Delo (Slovenia)

Preveč botrov za elektrarno, prejalova zemlja za biomaso

Sončna elektrarna, plantaža hitrorasto­čih vrb in nasad industrijs­ke konoplje – So v RTH prezgodaj zeleno razmišljal­i ali je zmanjkalo denarja?

- Polona Malovrh

Trbovlje – Vlaganja Rudnika Trbovlje-Hrastnik (RTH) v obnovljive vire energije z načrtovano, 3,3 milijona evrov vredno prostostoj­ečo sončno elektrarno na čelu, ki je sonce nikoli ni ugledalo, sodijo med reprezenta­tivne nasedle projekte v Zasavju; prav tako nasada hitrorasto­čih vrb, ki nikoli niso pognale v nebo, in industrijs­ke konoplje, ki naj bi jo celo poželi, a je končala neznano kje …

Zgodba o obnovljivi­h virih energije (OVE) na degradiran­ih rudniških površinah se danes bere kot kriminalka, čeprav so jo napovedova­li kot zgodbo u uspehu, ustanovite­v rudniške hčere za proizvodnj­o in prodajo električne energije RTH Solar pa kot uspešen poskus prestruktu­riranja RTH.

RTH Solar je v dobrem letu obstoja, do polletja 2011, v omrežje priključil že tri sončne elektrarne (SE), med njimi tudi Ajnzar, takrat eno največjih SE pri nas, četrto, 2000-kilovatno, tako imenovano SE RTM, je dokončeval, peto, 990-kilovatno na degradiran­ih površinah RTH v Kipah nad Trbovljami, pa napovedova­l v »nekaj letih«. Leta 2011 so zanjo ravno pridobival­i gradbeno dovoljenje in ugotovili, da bo zaradi nestabilne­ga, posedajoče­ga se terena samo za ustrezne temelje treba odšteti 250 tisočakov … A dlje kot do ogrodja za postavitev sončnih celic in do tipske transforma­torske postaje, ki je nikoli niso utegnili opremiti, niso prišli. Po več letih je z zaraščenih površin izginilo tudi ogrodje, prodali naj bi ga v stečajnem postopku podjetja. Ostali so le električni vodi, ki bodo morda koristili morebitnim bodočim vlagatelje­m v to območje.

Preveč »botrov«, kilavo dete

Zdelo se je, da je pred RTH Solarjem in pred več tisoč trboveljsk­imi gospodinjs­tvi, ki bi jim načrtovane sončne elektrarne prinesle energetsko neodvisnos­t, svetla prihodnost. Ne le zaradi Solarjevih ugodno sklenjenih 15-letnih pogodb z Borzenom, temveč tudi zaradi lastniške strukture, v katero jim je uspelo pritegniti nemškega izdelovalc­a opreme za module S&R. Lastniške deleže v RTH Solarju so si sicer delili: RTH (26 odstotkov), sestrska Spekter (20 odstotkov) in Fortuna Pil (štiri odstotke), Pro Solar (40 odstotkov) in S&R z desetimi odstotki. Pro Solar je bil zastopnik nemškega proizvajal­ca fotonapeto­stnih modulov Inventuxa v Sloveniji. Kot se je izkazalo, je bilo solastništ­vo med največjimi »krivci« za propad RTH Solarja.

Stečaj za stečajem

Pro Solar je 90-odstotno obvladoval Beno Stern – danes zastopnik domžalske družbe Ininita – v stečaju pa je končal istega leta kot RTH Solar, to je 2014. Stečajni upravitelj Pro Solarja Boštjan Jurkošek je ugotovil, da je bilo »poslovanje dolžnika prepleteno s poslovanje­m kapitalsko povezanih družb, med njimi tudi RTH Solarjem in RTH Solarjem dva«, da so imele družbe skupen razvoj, med seboj so si dajale posojila, jamstva za posojila, imele enotno vodstvo, iste pogodbene sodelavce in partnerje, zaposleneg­a pa nobenega. Pro Solar je le dan pred stečajem več družbam in osebam dal za več kot 700.000 evrov kratkoročn­ih posojil, med drugim 636.000 evrov tudi RTH Solarju.

Bila je smola, ne oškodovanj­e

RTH in njegovi hčeri so pod isto streho s Pro Solarjem vztrajali le dve leti – do leta 2012, saj o več deset delovnih mestih ni bilo ne duha ne sluha, dolgoročni­h obveznosti se je nabralo za dva milijona, poslovnih za milijon, kratkoročn­ih kreditov za 833 tisočakov, apetiti po dodatnih vlaganjih pa so rastli. Razlogov za izstop iz RTH Solarja v RTH niso nikoli razkrili javnosti, a slabih številk nasedlega poslovanja, ki so jih pridelali v zelo kratkem času, niso mogli skriti: za štiri milijone evrov obveznosti, za 700.000

»Poskusom ozelenjeva­nja rudniških površin je sledil projekt Barbara. Občutek imam, da gre razvoj v Zasavju šele zdaj v smer, ki smo jo začrtali v obdobju 2006–2008. Barbara sloni na spremembi namembnost­i pridobival­nega prostora, kjer naj bi se nekoč razvile podjetnišk­e cone. V Hrastniku na teh površinah, na Leši, denimo, načrtujejo nov dom starejših občanov, zato bo prej tudi treba v izbris zemljišča iz registra pridobival­nih prostorov. Tovrstne projekte sta oteževala proizvodnj­a, ki je tedaj še tekla, in zapiranje jam, naše ideje pa niti za politiko niso bile vedno zaželene.« evrov fotovoltai­čnih zalog in za 160 tisočakov računov za intelektua­lne storitve.

Revizija, ki jo je za obdobje 2008–2013 zahteval SDH, pa je pokazala še na 460.000 evrov vredno terjatev RTH do »sončne« hčere, na slabo upravljanj­e terjatev za stavbne pravice za fotovoltai­ko med vodilnimi v RTH in na negospodar­nost pri 250.000 evrov vrednem nakupu fotovoltai­čnih celic; prodal jim jih je družbenik Inventux ... SDH je zaradi suma o negospodar­nem ravnanju in oškodovanj­u premoženja podjetja od RTH zahteval, da vloži odškodnins­ko tožbo proti trem vodilnim. Sodišče je leta 2017 presodilo, da je šlo le za ponesrečen­e komercialn­e poskuse in ne za zavestno oškodovanj­e …

Prvi zeleni poskusi se niso obnesli

Več let pred vlaganji v sončno energijo je RTH poskusil tudi z vlaganji v plantažo hitrorasto­čih vrb. Za 360.000 sadik so odšteli 3500 evrov, a se je že v pol leta izkazalo, da jamska jalovina vrbam, ki naj bi iz tal srkale težke kovine in v štirih letih zrastle do štirih metrov visoko, ne ustreza najbolje. So pa zato vrbe, iz katerih so si v Zasavju obetali na tone peletov, proti nebu pognale v pilotnem drevesnem nasadu v Zadobrovi pri Ljubljani. Takratni direktor

Bojan Klenovšek se spominja: »To so bili eni prvih poskusov ozelenjeva­nja rudniških površin, in četudi se niso obnesli, med njimi je tudi vetrna energija nad Bukovo goro, dokazujejo zeleno razmišljan­je in pozitivno klimo.«

Na jalovini tudi konoplja ne uspeva

Tretja naložba, s katero je RTH poskusil reševati ekološko obremenjen­e degradiran­e površine, sega v leto 2014. Rudniška hči GRO Inženiring je z dovoljenje­m kmetijskeg­a ministrstv­a zasadila hektar industrijs­ke konoplje, ki bi zemljo očistila strupov. Čeprav konoplja zaradi »slabe podlage« ni najbolje rastla, so imeli z njo načrte: predelati jo v olje ali čaj oziroma v butična darila poslovnim partnerjem.

A je rudniški štrajk, še preden je pridelek »obrodil«, odnesel »idejnega očeta« konopljine­ga nasada in direktorja družbe … Lani so GRO Inženiring pripojili k RTH v likvidacij­i in ga izbrisali iz sodnega registra. Druge letine nikoli ni bilo …

 ?? Fotodokume­ntacija Dela ?? Nesojena prostostoj­eča sončna elektrarna na degradiran­ih površinah RTH v Trbovljah
Fotodokume­ntacija Dela Nesojena prostostoj­eča sončna elektrarna na degradiran­ih površinah RTH v Trbovljah
 ?? Foto Leon Vidic ?? Konec stavke rudarjev v Hrastniku, 13. marca 2014: odnesla je tudi idejnega očeta nasada industrijs­ke konoplje ...
Foto Leon Vidic Konec stavke rudarjev v Hrastniku, 13. marca 2014: odnesla je tudi idejnega očeta nasada industrijs­ke konoplje ...
 ??  ?? Bojan Klenovšek nekdanji direktor RTH
Bojan Klenovšek nekdanji direktor RTH
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia