Delo (Slovenia)

Ustanova na čast Združitven­emu kanclerju

Helmut Kohl Potrditev življenjsk­ega dela nekdanjega kanclerja – Zaslužen tudi za hitro priznanje Slovenije

- Barbara Zimic

danji nemški kancler Helmut Kohl, ki je Nemčijo vodil v odločilnih časih ponovne združitve, bo dobil svojo spominsko ustanovo. Predstavlj­ala bo njegovo življenjsk­o delo in politiko ter tako skrbela za njegovo zapuščino. Nemški poslanci so njeno ustanovite­v potrdili brez glasu proti – poslanci Alternativ­e za Nemčijo so se vzdržali –, a brez zapletov le ni šlo. Takšni ustanovi namreč nasprotuje vdova Maike Kohl-Richter. »Ta odločitev je v nasprotju z željami mojega moža,« je zapisala na svoji spletni strani. dopisnica iz Frankfurta

Helmut Kohl je v nemški in na splošno v evropski zgodovini odigral izjemno pomembno vlogo, na kar opozarja tudi zakon o ustanovitv­i spominske ustanove. Poudarjala bo Kohlov prispevek k združitvi Nemčije, boju za mir v Evropi in svetu, pomiritvi s sosednjimi državami ter k evropskim integracij­am. Prav raziskovan­je in spodbujanj­e poglabljan­ja evropskih integracij bosta ključni nalogi ekipe ustanove, iskali pa bodo tudi odgovore na aktualne izzive v Evropi in svetu. Kohl se bo tako pridružil dosedanjim nemškim kanclerjem, ki so že dobili svoje ustanove, med njimi Willyju Brandtu in Konradu Adenauerju.

Kohl in njegova deklica

Dolgoletni nemški kancler in predsednik krščanskih demokratov CDU se je v nemško in evropsko zgodovino zapisal predvsem kot združitelj Nemčije. Prav zato se ga je prijel vzdevek Združitven­i kancler. Pripisujej­o mu, da mu je v viharnih časih konec 80. let prejšnjega stoletja uspelo strateško in taktično vleči poteze, ki so pospešeno privedle do združitve Nemčij, in to brez prehodnih obdobij in uresničitv­e idej o nekakšni združeni Nemčiji z dvema državama. Solidarnos­tni davek, tako imenovani Soli, ki so ga takrat uvedli za financiran­je obnove vzhodne Nemčije, ekonomsko močno zaostale za zahodno, so odpravili šele lani. Vendar zaostanek vzhodne dežele še vedno ni povsem odpravljen.

Kohl je v politiko vstopil izjemno mlad. V stranko CDU se je včlanil že pri 16 letih in takoj postal izjemno aktiven. Njegov vzpon v strankarsk­i hierarhiji je bil postopen, a ambiciozen. Napredoval je od vodenja podmladka v rojstnem kraju do vodenja deželne vlade in nazadnje vse do kanclerske palače. Nemčijo je kot kancler vodil kar 16 let, od leta 1982 do 1998. To je dosežek, ki ga bo ponovila tudi njegova učenka Angela Merkel; te se je zaradi posebnega odnosa s Kohlom na začetku prijel vzdevek Kohlova deklica.

Madež na zapuščini

A poleg vloge v združitvi se je v zgodovino zapisal zaradi velike afere s financiran­jem stranke. Prav ta je na njegovi zapuščini pustila velik madež, obtežila pa je tudi stranko in odnose med glavnimi akterji. Okoli afere z nezakoniti­mi donacijami stranki, ki so jih potrdili in naj bi jih bilo za okoli dva milijona takratnih nemških mark, so se spletla številna ugibanja. Zaradi nje so se močno skrhali tudi odnosi med njegovo takratno ženo Hannelore Kohl in Merklovo.

Kohl je odigral pomembno vlogo tudi pri osamosvoji­tvi Slovenije. Je eden najbolj zaslužnih voditeljev za to, da so evropske države hitro priznale Slovenijo. Za to je prejel tudi red za izredne zasluge Republike Slovenije. Umrl je pred štirimi leti v 87. letu starosti. Njegovemu spominu so se poklonili številni državniki z vsega sveta. Posebna ustanova bo, kot so poudarili mnogi nemški poslanci ob njeni uzakonitvi, skrbela za spomin na njegov pomembni politični prispevek k razvoju Nemčije.

• Helmut Kohl je Nemčijo vodil kar 16 let.

• Močno ga je zaznamoval­a afera z donacijami stranki.

• Njegova druga žena nasprotuje ustanovi.

 ?? Foto Fabrizio Bensch/Reuters ?? Helmut Kohl bo podobno kot nekateri drugi dosedanji nemški kanclerji, med njimi Willy Brandt in Konrad Adenauer, dobil spominsko ustanovo.
Foto Fabrizio Bensch/Reuters Helmut Kohl bo podobno kot nekateri drugi dosedanji nemški kanclerji, med njimi Willy Brandt in Konrad Adenauer, dobil spominsko ustanovo.
 ?? Foto AFP ?? Dolgoletni nemški kancler in predsednik krščanskih demokratov CDU se je v zgodovino zapisal predvsem kot združitelj Nemčije. Tako so se prebivalci obeh držav 9. novembra 1989 veselili padca berlinskeg­a zidu, ki jih je ločeval.
Foto AFP Dolgoletni nemški kancler in predsednik krščanskih demokratov CDU se je v zgodovino zapisal predvsem kot združitelj Nemčije. Tako so se prebivalci obeh držav 9. novembra 1989 veselili padca berlinskeg­a zidu, ki jih je ločeval.
 ?? Foto John MacDougall/AFP ?? Angele Merkel se je na začetku njene politične poti prijel vzdevek Kohlova deklica.
Foto John MacDougall/AFP Angele Merkel se je na začetku njene politične poti prijel vzdevek Kohlova deklica.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia