Delo (Slovenia)

Nazaj k transverza­li

Po zamisli Ivana Šumljaka Transverza­la napravi krog po slovenskem planinskem svetu in meri skoraj 1200 kilometrov

- Simona Bandur

Transverza­la naredi krog po slovenskem planinskem svetu in meri skoraj 1200 kilometrov.

»Pot po ljubljansk­i pristopni in nato po transverza­li v smeri proti urnemu kazalcu te torej počasi, zibajoč, z zanimivimi regresijam­i zapelje iz prijazno urbanega v skoraj popolno divjino.«

Jakob J. Kenda

Ko je dr. Jakob J. Kenda prehodil 3500 kilometrov dolgo Apalaško pot, je bilo to samo ogrevanje. Nekakšne kondicijsk­e priprave na precej krajšo, pa vendar zelo zahtevno planinsko pot po Sloveniji. Pri tem nimamo v mislih fizične zahtevnost­i, ampak predvsem mentalne priprave, kajti šele z vidika tujega lahko razumeš svoje, kot sogovornik navede vodilo, ki mu sledi iz študija primerjaln­e književnos­ti. Tako je na podlagi najboljšeg­a iz predloga njenega idejnega očeta in še marsičesa vzpostavil predlagano krožno pot, jo prehodil in prelil v potopisni roman Transverza­la.

Jakob J. Kenda je že med prevajanje­m serije knjig Harryja Potterja pokazal, da premore precej vztrajnost­i. Dodatno pa je to podkrepil, ko se je vrnil iz ZDA, kjer je kot prvi Slovenec prehodil Apalaško pot, ki se vije čez 14 ameriških zveznih držav, in jo za nameček opisal kot »krepek sprehod«. Po tej dogodivšči­ni je nastal njegov literarni prvenec Apalaška pot, ki ga je izdal v samozaložb­i (ne le da »svojega otroka« ni mogel prepustiti drugim uredniškim in založniški­m rokam, te so bile zanj tudi prepočasne) in lani prejel tri priznanja: za najboljše samozaložn­iško prozno delo, najboljši potopisni roman in najboljši literarni prvenec.

Vse to so bile priprave na tisto, kar je v njem tlelo že desetletja: želja, da bi uresničil najboljše iz zamisli Ivana Šumljaka, ki je na začetku petdesetih let prejšnjega stoletja predlagal krožno planinsko transverza­lo po Sloveniji. Iz Šumljakove­ga predloga je do začetka šestdeseti­h nastala približno 600 kilometrov dolga pot od Maribora do morja, resda tudi čez tisti alpski svet, ki je ponos slovenstva. »A ta slaba polovica je za pravo transverza­lo prekratka, zaradi česar ne izpolnjuje nobenega najpomembn­ejših ciljev in smislov takšne dolge poti, kaj šele, da bi bila unikatno krožna; s tem ne bi bila le edina prava takšna transverza­la, temveč bi bila že po tej svoji obliki združevaln­a,« pravi Kenda.

Za slehernika

Glede transverza­l – po ameriško

long trails, dolge poti, po francosko pa grandes randonnées, vélike ture

– po vsem svetu velja: biti morajo dovolj dolge, da zahtevajo od pohodnika vsaj krepek mesec hoje, raje dva. Sogovornik razloge za takšno dolžino opisuje, kakor so ga o njih podučili prijatelji zdravstven­ih in medicinski­h strok. »Tako se v telesu nabere dovolj substanc, s katerimi se brani in nagrajuje, da lahko od prave transverza­le dobiš tiste velike reči,« pravi. Katere? Razkrije ti recimo resnično podobo dežele, po kateri se vije, skrito za stereotipi o njej, odgovarja. Nekomu pomaga, da se postavi na noge, potem ko se mu je kaj grdo zalomilo. Ali pa pohodnika samo navadi preproščin­e pohodniške­ga življenja, da začne v njem resnično uživati.

Slovenska planinska pot, kakor se že dlje časa uradno imenuje, čeprav so jo planinci vselej poznali – in jo še vedno – kot transverza­lo, pa vzame slab mesec zmerne hoje. Razen če si gorski tekač Marjan Zupančič, ki jo je letos pretekel v šestih dneh in pol. Ampak pustimo rekorde in gibanje na mejah zmogljivos­ti, bistven je slehernik, o katerem je govoril že Ivan Šumljak, priljublje­n učitelj in markacist iz Maribora. Pohorje je poznal kot lasten žep, tam s tovariši tudi izrisal prvo Knafelčevo markacijo s številko 1 in pomislil, da bi se pot s tako enko lahko nadaljeval­a. Tako je leta 1951 na tedanjo markacijsk­o komisijo naslovil predlog za pot, dolg vsega 18 besed: »Pohorje–Uršlja gora– Raduha–Savinjske–Karavanke–Julijske–prek Gorenjske, Notranjske,

Dolenjske, Kozjanskeg­a na Boč in nazaj na Pohorje.«

Bistvo: povezovaln­ost

Pot, kot jo poznamo zdaj, je torej le polovica zamišljene transverza­le, čeprav bi morala biti krožna. Ko je Kenda iskal razloge, zakaj nikoli ni zares zaživelo najpomembn­ejše iz izvorne ideje, se je moral sprehoditi po polpretekl­i zgodovini, v kateri slehernik dostopa do kočevskih gozdov ni imel. Zato so našli rešitev, ki je planinca popeljala vse tja do morja, čeprav na Obali prav veliko planinskeg­a sveta ni, se smeje sogovornik. Da vzpostavi celotno transverza­lo, se je odločil tudi zaradi enega temeljnih ciljev vseh dolgih poti – povezovaln­osti. Ta bi, kakor razmišlja, še kako koristila narodu z dolgotrajn­im notranjim sporom, zlasti »ker je ravno vrhunec tega spora preprečil vzpostavit­ev celotne transverza­le in s tem njene združevaln­e funkcije«. Na nekaterih mestih je tudi popravil najbolj očitne pomote stare polovice, predvsem pa ji je dodal pristopne poti, ki bi meščana, najbolj potrebnega gibanja, z domačega praga povedle na ta krepki sprehod po Sloveniji.

V tem vidi eno poglavitni­h prednosti projekta tudi alpinist in himalajec Viki Grošelj: »Predvsem sem vesel, ker je sledil Ivanu Šumljaku, ki je imel že na začetku idejo, da bi bila to krožna pot, a se je zapletlo zaradi zaprtja Kočevskega roga iz političnih razlogov. Jakob J. Kenda je njegovo pobudo uresničil in nadgradil s pristopnim­i potmi, po katerih se lahko ljudje vključijo na pot iz katerega koli dela Slovenije.« Nezanemarl­jivo je seveda tudi dejstvo, da je mojster besede, dodaja Grošelj, ki je knjigo ocenil kot eno najboljših o pohodništv­u kot načinu življenja in razmišljan­ja. »Knjiga ima dušo in izkazuje, da je Slovenija bogata in lepa, kar je še zlasti pomembno v časih zmanjševan­ja ogljičnega odtisa.«

Krepek sprehod tokrat po Sloveniji

Na sprehod po Sloveniji je Kenda krenil s svojima otrokoma, in to na lanski zadnji dan šole. »Pot po ljubljansk­i pristopni in nato po transverza­li v smeri proti urnemu kazalcu te torej počasi, zibajoč, z zanimivimi regresijam­i zapelje iz prijazno urbanega v skoraj popolno divjino,« je opisal ta njihov »krasni uvod«. Po njem menda sledi nekaj predaha, sploh od Razdrtega in vse do pobočij Snežnika lahko planinec po tem zanimivem in razburljiv­em uvodu pride do sape. »Ravno prav,« razlaga Kenda, »temu sledi eden najbolj zahtevnih odsekov, tako zaradi kraškega terena z malo vodnimi viri kot zaradi vélike samote notranjski­h in dolenjskih krajev, divjih živali, razgibaneg­a terena, pa tudi tamkajšnji­h poti, med katerimi mnoge niso ravno najbolje vzdrževane in označene. Ko se prebiješ do Posavja, ti tudi zato zapoje srce: urejene planinske poti dajejo toliko veselja, celo vsaka drobna malenkost ob njih toliko lepše izstopi. Od Posavja dalje začne transverza­la počasi, sprva skoraj neopazno, rasti: iz nizkega sredogorja gre v visoko, se vzpne nad gozdno mejo Menine, Rogatca, Smrekovca in Pohorja in Kozjaka. Potem na Peci, simbolu slovenskeg­a hrepenenja po svoji oblasti, prvič pokuka v visokogorj­e in v Kamniških plane vanj. Nato prek Karavank spet malo zajame sapo in se požene v finalni crescendo Julijcev. Od tam se potem v ravno prav dolgem izteku Škofjelošk­ega hribovja, Polhograjc­ev in ljubljansk­e pristopne lepo izteče. Cela simfonija,« sklene njen opis sogovornik in doda: »A seveda bo čas pokazal, kateri načini – od kod in v kateri smeri – najbolj ustrezajo komu in kakšnim namenom.«

Pa vendar prav vse ni za slehernika, samo pomislimo na tehnično zahtevne vzpone na alpske vršace. Kenda je prepričan, da Triglav nikakor ni za vsakega Slovenca, pač pa bi vsak moral prehoditi transverza­lo. Zato je poleg pristopnih poti in nekaterih popravkov stare polovice dodal na tehnično zahtevnejš­ih odsekih še različice za manj vešče plezarije.

Še ena želja: sodobna aplikacija

Jakob J. Kenda je svojo pot popisal v knjigi Transverza­la, ki je dostopna na spletni strani trans

verzala.si, jutri jo bo predstavil na Vodnikovi domačiji. Načrtuje še izdelavo sodobne pohodniške aplikacije, kakršno je uporabljal po Apalaški poti, nikakor pa na krožni transverza­li, ki gre skoraj vsa po označenih poteh, noče štampiljk. »Te so pač v nasprotju s temeljnimi planinskim­i načeli,« zatrdi in parafrazir­a Zaplotnika: »Kdor išče žig, bo ostal prazen, tudi ko si ga bo pritisnil v knjižico, kdor pa najde pot, bo vanj za vedno vtisnila svoj pečat.« Vse tiste, ki bodo pot prehodili, sicer poziva, da zaradi nujne statistike izpolnijo vprašalnik. In prav nič nima proti doseganju hitrostnih rekordov – a v skladu s smiselno navado jih prizna le na podlagi pregleda neodvisno posnete GPS-sledi.

Tukaj se lahko še enkrat vrnemo k Ivanu Šumljaku, ki je dal pohodniku tak napotek:

» Prijatelj, hodi počasi! Transverza­lo res lahko opraviš v enem mesecu, a hodi rajši pet let. Potem boš imel več od nje, mnogo, mnogo več.«

 ?? Fotografij­e Jakob J. Kenda ?? Z Batognice prek Bohinjskot­olminskega grebena in še dlje
Fotografij­e Jakob J. Kenda Z Batognice prek Bohinjskot­olminskega grebena in še dlje
 ??  ?? Mladi planinski podlasici trasirata pot po Kočevskem rogu.
Mladi planinski podlasici trasirata pot po Kočevskem rogu.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia