S policijsko uro nad neustavljivi virus
Drugi val v Evropi Četudi številke okuženih letijo v nebo, v Franciji ne zapirajo podjetij, regij in šol
Kako med nepreštevnimi drevesi videti, v kako globokem gozdu smo: da je sovražnik covid-19 in ne premnoge nevšečnosti, v katere oblasti silijo javnost – v kolektivni skrbi za zdravje? V Franciji podobno kakor drugod po Evropi ne bijejo samo vojne proti virusu, ampak se spopadajo z nejevero, sumničavostjo, dvomi in teorijami zarote, ki prav tako pospešeno razsajajo med ljudmi. A ni država tista, ki se je spravila nad nas, ampak virus, je bil v četrtek jasen predsednik francoske vlade Jean Castex.
Koronavirusna statistika, povezana z okužbami, je slaba po vsej Franciji – doslej se je po uradnih podatkih okužilo skoraj 810.000 Francozov –, ponekod tako zelo, da so za skoraj tretjino prebivalstva z današnjim dnem vzpostavili policijsko uro. Kakor je v sredo napovedal predsednik Emmanuel Macron, bo veljala od 21. do 6. ure v pariški regiji in osmih metropolah (Aix-Marseille, Grenoble, Saint-Étienne, Lyon, Lille, Montpellier, Rouen, Toulouse). V tem času bo, najmanj štiri oziroma šest tednov, v njih vsak dan ugasnilo javno življenje: restavracije bodo zaprte, kinodvorane in gledališča tudi. Skoraj 20 milijonov Francozov bo v tem času moralo strogo biti doma, razen izjemoma z utemeljitvijo, vsi, ki ne bodo upoštevali ukrepa, tvegajo globe v višini 135 evrov (ob trikratni zaporedni kršitvi pa šest mesecev zapora in 3750 evrov denarne kazni). Od danes veljajo izredne zdravstvene razmere prav tako po preostalih koncih države, kar pomeni stroge omejitve (do šest ljudi za isto mizo v restavraciji, denimo) in prepovedi (zasebnih praznovanj, recimo porok).
Kakor so strahovi povsod po Evropi podobni in nikjer ne manjka očitkov o vodenju krize ter kršenju osebnih svoboščin, se tudi Francozi bojijo gospodarskih in socialnih posledic novih ukrepov. Predsednik Macron je resda miril, češ da država ne bo pozabila na nikogar v težavah, in poudaril, kako se, na primer, zaveda, kakšne tegobe pestijo gostince in koliko so ti pomembni za francoski način življenja. Kakor je poudaril, noče, da bi moral zaradi policijske ure kdorkoli zapreti dejavnost, tako kot so mnogi morali narediti spomladi, ko je bilo po državi zapovedano strogo ostajanje doma.
A četudi številke okuženih letijo v nebo, v Franciji ne zapirajo podjetij in storitvenih dejavnosti, ne regij, ne šol. Po Macronu mora gospodarstvo delovati naprej (delo na daljavo je priporočilo, ne zapoved), družbeno življenje je treba ohraniti – ob velikem trudu, recimo, šolnikov, ki se jim je zahvalil za prizadevanja, širše prepričan, da so ukrepi »sorazmerni«. Odgovornost da je beseda, ki jo morajo med krizo usvojiti vsi Francozi, in to pri varovanju svojega zdravja in zdravja drugih, zato je treba spoštovati pravila in priporočila: nositi zaščitne maske, si razkuževati roke, ohranjati metrsko razdaljo, čim bolj zračiti prostore in kot skupina ne presegati šest ljudi. Vse to velja prav tako za mlade, čeprav je »leta 2020 težko biti star dvajset let«. »Žrtev mladine je ogromna,« saj ne morejo normalno študirati, vstopiti na trg dela ..., zato bodo »zanjo naredili vse«.
• V Franciji uvedli izredne zdravstvene razmere.
• Policijska ura velja v pariški regiji in osmih metropolah.
• Lucidno in solidarno skupaj nad virus.
Najbolj prizadeti
Povedno je, da v Franciji v boju proti koronavirusu opravijo od 1,3 do 1,4 milijona testov na teden in so ena od držav, ki v krizi najbolj finančno pomaga državljanom – s 460 milijardami evrov za zaščito delovnih mest. V kratkem naj bi ponudili novo mobilno aplikacijo za zajezitev virusa tousanticovid (prejšnja stopcovid se ni obnesla), kajti vodilo, ki mu je treba slediti, je jasno: testirati, opozoriti in zaščititi. Statistično je potrjeno, da so prve zdravstvene žrtve virusa revnejši sloji prebivalstva, ki se stiskajo v malih stanovanjih, tudi po več generacij skupaj. Kriza poglablja razlike prav tako na socialno-ekonomski ravni, kajti najprej izgubi delo prekariat, in v njem mnogi mladi. In vendar ni vse samo sivo in je treba upati: po Macronu morajo Francozi ohraniti lucidnost, se ob tem naslanjati na preverjena dejstva, medicinska in ekonomska, in se ne kar naprej izgubljati v debatah o verodostojnosti znanstvenih podatkov in resnosti bolezni, saj je Francija vendarle zibel razsvetljenstva. Prava pot so tudi povezanost, enotnost, solidarnost ... »Potrebujemo drug drugega«, iz krize »se bomo izvlekli skupaj«. Do takrat se je v skrbi zase in za druge treba zavedati, da »virus prizadene vse starostne skupine, ljudem jemlje življenje ter pusti neprijetne posledice: naj gre za pljuča, srce, tudi možgane, za izgubo vonja ali okusa«. »Virus je,« kakor je opozoril predsednik, »nevaren in resen za vse.«
Vsi pa ne verjamejo, da francoska politika ustrezno bije vojno proti njemu: medtem že potekajo preiskave proti odgovornim, recimo proti pristojnemu ministru Olivieru Véranu in nekdanjemu predsedniku vlade Édouardu Philippu, zaradi domnevno spornega vodenja zdravstvene krize.