Ponižane se počutijo žrtve – ne zločinci
Indija Ne more biti prave demokracije, dokler se pripadnikom privilegiranih kast ne zdi nujno razmišljati o žrtvah nasilja na družbenem dnu
Aktivistke za pravice žensk v Indiji nadaljujejo proteste in zahtevajo, naj posiljevalce dekleta v vasi Hathras v severni državi Utar Pradeš kaznujejo brez milosti in prikrivanja podrobnosti njihovega zločina. Čeprav se zdi, da v družbi narašča napetost zaradi še enega brutalnega razkritja neenakopravnosti pred zakonom, je vsem jasno, da bo tudi tokrat zgolj v manjši meri zadoščeno pravici.
Najpomembnejšega premika, ki bi omogočil resnično spremembo v indijski družbi, tudi tokrat ne bo: najštevilnejša demokracija bo ostala razdeljena na kaste, med katerimi obstaja prostor, kjer se dogajajo zločini brez kazni. Posilstvo 19-letnega dekleta v Hathrasu se je zgodilo 14. septembra. Člani družine so jo našli na travniku nedaleč od doma – golo, krvavo, nepokretno, z odrezanim jezikom in zlomljeno hrbtenico. Dva tedna se je borila za življenje, nato je prejšnji torek podlegla hudim poškodbam. Po nalogu območne oblasti so njeno truplo naslednji dan kremirali, čeprav so hoteli starši sami organizirati slovo od mlade duše. Policija je imela družino več dni zaklenjeno v hiši.
Občutek privilegiranosti Dekle je pripadalo najnižji kasti dalitov, ki so jih nekdaj imenovali »nedotakljivi«. Štirje posiljevalci so člani višje kaste thakur. Potem ko so v minulih dneh številni aktivisti pa tudi politiki organizirali proteste zaradi očitnih poskusov območne policije, da bi preprečila stik dekličinih staršev s komerkoli zunaj Hathrasa, so šli na ulice tudi pripadniki območne skupine thakurjev, ki so izrazili podporo aretiranim posiljevalcem. Zatrdili so, da preiskovalci niso našli dovolj dokazov za vložitev obtožnice in da bi bila pod pritiski javnosti, ki zahteva, naj vsi štirje končajo na vešalih, razsodba vsekakor krivična.
Tako se je znova pokazalo, da zločini, ki jih zakrivijo pripadniki različnih kast, v Indiji niso naključni. Izhajajo iz stoletij negovanega občutka upravičene privilegiranosti določenega dela družbe, ki je velikokrat popačeno v patološko prepričanje, da lahko z nižjimi od sebe počnejo, kar hočejo. Najpogosteje so žrtve dalitske ženske, ki so v tej okosteneli hierarhiji dvakratno brezpravne – tako po kasti kot po spolu.
Tistega dne, ko je zaradi strahotnih poškodb preminila omenjena 19-letnica, je v tej indijski državi po skupinskem posilstvu umrlo 22-letno dekle. Tudi ona je pripadala dalitom. Vse, kar lahko pričakuje njena družina, je »pravica za žrtev zločina«. Območna oblast Balrampurja, kjer je dekle živelo, je njenim staršem dodelila 600.000 rupij (malce več kot 8000 dolarjev) in jim obljubila vso pomoč, če jo bodo potrebovali. Koliko bosta dobila aretirana posiljevalca, je zdaj odvisno od tega, koliko se bodo s primerom ukvarjali aktivisti, mediji in opozicija. Institucije so skorumpirane s kastnim apartheidom.
Vpliv pandemije
Kljub aktivizmu, ki se je o kastni in spolni neenakopravnosti v zadnjih letih razvil v Indiji, je nasilja nad ženskami čedalje več. Zdi se, da je pandemija vse skupaj še podžgala. V državi Kerala je voznik reševalnega vozila posilil bolnico, obolelo za covidom-19, medtem ko jo je peljal v bolnišnico. Na polju sladkornega trsa v Utar Pradešu so avgusta našli truplo 13-letne deklice, ki je bila ubita med spolnim izživljanjem, v južni državi Madhja Pradeš pa so ugrabili in posilili šestletno deklico, zločinci so ji nato še delno izkopali oči, da jih pozneje ne bi prepoznala.
Leta 2012 je Indijo pretreslo posilstvo študentke, nad katero se je v avtobusu izživljalo šest fantov. Triindvajsetletnica je nekaj dni pozneje umrla zaradi hudih poškodb, štirje posiljevalci pa so letos spomladi končali na vešalih. Leta 2017 je policija prejela 33.658 prijav posilstev, kar je bilo 35 odstotkov več kot leta 2012, lani pa se je število primerov nasilja nad ženskami (v primerjavi z letom 2018) povečalo še za 7,3 odstotka.
Delno si je mogoče porast tovrstnih zločinov tolmačiti s tem, da so ženske pogumnejše in se kljub vsemu obrnejo na policijo. Kajti če je iz statističnih podatkov razvidno, da je kaznovana zgolj četrtina prijavljenih posiljevalcev, je hkrati jasno, da lahko tisti, ki se izognejo roki pravice, zločin ponovijo. Že iz maščevanja. Nacionalistična politika, ki jo vodita vladajoča stranka Bharatija Džanata in premier Narendra Modi, vzpostavlja miselno podlago za nadaljevanje spolnega šovinizma in kastne segregacije. Prejšnji teden se je v državi Bihar nekaj ur po tem, ko je bila posiljena, ubila 13-letna deklica. Raje je izbrala smrt kot ponižanje. Mladenič, ki jo je posilil, se ni počutil ponižanega.
• Protesti zaradi novega brutalnega posilstva v Indiji.
• Zločini brez kazni.
• Posledica občutka upravičene privilegiranosti dela družbe.