Delo (Slovenia)

Kandidatu za delavskega direktorja vročili odpoved

Voka Snaga Ob začetku epidemije je menda od doma neupraviče­no vstopil v informacij­ski sistem podjetja

- Aleš Stergar

Andražu Nemcu, predsednik­u sveta delavcev in kandidatu za delavskega direktorja javnega podjetja Voka Snaga, je bila 31. marca vročena izredna odpoved, vendar je ta zaradi negativneg­a mnenja sveta delavcev zadržana. Nemec bo od danes smel opravljati delo delavskega predstavni­ka v – po njegovi oceni – neprimerni­h pogojih v pisarni na Povšetovi 6, v stavbi nekdanje Snage, kjer pa na računalnik­u menda nima niti vpogleda v svoje dokumente niti v službeno elektronsk­o pošto, odprt je bil menda le nov elektronsk­i naslov sveta delavcev.

V Voki Snagi poudarjajo, da izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi Andražu Nemcu nima nobene zveze z njegovo funkcijo predsednik­a sveta delavcev in kandidatur­o za delavskega direktorja, vzrok za odpoved pa je »hujša kršitev pogodbenih in drugih obveznosti iz delovnega razmerja, ki ima znake kaznivega dejanja«. Resnost kršitve obveznosti pojasnjuje­jo z dejstvom, da je družba »upravljave­c kritične infrastruk­ture«. Namigovanj­a, da je Krištof Mlakar, direktor Voke Snage, onemogočal delavsko soupravlja­nje, zavračajo in pojasnjuje­jo, da direktor »s svetom delavcev ves čas tvorno sodeluje«.

Na »poskus brutalnega obračunava­nja z delavskimi predstavni­ki« so dva dni pred vročitvijo odpovedi Nemcu opozorili v Združenju svetov delavcev Slovenije (ZSDS). Zapisali so, da gre za »pravno absolutno popolnoma 'umetno' skonstruir­an« postopek in to »takoj zatem, ko je svet delavcev skušal intenzivir­ati dotedanja neuspešna prizadevan­ja za sporazumno vzpostavit­ev funkcije delavskega direktorja v družbi«. V ZSDS navajajo, da je bil Andraž Nemec »kar 'za nazaj' pisno 'obtožen' neke domnevne hude kršitve ... za neko ravnanje izpred leta dni«, ko »naj bi za petminutni domnevno neupraviče­n vstop v informacij­ski sistem družbe z domačega računalnik­a, ko je 'v dobri veri', v korist podjetja, preizkušal tehnične možnosti za morebitno organizaci­jo dela od doma v pogojih epidemije«.

Očitajo mu kršitev pristojnos­ti

V pisni seznanitvi z očitanimi kršitvami, napisanimi natanko leto dni po dogodku, so v Voki Snagi zapisali, da marca 2020 še ni bilo odločeno in odrejeno delo od doma in da je bil Nemec opozorjen, naj z uporabo počaka do ustrezne odločitve vodstva. Očitajo mu, da je kljub temu vstopil v informacij­ski sistem družbe, prekršil svoje pristojnos­ti in ogrozil računalniš­ki sistem celotnega sistema Javnega holdinga Ljubljana (JHL). Andraž Nemec pa pravi, da je odpoved dobil, ker se je prek domačega računalnik­a prek aplikacije, ki mu jo je namestil informatik, prijavil na službeni računalnik.

Člani sveta delavcev Voke Snage so na svoji 5. izredni seji 17. marca zvečer prek videokonfe­rence nasprotova­li izredni odpovedi predsednik­a sveta delavcev in poudarili, da bodo pravico do imenovanja delavskega direktorja iskali na sodišču. Vodstvo družbe so obvestili, da delavski svet vztraja pri imenovanju Andraža Nemca na mesto delavskega direktorja. Iz zapisnika seje je razvidno, da Nemec na videokonfe­renčni seji ni sodeloval pa tudi da je podpredsed­nik Tomaž Smrekar sejo v skladu s poslovniko­m sklical na hitro. Zapisano je Smrekarjev­o pojasnilo: »Razlog za sklic seje v tako kratkem roku so razmere v podjetju, jutri ob 8.00 se moram namreč zglasiti pri direktorju družbe. Glede na direktorje­ve zadnje poteze me je strah, da se bom znašel v suspenzu oziroma bo direktor na kakšen drug način skušal preprečiti našo za jutri predvideno sejo ali izvajal kakšne pritiske.«

V ZSDS so zapisali, da strokovnja­ki za IT ugotavljaj­o, da je očitek o domnevnem ogrožanju informacij­skega sistema družbe popolnoma absurden, obenem pa iz pridobljen­ega mnenja Inštituta za kriminolog­ijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani izhaja, da ravnanje delavca nikakor nima znakov kaznivega dejanja. V mnenju, izdanem 16. marca letos, je zapisano, da »delavec z zgolj napačnim načinom vstopa v informacij­ski sistem ne izpolni zakonskega znaka neupraviče­nega vstopa«. Predsednik ZSDS Vladimir Šega je v izjavi še pojasnil, da je bil Andraž Nemec med postopkom – vsaj za mesec in pol – suspendira­n, tako da niti funkcije predsednik­a sveta delavcev ni mogel opravljati. Enako izjavo je Vladimir Šega naslovil tudi na ljubljansk­ega župana Zorana Jankovića in direktoric­o JHL Zdenko Grozde, od Grozdetove pa prejel »pričakovan od(iz)govor, da nima pooblastil oziroma pristojnos­ti.«

Andraž Nemec je prepričan, da je položaj, v katerem se je znašel, izključno posledica dejstva, da se kot delavski predstavni­k bori za to, da bi v podjetju vzpostavil­i funkcijo delavskega direktorja, ki je v družbah z več kot 500 zaposlenim­i možno. Pravi, da je pri tem vprašanju soočen z manipulaci­jami, spreneveda­njem in skrajno nespoštlji­vim odnosom direktorja. Ko so se v svetu delavcev odločili, da bodo svojo pravico iskali na holdingu oziroma na sodišču, je sledila njegova izredna odpoved. Nemec še dodaja, da sta se podjetji Voka in Snaga združili aprila 2019 in da je pred tem direktoric­a holdinga Zdenka Grozde napovedala, da v nobenem primeru ne nameravajo ovirati te zakonske pravice delavcev. Obe podjetji, kar je pravica lastnika, pravi Andraž Nemec, jim je uspelo združiti v treh mesecih, funkcije delavskega direktorja, ki je pravica delavcev, pa jim ni uspelo vzpostavit­i v desetih mesecih po podani zahtevi.

• V Voki Snagi zavračajo očitke o onemogočan­ju soupravlja­nja.

• Očitek o ogrožanju informacij­skega sistema je popolnoma absurden.

• Predsednik sveta delavcev je bil vsaj za mesec in pol suspendira­n.

 ?? Foto Jure Eržen ?? Zaradi vladnih ukrepov za zajezitev širjenja koronaviru­sa so se smučišča v letošnji smučarski sezoni odpirala in zapirala.
Foto Jure Eržen Zaradi vladnih ukrepov za zajezitev širjenja koronaviru­sa so se smučišča v letošnji smučarski sezoni odpirala in zapirala.
 ??  ?? V združeni družbi Voka Snaga je več kot petsto zaposlenih.
V združeni družbi Voka Snaga je več kot petsto zaposlenih.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia