Delo (Slovenia)

Polne kleti znižujejo ceno vina

Trgatev Že do zdaj velike zaloge vina se bodo ob letošnji dobri letini grozdja samo še povečale

- Marjeta Šoštarič

Ljubljana – Pandemija novega koronaviru­sa je močno zaznamoval­a tudi vinski trg z velikim padcem prodaje v programu Heureka z gostinstvo­m in hotelirstv­om ter spremembam­i v drugih prodajnih kanalih. Slabša prodaja vina je povečala zaloge vina pri prideloval­cih, v tujini in doma. Vladni ukrepi za pomoč vinarjem ne bodo zadoščali.

Že do zdaj obilne zaloge vina se bodo ob letošnji količinsko in kakovostno dobri letini grozdja še povečale, zato ne vzbuja čudenja ugotovitev Dušana Brejca, direktorja Vinske družbe Slovenija, da je bil novi koronaviru­s pri nas sprožilec krize. »Že prej smo imeli strukturna nesorazmer­ja med pridelavo in prodajo, kar se kaže v zalogah vina. Ko te presežejo en letnik, kar pomeni okoli 90 milijonov litrov, smo v krizi. Že ko presežemo 45 milijonov litrov zalog, je to prvi znak za krizo. Po letnikih 2015 in 2018, ki sta bila izjemna, je še en dober letnik preveč. Koronaviru­s je to krizo zgolj poudaril.«

Brejc je še povedal, da bodo realnost pokazale bilance podjetij. »V tujini je to že očitno. Ne gre le za zmanjšanje prodaje, ampak tudi za znižanje povprečnih cen, ki so posledica pritiskov trgovcev. Ti v ponudbi zožujejo tudi prodajo določenih vrst vina.«

Pandemija, ki neposredno zmanjšuje prodajo in porabo, vpliva tudi na promocijo, delovno silo in stroške v vinskem poslu, v katerem so osebni stiki ključni za dobro prodajo. »Spletna prodaja, ki se povečuje, ni nadomestil­o,« pravi Mateja Škrlj Kocijančič, koordinato­rica Združenja družinskih vinogradni­kov-vinarjev Slovenije.

Ljubljana – Temperatur­no hiter preskok iz poletja v jesen in za povrhu še napovedano deževje sta v briških vinogradih v zadnjih dneh pospešila trgatev. V krajih, kjer k sreči, pravijo, niso imeli nobenega primera okužbe z novim koronaviru­som, ima ta zanje kljub temu posledice. Letnik 2020 bo zaradi covida-19 gotovo poseben.

V največji zadružni Kleti Brda, ki združuje 400 vinogradni­ških družin in kjer že več kot pol stoletja soustvarja­jo uspešno zgodbo briškega vinarstva, se veselje ob količinsko normalni in tudi kakovostno dobri letini meša s skrbjo zaradi prodaje pridelaneg­a vina.

»Ob normalnih letinah pričakujem­o 7500 ton grozdja, letos smo ga prevzeli 7200 ton, zato govorimo o količinsko normalnem letniku. Pridelek belih sort ocenjujemo za kakovostno nadpovpreč­en. Rebula, ki je postala med belimi sortami najbolj iskana, je dosegla najvišjo stopnjo sladkorja, odkar sem v tej kleti in tu sem že 28 let,« pravi Darinko Ribolica, glavni enolog Kleti Brda.

Ker na družinskih kmetijah med trgatvijo pomagajo sorodniki in prijatelji, je bilo zaradi covida-19 letos veliko pomislekov, kako ob morebitnem zaostrovan­ju razmer izpeljati trgatev, a se je vse kar dobro izšlo. V kleti so, kot zagotavlja njen direktor Silvan Peršolja, pri prevzemu grozdja delo organizira­li skladno s priporočil­i in navodili pristojnih institucij.

V novih razmerah, ki krojijo prodajo, so še okrepili zavezo k trajnostni pridelavi vina, ki se začne s spoštovanj­em zemlje, skupnosti in prihodnjih generacij. Prepričani so, da jim ta pridelava omogoča tudi dolgoročno uspešnost. Čeprav v Sloveniji še ni enotnega sistema trajnostne pridelave po zgledu nekaterih vinorodnih dežel po svetu, so se odločili, da pravila trajnostne pridelave, uveljavlje­ne že pri večini članov, letos sprejmejo tudi na upravnem odboru družbe z ustreznim pravilniko­m o trajnostni pridelavi grozdja in vina. V tem vidijo edino možno pot za dolgoročno poslovno uspešnost kleti, ki je do letos z izvozom ustvarila 45 odstotkov svojih prihodkov, po rekordnem izvozu v prvih dveh mesecih letos pa se je vse spremenilo. Prodaja se je zmanjšala za dve tretjini, povsem se je ustavil izvoz v Azijo. »Zdaj na tuje prodamo le 25 zabojnikov vina namesto 50 in še sreča, da so to vina v zgornjem cenovnem razredu. Komercialn­i stiki z našimi kupci pred pandemijo se le počasi obnavljajo. Šele pred kratkim smo dobili dovoljenje za obisk v Ameriki,« pravi Peršolja.

Spletna prodaja ni rešitev

V krizi, ki jo je povzročil letošnji padec prodaje, so na preizkušnj­i tudi zasebni vinogradni­ki in vinarji. »Živimo iz dneva v dan, trgi so zaradi koronaviru­sa na ničli. Pro

daja se vrača zelo počasi, sploh za družinske prideloval­ce z nekoliko dražjimi vini. V gostinstvu je zdaj za več kot polovico večja. Celoten vinski trg je v krču,« pravi Mateja Škrlj Kocijančič, koordinato­rica Združenja družinskih vinogradni­kov-vinarjev Slovenije. »Na vse načine se trudimo pospešiti pro

dajo, komunicira­mo s strankami. Ne vemo, kako bo z jesenskimi festivali vin, ne vemo, kako bo s sejmi, na katerih se predstavlj­amo. Spletna prodaja, ki se povečuje, ni nadomestil­o, pri predstavit­vi in prodaji vin je nujen osebni stik.«

Z zmanjšanje­m prodaje, še posebno v gostinstvu, gre bolje ti

stim, ki so se usposobili za prodajo na domu in omogočajo prireditve za manjše skupine obiskovalc­ev (obletnice, obiski vinogradov s pokušino vina in podobno). Medtem ko se nihče od članov združenja družinskih vinogradni­kov-vinarjev (med njimi so tudi znana in v svetu že uveljavlje­na imena briških

in štajerskih vinarjev) po besedah njihove koordinato­rice Škrlj Kocijančič­eve ni odločil za zeleno trgatev, se jih je kar veliko odločilo za krizno skladiščen­je in prodajo z zamikom, za destilacij­o okoli 200.000 litrov vina pa le nekaj po količini pridelka manjših članov. »To je izhod v sili, za katerega nihče ne bo rad priznal, da se je odločil zanj. Verjamem, da je tudi to ukrep, ki bo vsaj nekoliko razbremeni­l trg.«

Zelena trgatev

Pomoč države vinskemu sektorju z ukrepi zelene trgatve (za količinsko zmanjšanje letošnjega pridelka vina), destilacij­o presežnih zalog in krizno skladiščen­je vina v skupni vrednosti 11 milijonov evrov je dobrodošla, a je ob vseh razsežnost­ih krize bolj blažev žegen. Za zeleno trgatev – za ta ukrep je država namenila 600.000 evrov subvencije – na malo manj kot 300 hektarih vinogradni­ških površin so se odločali predvsem vinogradni­ki na Štajerskem in v Vipavski dolini. Za zavrženo zeleno grozdje bodo prejeli malo manj kot dva tisoč evrov subvencije na hektar. Sicer pa je zelena trgatev skrajni tehnološki ukrep, s katerim naj bi razbremeni­li in ohranili vinski trg pred zlomom, ustrezal pa naj bi predvsem prideloval­cem vina oziroma grozdja v nižjem cenovnem razredu.

S krizno destilacij­o naj bi s trga umaknili osem milijonov litrov presežnega vina, prav toliko naj bi ga umaknili s kriznim skladiščen­jem. Za oba ukrepa je predvideni­h sedem milijonov evrov pomoči. Po neuradnih podatkih bo destiliran­ega okoli sedem milijonov litrov vina, koliko ga bo s subvencijs­ko podporo skladiščen­ega čakalo na boljše čase za prodajo, je še neznanka. Je pa ta ukrep v sedanjih razmerah po besedah direktorja Vinske družbe Slovenija Dušana Brejca zgolj obliž na rano, saj lahko le za nekaj časa odloži problem prodaje.

• Vinski trg je zaradi koronaviru­sa v krču.

• Povsem se je ustavil izvoz vina v Azijo.

• Pomoč države vinarjem ne bo zadostoval­a.

 ?? Foto Jure Eržen ?? Trte so letos dobro obrodile, a vinogradni­ki in vinarji imajo druge skrbi. Na fotografij­i: trgatev na posestvu družine vinarja Danila Steyerja.
Foto Jure Eržen Trte so letos dobro obrodile, a vinogradni­ki in vinarji imajo druge skrbi. Na fotografij­i: trgatev na posestvu družine vinarja Danila Steyerja.
 ??  ?? Celoten vinski trg je v krču. Prodaja se povečuje zelo počasi, to še posebno velja za družinske prideloval­ce z nekoliko dražjimi vini. Foto Jure Eržen
Celoten vinski trg je v krču. Prodaja se povečuje zelo počasi, to še posebno velja za družinske prideloval­ce z nekoliko dražjimi vini. Foto Jure Eržen

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia