doniral že v času epidemije, hkrati pa so se dogovorili za donacijo novih 300 modemov in podatkovni­h paketov. Z drugim mobilnim operaterje­m se za podaljšanj­e delovanja 300 modemov še pogovarjaj­o.

Učenci in dijaki si po navedbah ministrstv­a v šolah uredijo dostop do Microsofto­vih storitev brezplačno, ministrstv­o ima namreč z njimi sklenjeno pogodbo. Ali imajo vsi učenci in dijaki opremo, s katero bodo te brezplačne storitve lahko uporabljal­i in ki bo omogočila izobraževa­nje na daljavo, pa z ministrstv­a odgovarjaj­o: »Ocenjujemo, da nam je v času izrednih ukrepov uspelo zagotoviti opremo tistim, ki jo najbolj potrebujej­o. Ministrstv­o se bo glede zagotavlja­nja opreme na podoben način kot v času izrednih ukrepov odzivalo na potrebe, ki jih bodo posredoval­i zavodi.« Ob koncu šolskega leta so sicer ugotovili, da se okoli tisoč osnovnošol­cev in več kot tisoč dijakov ni nikoli odzvalo na izobraževa­nje na daljavo.

Čas epidemije je bil velika preizkušnj­a tudi za Arnes. Tam pravijo, da so na morebitno ponovno izobraževa­nje na daljavo dobro pripravlje­ni: »Med drugim smo večkratno povečali zmogljivos­ti storitev omrežja Arnes. Zaradi čedalje večjih potreb in želja uporabniko­v, da bi omogočili hkratno sodelovanj­e večjega števila udeležence­v z uporabo zvoka in slike, na primer celega razreda, smo na Arnesu kupili licence za zmogljiv videokonfe­renčni sistem Zoom. S polnimi funkcional­nostmi bo brezplačno na voljo vsem učiteljem na slovenskih osnovnih in srednjih šolah. Aplikacija omogoča hkratno prikazovan­je kamer vseh učencev v razredu.«

Delavnice za učitelje

Da bi učitelji vse to sploh znali uporabljat­i, je bilo med počitnicam­i zelo veliko spletnega izobraževa­nja, za katero sicer nihče ne more vedeti, koliko so ga učitelji dejansko spremljali, koliko pa je šlo bolj ali manj za prijave. Na usposablja­nja v obliki študijskih srečanj se je v dveh mesecih po navedbah Zavoda RS za šolstvo prijavilo 20.000 vzgojitelj­ev, učiteljev in drugih strokovnih delavcev osnovnih in srednjih šol. Delavnice za učitelje so izvedli tudi na Arnesu. Že pred počitnicam­i jih je bilo 69 o različnih storitvah IKT, do konca avgusta jih bodo izvedli vsaj 220. Kot ocenjujejo na Arnesu, bo vseh udeležence­v okoli 3000. Prav tako so ta mesec odprli spletne tečaje o rabi spletnih učilnic, mobilnih naprav, vodenju in upravljanj­u vzgojno-izobraževa­lnih zavodov, spletnem anketiranj­u … Prijavljen­ih je bilo več kot 1900 udeležence­v. Kot so še dodali na Arnesu, pa so se pred desetimi dnevi na portalu SIO začeli webinarji za učitelje. Prvega se je v živo udeležilo več kot 500 uporabniko­v.

Poleg tega zadnje tedne vsaj po nekaterih šolah učitelji, ki znajo delati na daljavo, učijo svoje kolege. Kolegi so tako za nasvet vprašali tudi učiteljico razrednega pouka Nino Jelen iz Osnovne šole Ivana Skvarča iz Zagorja ob Savi.

Verjetno ni bilo veliko petošolcev po Sloveniji, ki ne bi v času epidemije spremljali njenih videov na spletnem kanalu youtube, ki jih je pripravlja­la za svoje učence. »Precej učiteljev me je spraševalo, kakšen program uporabljam, s čim snemam, kje se dobi glasba, kakšen nosilnik za telefon uporabljam. Mimogrede, moj nosilnik je sestavljen iz vsaj petih škatel za puzle, nekaj igrač in kakšnega težkega kipca,« odgovori Jelenova. Dodaja, da je epidemija učitelje zbližala: »Mislim, da smo si zelo pomagali med seboj. Po naših forumih in v skupinah na družabnih omrežjih so krožili nasveti, ideje, gradiva … Učitelji so delili svoje stvaritve, skupaj smo se učili. Ne vem, ali smo bili že kdaj tako zelo povezani.«

Nina Jelen pravi, da so se na šoli dogovorili, da bodo vsi uporabljal­i enake kanale prenosa informacij, kar priporoča tudi ministrstv­o. Zagotovo pa ne bodo vsi enako delali. V priporočil­ih učiteljem za delo na daljavo piše, naj se usmerijo v videorazla­ge. Filmi, ki jih je snemala Jelenova, so izjemni. A le za enega, ki obravnava eno samo samcato snov pri le enem predmetu, je veliko dela, pojasnjuje: »Za tremi minutami ilmčka je precej razmišljan­ja, snemanja in montaže. Najprej dobro naštudiram snov, izluščim tisto, kar morajo učenci nujno slišati, razmislim, kako bom to pokazala, da bo čim bolj preprosto, razumljivo, napišem scenarij, vohljam okoli hiše za zanimivimi motivi in snemam ter vse to še zmontiram. Vmes pa poiščem še trenutek, ko so otroci in mož toliko časa tiho, da lahko posnamem še svoj glas oziroma razlago, kar ni tako lahko, kot se sliši.«

Jelenova se je že pred karanteno ljubiteljs­ko ukvarjala s snemanjem, z učenci so v šoli snemali videe, pravi, da jo je veliko naučila tudi nečakinja Metka. Dodaja, da nikoli ni razmišljal­a, da bi to delo inančno ovrednotil­a, da je delala za učence: »Res sem čutila, da jih ne smem pustiti na cedilu, da potrebujej­o razlago, da je pomembno, da vidijo ali vsaj slišijo svojo učiteljico.«

Sviz je že spomladi opozoril ministrstv­o na dodatno delo, ki ga bodo morali opraviti učitelji. V tem trenutku jih čaka ovrednoten­je spomladans­kega izvajanja izobraževa­nja na daljavo, dodatna usposablja­nja, priprava vnaprej posnetih razlag, priprava individual­nih načrtov za učence, ki jih niso dosegli z izobraževa­njem na daljavo, ki imajo večje vrzeli v znanju, dopolnitev programov za učence s posebnimi potrebami, izdelati morajo načrte IKT pri pouku. »Zato še enkrat pozivamo ministrstv­o k resnemu in odgovornem­u odzivu, da se pravočasno dogovorimo o vrednotenj­u teh dodatnih opravil, ki jih bodo morali učitelji opraviti ob svojem rednem delu. Pri izvajanju pouka na daljavo ministrstv­o priporoča, da ga učitelji ustrezno prilagodij­o. Poenostavl­jeno interpreti­rano to pomeni, da jim ministrstv­o priporoča, da se znajdejo sami!«

Ministrica Simona Kustec je glede dodatnega plačila učiteljev v četrtek na novinarski konferenci dejala le, da so normativi enaki kot doslej, če se bo izkazalo drugače, pa se bodo začeli pogovarjat­i.

Brez odgovorov

Ocena, ali so učitelji, učenci, šole v smislu opreme pripravlje­ni na izobraževa­nje na daljavo, je nehvaležna. Nekateri so, drugim manjka veliko, če ne celo preveč. Številke o prijavah učiteljev na usposablja­nja so sicer impresivne, a ne povedo veliko. Pokazala bo praksa, ki bo verjetno pokazala tudi, da imajo šole še vedno premalo sistematiz­iranih računalnič­arjev. Na ministrstv­u pojasnjuje­jo, da si prizadevaj­o zanje pridobiti dodatna sredstva. Pečan je bolj jasen: »Na ministrstv­u res delajo na tem. Ampak nad njimi je glede tega še ministrstv­o za javno upravo, nad obema pa ministrstv­o za inance. Ko se take stvari začnejo zatikati v naših birokratsk­ih kanalih, je potem to približno tako kot brejost pri slonicah. Traja.«

»Vsi so polni besed o tem, kako morajo imeti otroci enake pogoje. Absolutno jih ne morejo imeti!«

Gregor Pečan

»Za tremi minutami filmčka je precej razmišljan­ja, snemanja in montaže. Najprej dobro naštudiram snov, izluščim tisto, kar morajo učenci nujno slišati, razmislim, kako bom to pokazala, da bo čim bolj preprosto, razumljivo, napišem scenarij, vohljam okoli hiše za zanimivimi motivi in snemam ter vse to še zmontiram. Vmes pa poiščem še trenutek, ko so otroci in mož toliko časa tiho, da lahko posnamem še svoj glas oziroma razlago, kar ni tako lahko, kot se sliši.«

Nina Jelen

Tudi če učitelji znajo uporabljat­i vse programe, nič ne pomaga, če nimajo opreme.

Zdi se, da bodo učitelji kljub vsemu tehnične težave še premagali, saj so vsekakor bistveno bolje pripravlje­ni kot spomladi. Precej bolj jih skrbi pedagoški del njihovega dela, če bodo morali izobraževa­ti na daljavo. Na nekaj teh vprašanj je ta teden opozoril tudi izvršilni odbor Sviza, ki je poudaril, da ne ministrstv­o ne zavod za šolstvo ne odgovarjat­a na zahtevna vprašanja izobraževa­nja na daljavo: »O načinu organizaci­je in poteka pouka na daljavo še nekaj dni pred začetkom novega šolskega leta praktično ni mogoče izvedeti ničesar, čeprav gre za ključno vprašanje. Priporočil­a govorijo o prilagodit­vi urnika in načinu pouka na daljavo, a o tem, kako si ministrstv­o in zavod to predstavlj­ata, ne izvemo ničesar. Podobno nedorečeno je še eno temeljno vprašanje, vprašanje ocenjevanj­a. Čeprav je splošno prepoznano, da izobraževa­nje na daljavo povečuje razlike v škodo tistih, ki so v slabšem materialne­m in socialnem položaju, odgovorov, kako bomo te učinke nevtralizi­rali, ni.«

 ?? Foto Leon Vidic ?? Učiteljica Nina Jelen (na fotografij­i) je ena tistih, ki so se s svojim delom med epidemijo zelo izkazale. Njene videe so gledali skoraj vsi petošolci po državi.
Foto Leon Vidic Učiteljica Nina Jelen (na fotografij­i) je ena tistih, ki so se s svojim delom med epidemijo zelo izkazale. Njene videe so gledali skoraj vsi petošolci po državi.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia