Delo (Slovenia)

Na današnji dan

2. oktober je svetovni dan nenasilja

-

1869

Rodil se je Mahatma Gandhi, indijski politik, odvetnik in aktivist, tvorec sodobne, postkoloni­alne Indije. Bil je tudi poet z znanimi povedmi, kot so: »Brez žeblja ne moreš popraviti stene v hiši.« Predvsem je bil je vpliven zagovornik nenasilneg­a protesta kot sredstva revolucije. Med njegove idejne naslednike spadata Martin Luther King mlajši in Rolihlahla Nelson Mandela. Gandhi je umrl 30. januarja 1948 v New Delhiju, ko ga je med molitvijo ustrelil Nathuram Godse.

1935

V Pragi je umrl Alojz Gangl, slovenski kipar, ki se je rodil leta 1859 v Metliki. Po uku rezbarstva se je kiparstva učil pri Jerneju Jerebu, nato je študiral na dunajski akademiji. Še med študijem je leta 1888 ustvaril prvi slovenski kip nacionalne­ga pomena, kip Valentina Vodnika, ki stoji na današnjem Vodnikovem trgu v Ljubljani. Je tudi avtor spomenika Janeza Vajkarda Valvasorja, ki stoji pred današnjim Narodnim muzejem. Ganglovo umetniško zapuščino hranijo v Belokranjs­kem muzeju v Metliki, ljubljansk­em mestnem muzeju in v Narodni galeriji.

1985

V Los Angelesu je v starosti 59 let umrl Rock Hudson, ameriški igralec, ki je bil eden najbolj popularnih zvezdnikov svojega časa. Rodil se je leta 1925 kot Roy Harold Scherer jr. in zaslovel leta 1954 v filmu Čudovita strast. Posnel je okoli 70 filmov, predvsem romantični­h komedij. Zadnjo vlogo je imel kot gost v priljublje­ni ameriški telenoveli Dinastija, kjer je nastopil v letih 1984 in 1985. Ne samo v filmsko zgodovino pa se je vpisal leta 1985, ko je kot eden prvih slavnih ljudi javno priznal, da ima aids.

Ameriški general in osemnajsti predsednik ZDA Ulysses Simpson Grant (1822–1885) je šel na sprejem, ki so ga priredili njemu na čast. Zunaj je lilo kot iz škafa in Grant je vzel pod dežnik nekega tujca, ki je šel z njim v isto smer. Izkazalo se je, da je ravno tako namenjen na sprejem, vendar je priznal, da gre tja iz čiste radovednos­ti, ker ni Granta še nikoli videl. »Med nama povedano, že od nekdaj mislim, da imajo Granta veliko preveč v čislih,« je rekel. »Tudi jaz tako mislim,« mu je pritrdil Grant.

Grant ni cenil glasbe, ampak kot predsednik jo je moral večkrat poslušati. Po nekem takem koncertu ga je nekdo vprašal, ali je užival ob glasbi. »Kako bi mogel uživati?« mu je odvrnil predsednik. »Poznam samo dva napeva: eden od teh je Yankee Doodle, drugi pa ni!«

***

Valižanski pesnik Dylan Thomas (1914–1953) je nekoč kar precej popil in je postal zelo zgovoren. Čez nekaj časa pa je nenadoma utihnil. »Nekdo me dolgočasi,« je rekel, »in mislim, da sem to jaz sam.«

Njegov prijatelj Donald Hall je nekoč izmenjal z njim misli, ki se jih je posebno živo spomnil po pesnikovi smrti: »Pritoževal sem se nad nekim kritikom v nedeljskem časopisu, ki je uporabljal fraze, kot je želeti si smrti. Čisto nedolžno sem rekel: 'Kakšna neumnost. Kdo pa si želi smrti?' Dylan me je pogledal: 'O, jaz že,' je rekel. 'Zakaj?' sem ga vprašal. 'Kar tako – za spremembo,' je dejal.«

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia