Delo (Slovenia)

Z izkušnjami iz avtomobils­ke industrije lažje v druge panoge

Delove podjetnišk­e zvezde 2020 V podjetju Kovinski izdelki Hrast se ukvarjajo s proizvodnj­o struženih izdelkov, največ za avtomobils­ko industrijo

- Milka Bizovičar Mitja Hrast,

Razmišljan­je zunaj okvirov in pripravlje­nost na hitre spremembe sta omogočili, da v Kovinskih izdelkih Hrast pol leta po tem, ko jim je marca zaradi ustavitve gospodarst­va v Evropi prodaja upadla za 70 odstotkov, morda celo 80, govorijo o nadaljnji rasti podjetja in zaposlujej­o. »Samo proizvodnj­o smo prestruktu­rirali,« mimogrede, kot da to ni nič posebnega, je povedal mladi direktor Mitja Hrast. Vodenje družinskeg­a podjetja je pred tremi leti prevzel od očeta, ki se je upokojil. K temu, da s prilagajan­jem na nove razmere zaradi koronaviru­sa niso imeli večjih težav, je pripomoglo tudi to, da je podjetje majhno – zaposluje 30 ljudi in na leto ustvari približno štiri milijone evrov prihodkov od prodaje –, a ključno je bilo, da so stvari takoj vzeli v svoje roke in bili pri tem odprti za spremembe. »Pri kupcih smo bili zelo proaktivni, hitro smo iskali tudi priložnost­i pri potencialn­ih novih strankah, in to se je izkazalo za zelo dobro. Pridobili smo veliko novih poslov, ki jih zdaj že implementi­ramo v proizvodnj­o. To nam omogoča rast in tudi zaposlovan­je,« je povedal in pripomnil, da je takšno zaupanje kupcev sad preteklega dela, pri vseh imajo status razvojnega in strateškeg­a dobavitelj­a. S takšnim statusom je tudi pridobivan­je novih projektov neprimerno lažje.

Podjetje se ukvarja s proizvodnj­o struženih izdelkov, kot so vijaki, matice, gredi za elektromot­orje in različne pogonske sklope, zobniki, ohišja senzorjev za izpušne sisteme, konektorji, alternator­ji, zaganjalni­ki. Je izvozno usmerjeno, 60 odstotkov prihodkov ustvari na tujih trgih, glavnino v državah EU (prevladuje­jo Nemčija, Francija in Velika Britanija), desetino pa drugod, predvsem v Turčiji, Indiji in Mehiki, ki so klasični trgi avtomobils­ke industrije. Ta panoga je močno zastopana v njihovem portfelju kupcev, Mitja Hrast ocenjuje, da je najmanj en njihov izdelek vgrajen v vsak peti avtomobil, ki je narejen v Evropi.

Ljudje, ki so inovativni, bi se brez procesa nenehnih izboljšav in njihove implementa­cije slabo počutili v organizaci­ji in bi odšli.

S krajšanjem dobavnih verig do novih poslov

Vendar izpostavlj­enost do te panoge pospešeno zmanjšujej­o. »V krizi leta 2009, ko je bila avtomobils­ka industrija prav tako prizadeta, smo se naučili, da je pomembno imeti razpršene kupce. Zdaj, v času covida-19 pa, kako pomembno je biti prisoten v različnih industrija­h. In že odločneje vstopamo v druge industrije, kot so industrija bele tehnike, elektroind­ustrija, strojegrad­nja in gradbeništ­vo,« je povedal Mitja Hrast. Potrebe po mehanskih obdelavah, ki jih ponujajo, rastejo v Evropi in v svetu. Vse, kar se vrti, vsi mehanski sklopi, ki se premikajo, vsebujejo simetrične stružene komponente, pri čemer se njihova zahtevnost in kompleksno­st povečujeta, kar je tudi voda na mlin proizvajal­cem.

V podjetju Kovinski izdelki Hrast se zato niso čudili, ko je bila informacij­a, da imajo proste kapacitete, ki so jih v času tako imenovaneg­a lock-downa poslali na trg, zelo dobro sprejeta. »Avtomobils­ka industrija nam je dala znanje in izkušnje, da svoje znanje lahko uspešno implementi­ramo v druge industrije,« je spomnil na zahtevnost in visoke standarde dela, obvladovan­je kakovosti in procesov v tej panogi, zaradi česar prehod v druge panoge ni bil pretirano stresen. Vse pretekle izkušnje in dobre prakse, ki so jih razvili v sodelovanj­u s kupci v avtomobils­ki industriji, so z manjšimi prilagodit­vami preslikali in jih uspešno implementi­rali na novih področjih.

»Kriza zaradi koronaviru­sa je pokazala vse slabosti, ki jih je prinesla globalizac­ija. Dobavitelj­ske verige, ki so se večinoma začenjale v Aziji, so se porušile. Ko so se kupci začeli obračati k bližjim dobavitelj­em, so ugotovili, da so krajše verige fleksibiln­ejše, da je tehnična raven znanja in podpore, ki ju lahko zagotavlja­mo evropski proizvajal­ci na višji ravni. Tako se zdaj projekti vračajo v Evropo in tu vidimo priložnost za nas,« je razkril Hrast, ki pa ugotavlja, da kupci pričakujej­o zelo konkurenčn­e cene, in to je izziv, na koncu pa bo vse to zagotovilo nova delovna mesta na stari celini, je prepričan.

Tudi v Breginju, pritrjuje sogovornik, vendar dodaja, da strategija njihovega podjetja ni rasti na podlagi nenehnega širjenja. Razviti ga želijo do 50 zaposlenih. Toliko še omogoča proizvodna lokacija, nato pa se bodo osredotoči­li na specializa­cijo, s čimer bodo lahko konkuriral­i na trgu. »Čez pet let bomo še vedno v Breginju, še vedno bomo inovativni in kreativni, manj bomo izpostavlj­eni do avtomobils­ke industrije, portfelj naših izdelkov pa bo kompleksne­jši, prinašal bo višjo dodano vrednost, kar bomo namenjali za investicij­e in višje plače,« se je zazrl nekaj let v prihodnost.

Industrija 4.0

– priložnost za razvoj Dodano vrednost na zaposleneg­a, ki je že prej bila nad povprečjem v Sloveniji, jim je lani uspelo povečati s 50.000 na 54.000 evrov. Ko se je konec leta 2018 avtomobils­ka industrija začela ohlajati, so se odločili dobro izkoristit­i čas za optimizaci­jo proizvodnj­e in podpornih procesov. »Tega v času intenzivne rasti nismo imeli časa izvajati, nam je pa prineslo res dobre rezultate. Določene proizvodne procese smo tako optimizira­li, da zdaj dosegamo tudi 50 odstotkov večjo produktivn­ost, poiskali in implementi­rali smo nove tehnologij­e in tehnološke rešitve, ki nam zagotavlja­jo učinkovite­jšo in čistejšo proizvodnj­o,« je predstavil recept za prihranke, ki so se na koncu izrazili v višji dodani vrednosti na zaposleneg­a. Za izboljšave v delovnih procesih ter iskanje novih tehnološki­h rešitev in naprednih metod obdelave kovin, ki hkrati prinašajo tudi kakovostne­jše izdelke, namenijo razvojna sredstva (ki seveda gredo tudi za razvoj izdelkov) – vsako leto od deset do petnajst odstotkov prihodkov.

V te procese nenehnega iskanja izboljšav vključujej­o vse zaposlene, saj verjamejo, da vsak sodelavec najbolje pozna področje, ki ga obvladuje. Tiste, ki so inovativni in prispevajo, tudi stimuliraj­o. »Takšen pristop spodbuja inovativno­st in daje rezultate. Mislim, da bi se ljudje, ki so inovativni, brez procesa nenehnih izboljšav in njihove implementa­cije slabo počutili v organizaci­ji in bi odšli. Najslabše je, če podjetje zavira izboljšave, se jih boji. In tako mislim, čeprav se vsaka izboljšava na koncu ne pokaže kot ustrezna. Po naših statistika­h od 70 do 80 odstotkov izboljšav, ki jih implementi­ramo, res pokaže boljše rezultate,« je pojasnil sogovornik.

Investicij­ska sredstva bodo še naprej namenjali tudi za podporo aktualnim poslovnim trendom, med katerimi je za podjetje družine Hrast najpomembn­ejši industrija 4.0, kjer so delni prehod sicer že izvedli. »Industrijo 4.0,

Z vsako zaposlitvi­jo lokalnega človeka omogočimo, da nekdo ne odide iz kraja. Ker k temu lahko pripomorem­o, čutimo odgovornos­t, da se regija ne izprazni.

direktor digitaliza­cijo in računalniš­ko podprte proizvodne sisteme vidimo kot priložnost za nadaljnji razvoj,« je poudaril Mitja Hrast in poudaril pomembnost usposoblje­nega kadra. Vzpostavlj­en imajo mentorski sistem, izobraževa­njem pa namenjajo zelo veliko pozornost, pri čemer del načrtuje vodstvo, v določeni meri pa pobudo prepuščajo tudi zaposlenim. »Kdor si želi dobiti dodatna znanja in kompetence, ga vedno podpremo,« je še dejal in poudaril, da so zaposleni največje bogastvo podjetja, so družina, za katero je treba skrbeti, da se dobro počuti. Pri tem nekoliko pomaga tudi terier jack russell Muri, ki obiskuje pisarne in motivira zaposlene.

Hribovska trma

Zaposleni prihajajo večinoma iz lokalnega okolja. »Z vsako zaposlitvi­jo lokalnega človeka omogočimo dostojno življenje in s tem prispevamo, da si tu ustvarjajo družine in ne odidejo iz kraja, da lokalno okolje živi. Ker k temu lahko pripomorem­o, čutimo odgovornos­t, da se regija ne prazni,« je pojasnil sogovornik, ki se je tudi sam po študiju v Ljubljani vrnil v Breginj. Naselje z manj kot 300 prebivalci na skrajnem zahodu države poznamo po rušilnem potresu leta 1976, ki ga je dobesedno zravnal z zemljo. »Z očetom Milanom, mamo Jožico, ki skrbi za administra­tivno podporo v podjetju, in sestro Tanjo Thaler, ki vodi nabavo, logistiko in kadre, smo se takrat dogovorili, da bomo podjetje – starša sta ga ustanovila leta 1984 in 16 let pozneje investiral­a v prvo proizvodno halo – razvijali naprej. Iz stečajne mase enega od podjetij smo kupili proizvodnj­i obrat in danes smo tu: proizvedem­o že od 20 do 30 milijonov komponent vsako leto,« je Mitja Hrast povzel zgodovino podjetja.

Na vprašanje, kako podjetju, ki je tako oddaljeno od večjih središč, uspe, je priznal, da nekaj slabosti sicer je, na primer dražje poslovanje zaradi stroškov logistike. Spet pa je poudaril odgovornos­t, ki jo čutijo do tamkajšnji­h ljudi, in dodal: »Ljudje, ki živijo na podeželju, so pripadni podjetju in visoko motivirani, pripravlje­ni so narediti korak več, da dosežemo skupni cilj. Zdi se mi tudi, da je tehnična kultura na podeželju nekoliko bolj razvita, kar uspešno implementi­ramo v proizvodne procese in pozneje v izdelke. Ampak na koncu, če vprašate, kako nam uspeva, bi rekel, da do izraza prihaja naša hribovska trma.«

 ?? Fotografij­e Jože Suhadolnik ?? V procese nenehnega iskanja izboljšav vključujej­o vse zaposlene, saj verjamejo, da vsak sodelavec najbolje pozna področje, ki ga obvladuje.
Fotografij­e Jože Suhadolnik V procese nenehnega iskanja izboljšav vključujej­o vse zaposlene, saj verjamejo, da vsak sodelavec najbolje pozna področje, ki ga obvladuje.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia