Delo (Slovenia)

Vragci se vračajo v celinsko Avstralijo

Naseljevan­je avtohtone vrste Tasmanski vragi so pred okoli 3000 leti izginili iz celinske Avstralije

- Saša Senica

Tasmanski vragi so nekoč poseljeval­i celinsko Avstralijo, a nato so od tam izginili. Ne ve se natančno, kdaj se je to zgodilo, menijo, da v obdobju od 500 do 5000 let v preteklost­i. Za izumrtje na celini je najbolj kriv človek zaradi lova, prav tako je k temu pripomogel pojav. Zdaj okoljevars­tveniki delajo nov korak, da bi jezljivi vrečarji, veliki kot manjši pes, znova osvojili nekoč svojo divjino.

Organizaci­ja Aussie Ark je v narodni park Barrington Tops severno od Sydneyja letos izpustila 26 zdravih vragov. Spremljajo jih prek kamer in ovratnic, da bodo videli, kako se znajdejo in ali je sploh možno, da se vrnejo na celino.

Čokate in mišičaste lovce in mrhovinarj­e, ki lahko v nekaj minutah pospravijo velike kadavre, je v 90. letih prejšnjega stoletja prizadel še nalezljiv in smrtonosen obrazni rak. Ohranili so se le na Tasmaniji, tam jih po ocenah danes živi okoli 25.000, medtem ko jih je še v 90. letih bilo od 130.000 do 150.000. Živali so zaradi »pospravlja­nja« ostankov pomemben člen v verigi ohranjanja zdravega ekosistema. »Desetletja smo delali, da bi prišli do te točke,« je poudaril Tim Faulkner, predsednik organizaci­je Aussie Ark. Kljub zloveščemu slovesu za človeka in njegove dejavnosti niso nevarni, je dodal.

Vračanje populacije v divjino je polno negotovost­i. Najprej so jim zagotovili primeren prostor: odstranili so invazivne rastline in živali – lisice in divje mačke. Marca letos so izpustili prvih petnajst vragov. Vseskozi so jih budno spremljali in jim tudi pomagali, v novem domu so jim namreč nameščali kadavre poginulih kengurujev. Dobro so se znašli, zato so jih v začetku septembra na območje naselili še deset. Zdaj so že bolj ali manj prepuščeni lastni iznajdljiv­osti. »Svobodni so, tam zunaj so. Nekaj osnovnih pripomočko­v imamo, da bedimo nad njimi, toda zdaj je prišel čas, da počnejo, kar hočejo,« je pojasnil Faulkner.

Mačke in lisice proti vragom

V celinski Avstraliji živijo tudi divje mačke, ki so se pojavile po prihodu človeka in so povzročile precej škode živalim, ki invazivnih plenilcev niso bile vajene. Mačke vragov niso sposobne pleniti, možno pa je, da jih bodo vragi vsaj nekoliko ukrotili. Če ne s plenjenjem, bodo prisiljene loviti v drugačnem času – v večernem ali jutranjem mraku, da bi se izognile srečanju z nočnimi »pošastmi«, je za National Geographic povedal strokovnja­k za tasmanske vrage na univerzi v Tasmaniji David Hamilton. Na prvi pogled majhna časovna sprememba bi lahko spremenila veliko za male avtohtone vrste. Pri organizaci­ji Aussie Ark si želijo prav to, da bi vragi uravnoteži­li ekosistem. A lahko ga tudi zamajejo. Hamilton, ki sicer ne sodeluje pri programu vnovičnega naseljevan­ja, je spomnil na primer otoka Maria ob obali Tasmanije, kjer so leta 2012 naselili vrage. Invazivne vrste so plenile tamkajšnje morske ptice, vragi so mačke začeli omejevati, toda hkrati so se začeli prehranjev­ati z jajci in mladiči teh ptic. Previdnost torej ni odveč, zato morajo vsekakor vrage najprej namestiti na sicer veliko, vendar ograjeno območje, je še menil Hamilton, ki sicer (velikega) negativneg­a učinka pri vnovičnem poseljevan­ju celine ne pričakuje. Na previdnost je za Guardian opozorila tudi Menna Jones, prav tako s tasmanske univerze. Razlogov proti vnovični naselitvi na celino ne vidi, a mora biti to počasen proces, v katerem bodo ugotavljal­i, ali lovijo lisice, in upoštevali tudi mnenje prebivalce­v, predvsem kmetov.

Če večjih težav ne bo, bodo v narodni park v prihodnjih dveh letih uvedli še 40 teh živali in tudi nekaj drugih avtohtonih manjših vrst, ki s svojimi navadami med drugim pripomorej­o k razgrajeva­nju listja in širjenju rastlinski­h semen.

———

Avtorica je zaposlena v Delovnici.

 ?? Foto Aussie Ark, Reuters ?? Tasmanski vragi bi znova lahko osvojili nekoč svoje ozemlje v Avstraliji.
Foto Aussie Ark, Reuters Tasmanski vragi bi znova lahko osvojili nekoč svoje ozemlje v Avstraliji.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia