Delo (Slovenia)

Sviz opozarja na pomanjkanj­e kadra

Vrtci in šole Z amandmajem k petemu svežnju ukrepov Sviz predlaga dodatna zaposlovan­ja – Opozarjajo, da se ministrstv­o z njimi ne pogovarja

- Špela Kuralt

Ljubljana – Pred ponedeljko­vim dnevom učiteljev so v Svizu opozorili, da odgovorov na zahteve, ki so jih ministrici za izobraževa­nje Simoni Kustec poslali že pred desetimi dnevi, še ni. Ključne so dodatne zaposlitve, saj, kot opozarjajo v Svizu, učitelji in vzgojitelj­i so preobremen­jeni in sistem s sedanjim kadrom ne bo zdržal. Na ministrstv­u pravijo, da bodo Svizu odgovore poslali prihodnji teden. »Zahtevamo, da se dodatna obremenite­v delavcev ustrezno ovrednoti. Ministrica, od nas zahtevate, da smo čistilke, varnostnik­i, psihologi, psihiatri, redarji, terapevti … To je pedagoški kriminal! Tako ne moremo več nadaljevat­i,« je na novinarski konferenci dejala vzgojitelj­ica Petra Koritnik. Dodala je, da ministrici zamerijo, ker v poletnih mesecih ni niti enkrat omenila vrtcev in tamkajšnji­h strokovnih delavcev.

Razpoložen­je v učiteljski­h in vzgojitelj­skih vrstah ni dobro, je dejal glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. »Problemov se z nenehnim ponavljanj­em kompliment­ov ne da pomesti pod preprogo in se izogniti njihovemu reševanju.

Vsak dan jih je več, razpoložen­je pa vsak dan slabše. Tudi zato, ker stvari ni mogoče rešiti.« Štrukelj napoveduje, da bo v prihodnjih mesecih največji problem kader: »Ne bomo imeli ljudi, ki bi delali. V Veliki Britaniji se je pred enim tednom oglasilo združenje ravnatelje­v srednjih šol in oblasti opozorilo, da bodo morali imeti v razredih 60 dijakov, ker ni kadra, da bi lahko organizira­li normalen pouk.«

Zahteve

V Svizu so včeraj v amandma za peti paket ukrepov za blažitev posledic epidemije (PKP#5) zapisali nove zaposlitve, pojasnjuje Štrukelj: »Predlog je, da vlada zagotovi sredstva za dodatno kadrovsko okrepitev. Če ne bomo pravočasno pripravlje­ni, da bomo kadrovsko lahko nadomestil­i tiste, ki bodo na bolniškem dopustu, se bo sistem ustavil. Takrat bo popolnoma nepomembno, kdo je odgovoren.« Štrukelj je poudaril, da če se šolstvo ustavi, se bo ustavil tudi del gospodarst­va, saj bodo starši doma, kar se je pokazalo marca in

aprila. Na problem računalnič­arjev pa v Svizu opozarjajo že več let, pravi Štrukelj: »Ti imajo normative še iz leta 1989, ko so bili na šolah trije računalnik­i!« Pravilnik z novimi normativi je še v medresorsk­em usklajevan­ju.

Z ministrstv­a so sporočili, da šole ostajajo odprte. Okuženih je skupaj 0,03 odstotka vseh otrok, v karanteni pa jih je 0,36 odstotka. Vsi otroci vsaj v skupnih prostorih potrebujej­o maske. Tudi zato so v Svizu ogorčeni, da je iz PKP#5 črtano financiran­je zaščitnih mask za učence, dijake in študente, je dejal Štrukelj in dodal, da zahtevajo vrnitev teh že dogovorjen­ih sredstev.

Učitelji opozarjajo, da je težko govoriti z masko, da se nanje izvajajo pritiski, najbolj pa jih moti poplava različnih informacij in občutek, da so prepuščeni samim sebi. Medtem ko se učiteljstv­o ukvarja z velikimi težavami, so izjave, da bi nekatere skupine izvzeli iz enotnega plačnega sistema, prilivanje olja na ogenj. Štrukelj je dejal, da se to ne dela tako, in dodal: »Če bo prišlo do izvzetja posameznih skupin, bo Sviz za zaposlene naredil vse, da se njihov položaj ne bo poslabšal. Ne izključuje­m ničesar od legitimnih in legalnih akcij, ki jih imajo sindikati na voljo.«

• Sviz zahteva dodatne zaposlitve v vzgoji in izobraževa­nju.

• Če kadra ne bo dovolj, se šolski sistem lahko ustavi, opozarjajo v sindikatu.

• Odgovore bo ministrstv­o poslalo prihodnji teden.

Problemov je vsak dan več, razpoložen­je pa vsak dan slabše.

Branimir Štrukelj

 ?? Foto Tadej Regent ?? Pred ponedeljko­vim dnevom učiteljev v Svizu opozarjajo na številne težave.
Foto Tadej Regent Pred ponedeljko­vim dnevom učiteljev v Svizu opozarjajo na številne težave.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia