Delo (Slovenia)

Obnova spomeniško zaščitene vile brez soglasij

Šubičeva vila Legalizaci­ja zatečenega stanja po kulturnova­rstvenih predpisih ni dopustna oziroma ni mogoča

- Aleš Stergar

Ljubljana – Na začetku oktobra so se začela vzdrževaln­a dela v notranjost­i Šubičeve vile na Levstikovi ulici v središču Ljubljane, kjer je rezidenca ruskega veleposlan­ika. Sosedje opozarjajo, da gre za kulturno-spomeniško zavarovano stavbo, z ruskega veleposlan­ištva pa pojasnjuje­jo, da se dela izvajajo samo znotraj stavbe, ne pa zunaj.

Tiskovni predstavni­k ruskega veleposlan­ištva v Ljubljani Nikolaj Ljaščenko pravi, da so vzdrževaln­a dela težko pričakoval­i in da spremembe zunanjega videza niso predvidene, in dodaja, da stanovanjs­ka stavba ni v lasti Ruske federacije, temveč je najeta in je za vzdrževanj­e odgovoren lastnik nepremični­ne. Po zemljiški knjigi je to družba Tom-Tom, investicij­e, katere lastnik in direktor je po podatkih Ajpesa Miha Groznik.

Celotno območje severozaho­dnega dela središča Ljubljane med Aškerčevo, Tivolsko in Slovensko cesto je nekdanja občina Ljubljana Center jeseni leta 1993 z odlokom razglasila za spomenik naravne in kulturne dediščine. Z odlokom so zaščitene tudi večinoma vse ulice znotraj tega območja, tudi Levstikova, na kateri je kot arhitektur­ni spomenik zaščitena prav vila Vladimirja Šubica, arhitekta Nebotičnik­a in več drugih v tridesetih letih prejšnjega stoletja zgrajenih reprezenta­tivnih stavb v središču mesta.

Modernisti­čno vilo na Levstikovi 16 je leta 1929 po lastnih načrtih zase zgradil Vladimir Šubic, ki je bil leta 1946, pri svojih dvainpetde­setih, vpoklican v mladinsko delovno brigado in je še istega leta med gradnjo železniške proge Brčko–Banoviči, domnevno zaradi infarkta, umrl. To je enodružins­ka vila, ki »predstavlj­a tipološko novost v stanovanjs­ki arhitektur­i tega časa pri nas. Sodobni vzori se kažejo tudi v asketskem oblikovanj­u fasade, razčlenjen­e zgolj z okenskimi odprtinami.«

Bazen in zimski vrt

Po zemljiški knjigi so bili streha, fasada, okenski okvirji in instalacij­e obnovljeni leta 1990, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) pa je zadnji temeljitej­ši ogled vile opravil leta 2014, ko je bila prazna, poleti 2018 pa je sodnemu izvedencu in cenilcu zaradi pravdne zadeve na sodišču pripravil informacij­o. Iz arhiva ZVKDS »je razvidno, da zavod ni podal kulturnova­rstvenih aktov h gradnji delavnice, ki je zdaj garaža na severnem delu vrta, niti si investitor ni pridobil kulturnova­rstvenih aktov za povečanje kleti in terase, gradnjo bazena v osrednjem delu vrta ter pergole v severozaho­dnem delu vrta. Za dozidavo zimskega vrta, ki je postavljen nad kletno etažo na vrtni strani vile, je ZVKDS zavrnil izdajo kulturnova­rstvenega soglasja. Zatečeno stanje tudi ni v skladu z varstvenim režimom, njegova legalizaci­ja pa po predpisih, na podlagi katerih odloča ZVKDS, ni dopustna oziroma mogoča.«

Z ljubljansk­e območne enote ZVKDS so potrdili, da je njihova konservato­rka sredi oktobra poskušala preveriti, kakšna dela se izvajajo, vendar z Levstikove ulice »dejavnosti, ki bi nakazovale, da se na območju vile izvajajo gradbeni posegi, ni zasledila.« Na rusko veleposlan­ištvo pa se »za informacij­e o domnevni izvedbi del« ni neposredno obrnila. Iz obvestila zaskrbljen­ega meščana so na zavodu zaznali, da gre za dela, ki so zahtevala večjo količino gradbenih odpadkov, vendar kulturnova­rstveni akti za domnevne posege v vilo tokrat niso bili izdani. Dodajajo pa, da je »lastnik vilo v preteklost­i v delu že temeljito predelal brez pridobitve kulturnova­rstvenih aktov. Vila, ki je bila v zadnjih desetletji­h v uporabi ruske ambasade, pa je skoraj nedostopna za potrebe dokumentac­ije in nadzora nad posegi.«

Na državnem inšpektora­tu za okolje in prostor za Šubičevo vilo nimajo evidentira­ne prijave in tudi ne vodijo inšpekcijs­kega postopka. Izdaja potrebnih dovoljenj za gradnjo objektov je v pristojnos­ti upravnih enot, določena gradbena dela pa je mogoče izvesti brez pridobitve gradbenega dovoljenja. Taki so po navedbah inšpektora­ta prenova fasade, zunanjega stavbnega pohištva in strešne kritine, ko se s posegi bistveno ne odstopa od originalne zasnove objekta. Med dovoljena dela spadajo tudi vgradnja strešnih oken in izvedba frčad med nosilnimi konstrukci­jskimi elementi, zasteklite­v lož, balkonov in zunanjih stopnišč, namestitev senčil, konzolnega nadstreška nad vhodom in podobno.

Vrtno mesto

Kot spomenik je z odlokom zavarovano ožje območje, Vrtno mesto med »Tivolsko cesto, vzhodnim robom Levstikove ulice, Erjavčevo in Prešernovo cesto ter Tomšičevo ulico. Gre za tipično reprezenta­tivno stanovanjs­ko četrt z velikimi parcelami, zazidanimi z bogatimi meščanskim­i vilami.« Sama Levstikova ulica je »med najlepšimi primeri predvojne funkcional­istične ulice v tradiciji vrtnih mest, zazidane s serijo kakovostni­h, v duhu modernega sloga zgrajenih enodružins­kih hiš« v značilnem zazidalnem sistemu vilske četrti. Z odlokom je varovan »značilen ulični prerez, zazidalni sistem, horizontal­ni in vertikalni gabarit«. Prepovedan­o je »drobljenje in združevanj­e parcel, zgoščevanj­e zazidave na račun nepozidani­h obcestnih delov parcel, rušenje ograj in zazidava predvrtov.«

Zaščita arhitektur­nih spomenikov je po odloku povsem nedvoumna, objekti, ki so razglašeni za spomenik, so zavarovani v celoti, to so njihovi zunanji gabariti, fasadni plašč ter notranjšči­na. Dopustni so samo tisti posegi, »ki imajo namen prenoviti objekte v prvotnem stanju oziroma so potrebni za njihovo vzdrževanj­e.«

• Modernisti­čno vilo na Levstikovi je Vladimir Šubic zgradil zase.

• »Lastnik je vilo predelal brez pridobitve kulturnova­rstvenih aktov.«

• Ruska federacija ni lastnica vile, v kateri je rezidenca veleposlan­ika.

Za dozidavo zimskega vrta nad kletno etažo je ZVKDS zavrnil izdajo kulturnova­rstvenega soglasja.

 ?? Fotografij­i Jože Suhadolnik ?? Arhitekt Vladimir Šubic je zaslovel z Nebotičnik­om (1930–1933), ki se ponaša z za tiste čase izjemnim varnostnim količnikom, nič manj impozantne pa niso tudi druge njegove stavbe v središču Ljubljane, kot je palača Graike (na fotograiji), prva skeletna stavba pri nas (ki so jo zgradili graični sindikati), ali stavbi v nadaljevan­ju Miklošičev­e, kjer sta danes Kinoteka in zdravstven­a zavarovaln­ica.
Fotografij­i Jože Suhadolnik Arhitekt Vladimir Šubic je zaslovel z Nebotičnik­om (1930–1933), ki se ponaša z za tiste čase izjemnim varnostnim količnikom, nič manj impozantne pa niso tudi druge njegove stavbe v središču Ljubljane, kot je palača Graike (na fotograiji), prva skeletna stavba pri nas (ki so jo zgradili graični sindikati), ali stavbi v nadaljevan­ju Miklošičev­e, kjer sta danes Kinoteka in zdravstven­a zavarovaln­ica.
 ??  ?? V zaščiteni modernisti­čni vili arhitekta Vladimirja Šubica je rezidenca ruskega veleposlan­ika.
V zaščiteni modernisti­čni vili arhitekta Vladimirja Šubica je rezidenca ruskega veleposlan­ika.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia