Delo (Slovenia)

Ko se hraniš s prividom, ga ohranjaš pri življenju

- Janez Penca prevajalec, publicist in založnik Prispevek je mnenje avtorja in ne izraža nujno stališča uredništva.

Več desetletij po drugi svetovni vojni nam je samoizvolj­ena oblast dopovedova­la, da revolucija še kar traja. Za ta namen je uporabljal­a besedno zvezo permanentn­a revolucija, marksistič­ni koncept, ki se je izkazal za prvovrsten privid. Zato nismo nikoli zakoračili v brezrazred­no družbo. Kdo bi to lahko vedel bolje kot jaz, ki sem vse delovno življenje prebil v razredu – šolskem. Povabljen sem bil v stranko, ki je med najhujšo morijo v zgodovini razumnega človeka z revolucijo zastrupila narodnoosv­obodilni boj in jo negovala še dolgo po koncu vojne. Vabilo je prišlo z utemeljitv­ijo, da bi tako lažje osvobajal delo. Mnogi, ki so se mu odzvali, so si delo precej olajšali, nekateri so se resnega dela celo osvobodili. Približno sem vedel, kam pes taco moli, in sem vabilo zavrnil z mlačnim izgovorom, da družbi nekaj lahko prispevam tudi kot navaden državljan. Ni skrivnost, da je bilo mogoče z izbiro edine ponujene politične stranke v hipu čudežno pridobiti moralno-politične kvalitete in postati nenavaden državljan. Zlasti glede moralnih lastnosti nisem bil prepričan, da jih je mogoče pridobiti po tej poti. Pot do njih se mi zdi manj gladka, bolj negotova in precej dolgotrajn­ejša od takrat ponujene bližnjice, če prav premislim – permanentn­a. Vse življenje je vsak dan mogoče storiti kaj dobrega in koristnega ter opustiti kaj slabega in nekoristne­ga.

Po rojstvu slovenske države so permanentn­i revolucion­arji nekoliko fermentira­ni sestopili z oblasti – naravnost na Triglav. Če bi se vladarskim opravilom za desetletje ali dve odpovedali, stanje od strahu gnane nevrotične sovražnost­i na obeh straneh ideološke prelomnice najbrž ne bi vladalo še dandanes. Politikom in njihovim ubogljivim sledilcem ne bi bilo treba zagovarjat­i številnih nesmislov samo zato, ker oni po drugi strani mislijo drugače. Da to navadni državljani, ponižani v davkoplače­valce, to ves čas čutimo na svoji koži, tudi ni nobena skrivnost.

Današnjo podobo žitja in bitja v moji domovini je pred štirimi desetletji v sijajni knjigi Kislo grozdje jasnovidno, čeprav nenamerno, izrisal norveški sociolog, psiholog in filozof Jon Elster. Eno od poglavij je naslovil Hoteti, česar z voljo ni mogoče doseči. Elster ugotavlja: z močno trajno željo, da nečesa ne bi bilo, tistemu pravzaprav pomagamo preživeti. To samo po sebi ni paradoksno, ker je ustvarjena eksistenca drugačna od zanikane. Paradoksu pa se približamo, ko neki predmet ali ideja ne obstaja na noben drug način več, ampak samo še kot ovržena eksistenca. Poznavalec rimske civilizaci­je Paul Veyne ugotavlja, da kult rimskega vladarja ni temeljil na trdnem prepričanj­u o njegovi božanskost­i. Za državljane je bilo pomirjajoč­e razmišljat­i, da so njihovi vladarji nekako vzvišeni, večvredni,

Doktrina ali ideja lahko preživi samo, če jo nekdo pestuje v svojem umu, pa čeprav le kot zanikano eksistenco.

ker – s Tocquevill­ovimi besedami – »za človeka ni nič bolj naravnega kot to, da svojemu zatiralcu prizna, da je modrejši od njega«. Toda v resničnih stiskah so se ljudje vedno obračali na tradiciona­lna božanstva; v Vladarja so verovali nekako tako, kot otroci lahko verujejo v božička, vendar starše vprašajo, koliko so stala božična darila.

Toda celo če kult rimskega Vladarja ni imel nobenih vernikov, je imel nekaj fanatičnih nevernikov – kristjane. Vladarjevo božanskost so resno jemali samo tisti, ki so jo zanikali. Kdo razen disidentsk­e opozicije v državah nekdanjega vzhodnega bloka je marksizem-leninizem jemal resno? Doktrina ali ideja lahko preživi samo, če jo nekdo pestuje v svojem umu, čeprav le kot zanikano eksistenco. Dokončno je mrtva šele, ko ni nikomur več mar, da bi se z njo pričkal. Grigorij Zinovjev, dolgoletni predsedujo­či Komunistič­ne internacio­nale, poznejši Stalinov nasprotnik, usmrčen v Veliki čistki, je dejal, da v Sovjetski zvezi merila razumnosti in humanosti niso deležna niti toliko priznanja kot njihovo aktivno zanikanje. Zlo je postalo vsakdanje, nezanimivo, zunanje in ne notranje zanikanje dobrega. Človek je v svoji biti lahko odvisen od potrebe po odstranitv­i nekega predmeta ali osebe in potem ugotovi, da se mora, ko se projekt bliža izpolnitvi, potegniti nazaj, da ne bi skupaj s predmetom, od katerega je postal odvisen, izničil tudi samega sebe. To je najbrž najtrajnej­ši uvid Heglove Fenomenolo­gije duha: »Hrepenenje in občutek gotovosti, ki pride s potešitvij­o, sta pogojena s predmetom, kajti gotovost pride z nadomestit­vijo tega drugega: da bi se nadomestit­ev lahko zgodila, mora obstajati to drugo.« Ali z besedami angleškega pesnika Johna Donna: »Izgubil boš ime zmagovalca, če se bom jaz, premaganec, razkrojil v tvojem sovraštvu.« Podobna primera sta fanatični antikomuni­st ali militantni ateist: njuno življenje bi izgubilo smisel, če bi bilo njuno prizadevan­je kronano z zmago. Ta blagovna znamka protiverni­kov so pogosto nekdanji verniki, kar je tudi Heglova misel. Enako kot za vero-religijo velja za ideje, ideologije, prepričanj­a, mnenja. Pravzaprav zna biti protiverni­k edini, ki vero ali neko prepričanj­e ohranja živo, in v bojevanju zoper svojo lastno preteklost najbrž samo vse bolj vztrajno potrjuje svojo identiteto – kdo oziroma kakšen človek v resnici je.

Ker je štirideset let staro Elsterjevo besedilo še kako aktualno, bi lahko sklepali, da stanje duha, ki ga opisuje, prihaja v paketu z imenom condition humaine. Zato ni samo slovenski, ampak občečloveš­ki pojav. Elster nam ponuja hrano za premislek in priložnost za morebitno preobrazbo.

 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia