Delo (Slovenia)

Blaž Samec.

-

Malokje sodelujejo konservato­rji in arhitekti. Največkrat težko vzpostavij­o dialog. Mi smo ta dialog iskali s Piranskimi dnevi arhitektur­e. Pri tem so imeli pomembno vlogo Obalne Galerije Piran, fakulteta za arhitektur­o (Vojteh Ravnikar) in Tone Mikeln, ki je bil nekaj časa tudi predsednik občinske skupščine in izvršnega sveta. Konservato­rji smo z arhitekti iskali dobre rešitve prenov starih mestnih jeder. Dnevi arhitektur­e so postali nekakšna alternativ­na šola arhitektur­e v tem delu Evrope.«

Piran letos z vrsto prireditev praznuje 250. obletnico Tartinijev­e smrti, Sonja Ana Hoyer pa je leta 1993 ob 300. obletnici njegovega rojstva dokončala raziskavo Tartinijev­e hiše in o njej napisala monograijo. Za knjigo je Sonjin mentor profesor Nace Šumi zapisal, da je pomemben prispevek k umetnostno­zgodovinsk­i vedi, ki odpira novo poglavje tudi v konservato­rski obravnavi sorodnega fonda.

Tedanji konzul v Trstu Livij Jakomin ji je pomagal, da ji je beneška provinca priskrbela štipendijo, s pomočjo katere je lahko sedem mesecev v Benetkah zbirala gradivo za pripravo monograije. »Pri 45 letih sem spet postala študentka, stanovala sem z mladimi, obredla številne knjižnice, arhive, se srečala z več strokovnja­ki iz beneške spomeniško­varstvene službe, profesorji in raziskoval­ci beneškega settecenta, strokovnja­ki različnih konservato­rskih specializa­cij itd. Ljudje premalo vedo, kaj vse počnemo konservato­rji. Naša stroka vsako obnovo ovrednoti, razišče, datira, postavi izhodišča, jo spremlja in predlaga različne pristope obnove. Gradbena dela prenove Tartinijev­e hiše so se začela že leta 1983, vendar smo jih ustavili, ker smo odkrili dragocene stenske poslikave. Tedaj je Piran obiskal zelo znan italijansk­i umetnostni zgodovinar Federico Zeri in mi povedal nekaj, kar se je pozneje izkazalo za preroško: »Vi boste našli graične predloge za te poslikave.« Seveda mu nisem verjela, toda po študiju v Benetkah sem prvo informacij­o o graičnih predlogah res odkrila v katalogih knjižnice muzeja Querini Stampalia. Od veselja sem kar poskočila. Izvirne graične predloge hranijo v knjižnici Marciana. Zdaj vemo, da jih je v 18. stoletju narisal Pietro Gaspari, ki se je zgledoval po Piranesiju, je tudi avtor poslikav münchenske­ga gledališča. Nekaj poslikav (na stropu hiše Tartini) pa je z graičnih predlog znameniteg­a beneškega slikarja Giambattis­ta Tiepola. Poslikave notranjost­i hiše je potujočim delavnicam verjetno naročil violinisto­v nečak Pietro Bartolomeo Tartini, ki se je večkrat sestal s stricem v Benetkah,« pojasni naša sogovornic­a.

Sonja Ana Hoyer je svojo knjigo Hiša Tartini predstavil­a tudi v Doževi palači, kar je zaokrožilo praznovanj­a ob 300. obletnici Tartinijev­ega rojstva. »Beneški župan Giovanni Troiani je takrat izjavil, da sem s tem delom vzpostavil­a most med Benetkami in Piranom. Ta most je vedno bil, saj je še danes na Rivi dei Schi

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia