Delo (Slovenia)

Za težaško delo večinoma minimalna urna postavka

Sezonsko delo v kmetijstvu Za uro dela v hmeljiščih 3,50 evra bruto – Delovnik 12 ur in sedem dni v tednu skoraj običajen

-

Ljubljana – Na spletni strani zavoda za zaposlovan­je delavce išče 17 ponudnikov sezonskega dela v kmetijstvu, v glavnem za obiranje jabolk in grozdja. Od konca avgusta bodo po ocenah zavoda potreboval­i od 500 do 580 delavcev. Minimalna bruto urna postavka za začasno ali občasno delo ne sme biti nižja od 5,16 evra, a sezonski delavci v hmeljiščih dobijo vsaj pol evra manj.

Maja Prijatelj Videmšek

Trenutno je v naših hmeljiščih okoli 350 sezonskih delavcev, večinoma iz Romunije. Na uro dobijo 3,50 evra neto, delajo 12 ur na dan, pri čemer jim prenočišče, prevoz in hrano pokrije delodajale­c, pove predsednik Združenja hmeljarjev Slovenije Janez Oset. Na vprašanje, ali delavci delajo vse dni v tednu, Oset vzklikne: »Kaj pa drugega«, in doda, da v nedeljo delo končajo ob 17. uri. »Hmelj moramo čim prej

pospraviti. Zaradi veliko dežja po njem tolče peronospor­a.«

V sadjarstvu Mirosan, enem večjih pri nas, za obiranje jabolk potrebujej­o še od 20 do 30 delavcev, okoli 50 jih že dela, pove direktor Vladislav Korber. Vsi delavci so iz Slovenije, letos jih je bilo zaradi večje brezposeln­osti nekoliko lažje dobiti kot prejšnja leta, čeprav še vedno ne lahko. Morda bo prišla pomagat še skupina romunskih delavcev iz hmeljišč, ko bodo tam končali delo. Urna postavka je nekaj več kot štiri evre neto, delovnik je osemurni. Obiralci dobijo brezplačno toplo malico, »nekaj« za prevoz na delo in »odvisno od pridnosti stimulacij­o«, ki jo določi delovodja, našteje Korber.

Drugačno plačilo za domače in tuje

Začela se je že tudi trgatev. V družbi Vinakoper, ki ima 6000 hektarov vinogradov, so grozdje začeli obirati 26. avgusta. Na spletni strani zavoda za zaposlovan­je so objavili potrebo po 50 delavcih. Kot pove Sonja Živec, so jih v glavnem že dobili. Večinoma so slovenski državljani ali delavci, ki imajo dovoljenje za bivanje v Sloveniji. Dela pa tudi manjša skupina delavcev iz Romunije, ki jih je poslovnemu partnerju – posredniku – uspelo pravočasno pripeljati v Slovenijo, kjer so že končali 14-dnevno karanteno. Skupno v vinogradih dela 80 trgačev, potreboval­i jih bodo še več. Domači dobijo osem centov bruto za kilogram pobranega grozdja, romunski od šest do sedem centov neto. Na vprašanje, zakaj ni določene urne postavke, Živčeva pojasni, da ne bi bila stimulativ­na. Je pa po njenih besedah ob doseganju postavljen­ih normativov mogoče doseči z odredbo kmetijskeg­a ministrstv­a določeno minimalno bruto urno postavko 5,16 evra. Delavci dobijo toplo malico, za prenočišče (sezonski) pa morajo poskrbeti sami. Delajo od ponedeljka do petka od šeste ure zjutraj do pol tretje popoldne, v »izrednih razmerah« tudi v soboto in nedeljo.

Vinska klet Puklavec Family Wines iz Ormoža bo z začetkom trgatve 7. septembra potreboval­a od 150 do 170 delavcev. Manjši del jih bo iz Slovenije, večji iz Hrvaške, pove vodja vinogradni­štva Branimir Žličar. Če bodo izpolnili normo, bodo dobili minimalno bruto urno postavko, zaradi variabilne­ga dela plače pa je norma znižana in znaša od 72 do 78 odstotkov norme, določene za leto 2019. Delovni dan traja devet ur, malico si morajo delavci zagotoviti sami, »prenočišča niso urejena, saj sodelujemo z dnevnimi obiralci«. Pri pridobivan­ju sezonskih delavcev so vsako leto težave, pove Žličar. »Če ne bi za naše upokojence veljale takšne omejitve, bi bilo povpraševa­nje domačih delavcev bistveno večje.«

 ?? Foto Matej Družnik ?? Podjetja bodo od konca avgusta potreboval­a od 500 do 580 sezonskih delavcev.
Foto Matej Družnik Podjetja bodo od konca avgusta potreboval­a od 500 do 580 sezonskih delavcev.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia