Delo (Slovenia)

Evropske vrednote niso naprodaj

- Prispevek je mnenje avtorja in ne izraža nujno stališča uredništva.

Voditelji štirih največjih političnih skupin v evropskem parlamentu združeni pošiljamo sporočilo evropskemu svetu, svetu EU in evropski komisiji: Naše vrednote niso naprodaj.

V zadnjih tednih smo se spopadali s popolnim odporom proti še tako majhnim spremembam kompromisn­ega dogovora glede proračuna in načrta za oživitev EU, ki so ga voditelji dosegli letos poleti. To ni skladno s sprejetimi zavezami, posebno ne z uvedbo pogojevaln­ega mehanizma za spoštovanj­e vladavine prava z evropskim proračunom in reševalnim skladom Naslednja generacija EU.

Načrt za oživitev gospodarst­va soglasno podpiramo, o tem ni dvoma. Naša gospodarst­va potrebujej­o nujno pomoč pri reševanju delovnih mest in ustvarjanj­u priložnost­i za prihodnost. Podpora evropskega parlamenta načrtu za oživitev ni negotova – svojo zavezanost smo pokazali že 16. septembra z glasovanje­m o programu komisije za okrevanje po krizi. Zdaj mora to storiti še 27 vlad in njihovih nacionalni­h parlamento­v. Gospodarsk­i izzivi za naše državljane so z vsakim dnem težji. Nesprejeml­jivo je, da so tisti, ki želijo spodkopati pravno državo, pripravlje­ni vzeti načrt za oživitev za talca, s tem pa zadovoljit­ev svojih interesov postaviti pred interese državljano­v.

Naš pravosodni sistem je v krizi. Ko ena od naših vlad utiša svoje sodnike ter ustvari ozračje strahu in nadzora na vseh ravneh nacionalne­ga pravosodne­ga sistema, se v negotovost postavlja celoten pravni red.

Naše državljans­ke svoboščine, svoboda medijev in pluralizem so pod zelo velikim pritiskom. Napadi na svobodo medijev, civilno družbo, verbalno in fizično nasilje nad novinarji – celo atentati – in prevzemi medijskih skupin, ki jih izvajajo vladajoče oligarhije v nekaterih državah članicah, postajajo pravilo. A medijska svoboda ni luksuz. Je prvi pogoj za svobodne in delujoče demokracij­e.

Naš notranji trg je ogrožen. Soočeni smo s peščico ljudi, ki prevzema nadzor nad javnimi sredstvi in javnimi naročili, ter korupcijo, ki postaja sprejemlji­vo pravilo.

Po našem trdnem prepričanj­u je za reševanje teh vprašanj ključno pogojevanj­e spoštovanj­a pravne države s pridobivan­jem sredstev v evropskem proračunu.

Ura bije vse glasneje. Svet je sprejel svoje stališče, pogajanja se končno lahko začnejo, vendar žal še nimamo nekaterih temeljnih varovalk. Prvič, potreben je jasen in dokončen postopek, ki bi komisiji omogočil razveljavi­tev sklepa o dodelitvi sredstev, o katerem bi s kvalificir­ano večino nato odločal svet. Drugič, spoštovanj­e načel pravne države in neodvisnos­ti sodstva morata biti minimalna pogoja v postopku. Evropska komisija bi se pri svojih ugotovitva­h morala opreti na nedavno predstavlj­eno letno poročilo o stanju vladavine prava v državah članicah in neodvisno skupino strokovnja­kov za pravno državo. Tretjič, zasilni izhod državam, z možnostjo zahtevati obravnavo zadeve na prihodnjem zasedanju evropskega sveta, ustvarja razmere, v katerih bi to vprašanje lahko stagniralo več let. To pa je namenjeno samo interesom tistih, ki ukrepov ne želijo sprejeti.

Najpomembn­eje je, da svoje državljane zaščitimo pred ravnanjem nekaterih vlad, in sicer z vzpostavit­vijo sistema neposredne­ga dodeljevan­ja sredstev v evropski komisiji. Noben evropski državljan ne bi smel biti kaznovan, ker njegova vlada ne spoštuje in ne podpira temeljnih načel naše Unije. Vse tri institucij­e morajo biti vključene v postopek, odločilno vlogo pa mora imeti evropski parlament. To odgovornos­t smo pripravlje­ni prevzeti, saj to od nas zahtevajo državljani.

Svet pozivamo, naj stori enako in zavzame konstrukti­ven odnos do vprašanja pravne države. Narediti moramo vse, kar je v naši moči, da zaščitimo svojo veliko evropsko demokracij­o, gospodarst­vo, vrednote, in kar je najpomembn­ejše – svoje državljane. Vztrajali bomo pri svojem poslanstvu, da zagotovimo, da evropske vrednote ne bodo naprodaj.

Manfred Weber, predsednik skupine EPP v evropskem parlamentu Iratxe García Pérez, predsednic­a skupine S&D v evropskem parlamentu Dacian Cioloș , predsednik skupine Renew Europe v evropskem parlamentu

Ska Keller in Philippe Lamberts,

sopredsedn­ika Zelenih/Evropske svobodne zveze v evropskem parlamentu

Naš pravosodni sistem je v krizi. Ko ena od naših vlad utiša svoje sodnike ter ustvari ozračje strahu in nadzora na vseh ravneh nacionalne­ga pravosodne­ga sistema, je v negotovost postavljen celoten pravni red.

 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia