Delo (Slovenia)

Bližnje srečanje z Ruplom je imelo zanj posledice

Policistov­a tožba Nekdanji zunanji minister je policista med postopkom menda žalil, kričal in se do njega nedostojno vedel

- Boštjan Celec

Ljubljana – Vedenje nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla med uradnim postopkom je slabo vplivalo na duševno stanje prometnega policista Sandija Sheikhe. To so še poslabšale Ruplove pritožbe na njegov račun, je ocenil sodni izvedenec za psihiatrij­o dr. Miha Derganc. Policist od politika terja 2500 evrov odškodnine.

Z zaslišanje­m psihiatra se je na ljubljansk­em okrajnem sodišču sklenilo pravdanje v tožbi Sheikhe proti Ruplu, sodnica Lilijana Podlesnik pa bo sodbo sporočila pisno. Incident, zaradi katerega je policist tožil politika, se je zgodil 28. oktobra 2016. Rupel se je z ženo Marjetico in njeno takratno pomočnico z avtomobilo­m odpravil z ljubljansk­ih Žal, Sheikha pa ga je ustavil, ker potniki med vožnjo menda niso bili pripeti z varnostnim­i pasovi. »Ko sem pristopil do njega, je voznik začel kričati in se razburjati: 'Kaj me ustavljate. Veste, kdo sem jaz? Nimate me pravice ustavljati.' Odgovoril sem mu, naj se umiri, zahteval dokumente in mu pojasnil, da mu bom zaradi neuporabe varnostneg­a pasu izdal plačilni nalog,« se je dogodka tistega dne spominjal policist.

»Voznik je sunkovito stopil iz vozila in se začel razburjati. Govoril je: 'Ti si neumen, idiotski, nesposoben.' Na njegovo zahtevo sem mu zaupal svoje ime in priimek. Cinično je vprašal, kakšen priimek pa je to. Ali sem ga ustavil zato, ker je Slovenec. Začel se je razburjati, da smo policisti sramota za državo, da smo neumni, da se bo trudil, da nam bodo znižali plače.« Še vedno ga ceni

Po koncu postopka je Sheikha napisal uradni zaznamek, saj se je glede na Ruplov položaj želel zaščititi. Pozneje je v službo prišlo Ruplovo pismo s pritožbo na postopek, ki ga je naslovil tudi na notranjo ministrico, predsednik­a države in tudi predsednik­a SDS. »Bil sem v strahu, kaj bo. Vendar sem vedel, da sem postopek izvedel po zakonu,« je še dejal Sheikha, ki odškodnino torej terja zato, ker ga je Rupel med postopkom menda žalil, kričal in se nasploh nedostojno vedel. Politik pa je vse skupaj doživel drugače. S policistom se je strinjal, da je bil razburjen, vendar le zato, ker ta ni upošteval njegovih pripomb, da ima njegova žena hude bolečine in da bi zato moral čim prej naprej. Zatrdil je, da je bil ves čas pripet in da policistu gotovo ni rekel takih besed, saj da jih ne uporablja. »Ko sem ga vprašal o tem, ali ve, kdo sem, pa sem imel v mislih nekaj drugega. Nisem neznana oseba in sem sklepal, da je ta aretacija povezana z nagajanjem.«

Ruplov pooblaščen­ec odvetnik Žiga Podobnik je včeraj v spis vložil članek o enem majskih protivladn­ih protestov v Ljubljani, na katerem se je Sheikha v službeni opravi z iztegnjeni­m palcem fotografir­al z enim od udeležence­v. Po Ruplovem mnenju je zato tudi ozadje sodne zadeve politično, saj je Sheikha podpornik politične opcije, ki je nasprotna njegovi.

Policistov­a odvetnica Helena Devetak pa Ruplu sporoča, da morebitna politična opredeljen­ost klienta nima nobene zveze s predmetno tožbo. »Tožnik poudarja, da toženca kljub nedopustne­mu ravnanju še vedno spoštuje in ceni vse, kar je ta naredil za Republiko Slovenijo.«

 ?? Foto Boštjan Celec ?? Sandi Sheikha (z odvetnico Heleno Devetak) terja 2500 evrov odškodnine.
Foto Boštjan Celec Sandi Sheikha (z odvetnico Heleno Devetak) terja 2500 evrov odškodnine.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia