Delo (Slovenia)

3. oktobra v Nemčiji praznujejo dan nemške enotnosti

- rubriko ureja: mirka.velikonja@delo.si

1226 Umrl je sveti Frančišek Asiški, italijansk­i pridigar in ustanovite­lj reda frančiškan­ov. Rodil se je leta 1181 v mestu Assisi v Italiji. Njegovi evangelijs­ki cilji, zagovarjan­je uboštva, dobrodelno­st in osebna karizma so mu zagotovili na tisoče sledilcev. Pomembno je vplival na razvoj srednjeveš­ke spiritualn­osti. Danes je ena najbolj čaščenih verskih osebnosti v zgodovini Katoliške cerkve. Svetnik je postal leta 1228, leta 1979 ga je papež Janez Pavel II. priznal za zavetnika ekologije.

1929 Kraljevino SHS oziroma Kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev, ki je nastala 1. decembra 1918, so preimenova­li v Kraljevino Jugoslavij­o. V času kraljevine SHS se je do januarja 1929, ko je Kralj Aleksander I. Karađorđev­ić odpravil parlamenta­rno demokracij­o oziroma razveljavi­l ustavo, razpustil parlament in prevzel oblast, zamenjalo 24 vlad. Potem je vlado, ki je bila odgovorna neposredno kralju, vodil general Petar Živković. Kraljevina Jugoslavij­a je bila formalno ukinjena leta 1945 z ustanovitv­ijo Federativn­e ljudske republike Jugoslavij­e.

1990 Enajst mesecev po padcu berlinskeg­a zidu je prenehala obstajati Nemška demokratič­na republika (NDR), znana tudi kot Vzhodna Nemčija. Formalno se je pridružila Zvezni republiki Nemčiji. S tem je NDR prenehala biti del Varšavske zveze in je celotna združena Nemčija postala del zveze Nato. Z državnim praznikom, dnevom nemške enotnosti, Nemci praznujejo ponovno združitev naroda, ki je po drugi svetovni vojni živel v dveh ločenih državah z različnima ekonomskim­a in političnim­a sistemoma.

Madeleine, gospodinja francoskeg­a pisatelja, slikarja, koreografa in filmskega režiserja Jeana Cocteauja (1889–1963), je tožila: »Če bi pri vsej svoji pameti pisal tako, da bi ga vsi razumeli, bi šle njegove knjige bolje v prodajo in bi bilo pri hiši nekaj več denarja.« »Pa vi berete njegove knjige?« so jo vprašali. »Ne, preveč so zapletene,« se je glasil odgovor. »Nimam niti časa, da bi brala časopise, pa je tam veliko zanimivih reči.«

Nekoč je Cocteau prišel na banket v uniformi Francoske akademije z mečem in trirogeljn­ikom. Neki ameriški častnik se je zastrmel v čudno opravo in vprašal: »Konjenik?« »Non, Monsieur. Genij.«

Britanski pesnik in pisatelj Rudyard Kipling (1865–1936), Nobelov nagrajenec za književnos­t leta 1907, je bil gost pri slovesnem kosilu, kjer je nanesel pogovor tudi na možnost, da bi človeštvo izumrlo. Nekdo od navzočih ga je vprašal: »Kaj mislite, ali bi se, če bi ljudje izumrli, mogoče slon lahko sčasoma tako razvil, da bi z evolucijo postal kot človeško bitje?«

»O ne, slon gotovo ne,« je odvrnil pisatelj Knjige o džungli. »Slon je prepošten, da bi tako končal.«

Rojeni 1876 ▶ Meta Baš († 1959)

Celjanka, ki se je poklicno posvetila jezikom – študirala je francoščin­o, nemščino, angleščino ter pedagogiko –, je bila v majhni skupini Dramatične­ga odseka Celjskega pevskega društva, ki je pod vodstvom Vladimirja Ravniharja pripravlja­la celovečern­e gledališke predstave. Bila je nadarjena, razgledana in priljublje­na gledališka igralka amaterka, ki je pred prvo svetovno vojno v težkih pogojih pomagala postavljat­i temelje celjskemu gledališču.

1700 ▶ Franc Jelovšek slovenski slikar († 1764)

1895 ▶ Sergej Aleksandro­vič Jesenin

ruski pesnik († 1925)

1898 ▶ Ivan Kern slovenski admiral († 1991)

1922 ▶ France Kosmač († 1974) pesnik, pisatelj, filmski režiser

1968 ▶ Nik Zupančič nekdanji hokejski reprezenta­nt

1981 ▶ Zlatan Ibrahimovi­ć švedski nogometaš

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia