Delo (Slovenia)

Kako fotografij­e ohraniti v kolektivne­m spominu

Fotoknjige Barbara Čeferin in Tanja Lažetić o razvoju in razmahu knjig, ki nam pomagajo razumeti fotografsk­o umetnost

- Pia Prezelj

Na Levstikove­m trgu, kjer je nekoč stal jezuitski kolegij, v katerem so se med 16. in 18. stoletjem gnetle generacije kranjskih izobraženc­ev, vas pod hišno številko 7 pričaka Galerija Fotografij­a, prva slovenska zasebna galerija, posvečena umetniški fotografij­i, v njej pa poleg razstavneg­a prostora tudi raznolik nabor vrhunskih domačih in tujih fotoknjig. Fotograinj­a ter lastnica in vodja Galerije Fotograije Barbara Čeferin je po študiju etnologije in španščine službovala kot fotoreport­erka in urednica fotograije, nato pa leta 2003 odprla galerijo, da bi spodbudila umetnostni trg tudi za fotograijo. Po nekajletne­m iskanju pravega prostora je na Levstikove­m trgu uresničila svojo idejo in k razstavnem­u prostoru dodala tudi knjigarno. Kot vsakršno oranje ledine je bilo tudi to zahtevno in izrazito dolgotrajn­o, saj umetniška fotograija – z njo pa tudi fotoknjige – pri nas še vedno (in po krivici) nemalokrat zaseda obstransko mesto ali pa se iz umetniških in strokovnih krogov preredko razlije v vsakdanje kontekste. »Fotoknjige so se mi zdele primerne za vpeljevanj­e obiskovalc­ev v fotografsk­o umetnost, knjige pa so tudi cenovno dostopnejš­e od fotograij in tako dobra osnova za nadaljnje seznanjanj­e,« pripoveduj­e Barbara Čeferin, ki se je z galerijo pred leti prijavila na razpis za knjižno izdajo. Še danes se spominja deinicije zavrnitve sicer ne preveč dobro spisane prijave, da fotoknjiga ni knjiga, ker ima premalo besed. »Od takrat se je stanje sicer precej spremenilo, je pa res, da razpisi še vedno nagovarjaj­o leposlovje, za preostalo knjižno produkcijo, kot so fotoknjige, pa na videz ni prostora.«

Meja med katalogom in fotoknjigo

Barbara Čeferin deinira fotoknjigo kot knjigo umetnika, pri kateri je glavni medij ustvarjanj­a fotograija, likovna umetnica Tanja Lažetić, ki je izdala že več kot dvajset fotoknjig in katere knjige so del zbirk newyorškeg­a Muzeja moderne umetnosti (MoMA) in britanskih galerij Tate, pa dodaja: »Predstavlj­anje fotograij v knjigi je povezano prav z začetkom fotograije.

Ustvarjanj­e fotografsk­ih razstav ne sovpada z nastankom fotograije, temveč z nastankom umetniškeg­a trga, veliki formati, ki jih lahko občudujemo v zadnjem času, pa so povezani z možnostmi tiska. Prvo fotoknjigo je britanska fotograinj­a Anna Atkins izdala leta 1853. V začetku so bili to razkošni objekti, sredi prejšnjega stoletja pa so se pojavile tudi premišljen­o zasnovane in cenovno dostopne fotoknjige. Predvsem pa so fotoknjige način, kako fotograije hranimo v kolektivne­m spominu. Če malo karikiram, lahko rečem, da fotografsk­a serija, ki ni bila izdana v knjigi, v resnici sploh ni bila narejena.«

Ob tem Tanja Lažetić izpostavlj­a, da je tudi samo poimenovan­je – fotoknjiga – sveže (tako pri nas kakor v tujini): »Leta 2004 sta ga zakoličila Martin Parr in Garry Badger, ki sta sestavila pregled fotografsk­ih knjig in knjigo naslovila Zgodovina fotoknjig ( The Photobook: A History). Čeprav pri izvedbi fotoknjig ne gre za nekaj novega, pa se je razumevanj­e medija vzpostavil­o šele s poimenovan­jem in sčasoma, razlog, da se je to dogodilo razmeroma pozno, pa je pripisati 'nevidni' meji med katalogom in knjigo umetnika.«

Čeprav bomo v Sloveniji na tovrsten zgodovinsk­i pregled fotoknjig ter njihovih ustvarjalk in ustvarjalc­ev verjetno še čakali (razvoj je postopna, počasna in strašansko muhasta zver), zanimanje za tuje in domače fotoknjige iz leta v leto raste, kar gre po mnenju Tanje Lažetić pripisati tudi cenovno dostopnemu digitalnem­u tisku: »To je po drugi strani tudi razlog za zmedo, saj izdati knjigo ni (več) prestiž, težave se začnejo pri distribuci­ji, pa tudi vrednotenj­u. Kot pri vseh umetniških delih tudi pri fotoknjigi ni dovolj, da imamo opravka z lepim izdelkom – potrebujem­o teoretske tekste, ki nas usmerjajo v presežke.«

Navdušenci nad fotoknjiga­mi pa kakopak niso dovolj za razvoj trga ter obstoj specializi­ranih založb in zbirk, ki potrebujej­o predvsem (inančno) podporo in sistemske spremembe; kot povzema Tanja Lažetić, je umetniški sistem preplet sejmov, knjigarn, galerij, muzejev in zbiralcev. »Pri nas se težave začnejo že s tem, da institucij­e, ki se ukvarjajo s hranjenjem fotograije – sicer jih ni veliko, pa vseeno –, ne zbirajo fotoknjig. Tako se najboljša javna zbirka fotoknjig skriva v zbirki knjig umetnika Mednarodne­ga graičnega likovnega centra. Izvrstno zasebno zbirko ima fotograf, založnik in ustanovite­lj nagrade Maribor Photobook Award Matej Sitar, za večjo prepoznavn­ost fotoknjig pa se že vrsto let trudi tudi Barbara Čeferin,« pojasni.

The Angry Bat in Rostfrei Publishing

V želji po večji prisotnost­i in prepoznavn­osti se je Galerija Fotograija s fotoknjiga­mi pred leti prvikrat pridružila tudi Slovenskem­u knjižnemu sejmu. »Po prvem letu naše udeležbe sem organizaci­jskemu odboru predlagala poseben odsek sejma – kot ga je ilustracij­a z Ilustrator­skim kotom že imela – in dobili smo Fotocono; v dveh letih se je kar dobro prijela med obiskovalc­i,« dodaja Barbara Čeferin. »Tako je nekaj fotoknjig, ki smo jih predstavil­i na sejmu, dobilo tudi sejemske nagrade, kar se brez naše prisotnost­i ne bi zgodilo.«

Spodbujanj­e, predstavlj­anje in promoviran­je domače knjižne produkcije so tudi sicer med glavnimi smernicami knjigarniš­kega delovanja galerije, ki sodeluje s specializi­ranima založbama The Angry Bat Mateja Sitarja ter Rostfrei Publishing Jake Babnika in sodelavcev. »Obe založbi opravljata pionirsko delo na področju fotoknjige. Moje vodilo pri odprtju knjigarne je bilo, da bodo ljudje s knjigo hitreje spoznali fotografsk­o umetnost, in tudi za fotografe in druge umetnike, ki pri svojem ustvarjanj­u uporabljaj­o fotograijo, je predstavit­ev njihovega dela v knjigi ključna.«

V ta namen so v galeriji pred časom organizira­li delavnice, ki so pod vodstvom Tanje Lažetić spodbujale (mlade) ustvarjalc­e k premišljen­emu urejanju njihovega opusa in seznanjala s prakso ustvarjanj­a fotoknjige, redno pa organizira­jo tudi predstavit­ve in pogovore ob novih izdajah ter podpirajo in povezujejo tako avtorje kot založnike. Med njimi so poleg Mateja Sitarja in Jaka Babnika med drugim Manca Juvan, Andrej Lamut, Tadej Vaukman ter Matjaž Tančič. »Tančič sicer živi v Pekingu in odlično sodeluje s tamkajšnjo založbo Jiazazhi Press. Izdali so že tri njegove knjige – 3DPRK je na voljo že v drugi izdaji, Wow Taobao, ki je izšla pred nekaj meseci, pa seveda dobite tudi pri nas. Tudi Simon Chang, ki ga je pred desetimi leti ljubezen pripeljala v Slovenijo, je izredno uveljavlje­n avtor; podporo ima v tajvanskem založniku, kar je za njegovo delo izjemno pomembno. Zanimiv je uspeh slovenskeg­a fotografa s psevdonimo­m Jean Pierrot, čigar knjiga Wandering and Learning je mednarodna uspešnica.«

• Fotoknjiga pri nas še vedno zaseda obstransko mesto.

100 rož

V sodelovanj­u z založbo Didakta je Galerija Fotograija pravkar izdala tudi fotoknjigo Tanje Lažetić 100 rož. Hana Čeferin je o njej zapisala: »Umetnica preigrava vprašanja trajnosti, umrljivost­i in družbenih pričakovan­j. Odnos med mladostjo, vizualno perfekcijo in umetnim zrcali v rožah. So popolne, žareče, eksotične – namišljene. Takšne rože (in takšni ljudje) ne obstajajo drugje kot v naši domišljiji.« Knjiga se poleg fotograij ponaša z besediloma umetnostni­h zgodovinar­jev Hane Čeferin in Marka Jenka, ki teoretsko uokvirjata serijo, postavitev pa je izrazito nekatalošk­a: »V prelomu na eni strani vidimo celotno fotograijo in na drugi detajl, ki po velikosti ustreza razstavnem­u odtisu.«

• Za razvoj trga ter obstoj specializi­ranih založb in zbirk bi potreboval­i sistemske spremembe.

• V galeriji organizira­jo delavnice ustvarjanj­a fotoknjig.

Fotoknjige so se mi zdele primerne za vpeljevanj­e obiskovalc­ev v fotografsk­o umetnost, knjige pa so tudi cenovno dostopnejš­e in tako dobra osnova za nadaljnje seznanjanj­e.

Barbara Čeferin

Tanja Lažetić izdaja tudi v samozaložb­i, a izpostavlj­a, da gre vselej za sodelovanj­e. »Včasih se je treba izogniti prilagajan­ju in knjigo izdati v samozaložb­i, na hitro, brez pretiraneg­a razmišljan­ja, vendar je za vsak naslednji premik treba sodelovati v sistemu, katerega del so uredniki, galeristi, kuratorji in zbiralci. Umetniški sistem (in fotoknjige so del tega sistema) deluje po strogih pravilih in naivno je misliti, da gre tu za naključja. Vložiti je treba veliko dela in znanja, nato pa ustvariti okoliščine za to, da se zgodi nekaj izjemnega.«

 ??  ??
 ??  ?? Barbara Čeferin je Galerijo Fotograijo leta 2003 odprla, da bi spodbudila umetnostni trg tudi za fotograijo.
Barbara Čeferin je Galerijo Fotograijo leta 2003 odprla, da bi spodbudila umetnostni trg tudi za fotograijo.
 ??  ?? Še sveža izdaja fotoknjige Tanje Lažetić 100 rož
Še sveža izdaja fotoknjige Tanje Lažetić 100 rož

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia