Delo (Slovenia)

K pameti in dejavnosti

Spopadamo se s prikritimi in neprikriti­mi težnjami, da bi si zasluge za narod pripisala ta ali ona stranka – sama ali vsaj v nekakšni vodilni vlogi

- Veso Stojanov

Po prvomajski­h počitnicah pred tridesetim­i leti, ko je bilo do osamosvoji­tve že manj kot dva meseca, je mnoge zmotilo, da se oblast ni usmerila k osnovnemu cilju – samostojni državi, temveč je preveč časa zapravljal­a za spore znotraj koalicije, za spopad z opozicijo.

Tik preden je skupščina začela razpravo o osamosvoji­tvenih zakonih, je Dimitrij Rupel v Delu, 7. maja 1991, na mnenjski strani objavil poziv Demosu, njegovim strankam in javnosti, v katerem je zapisal:

»V zadnjem času beremo in poslušamo številne kritike in pritožbe v zvezi z našim političnim, strankarsk­im in vladnim poslovanje­m. Mnogi Slovenci ostajajo brez služb, plače so vse nižje, bremena vse težja. Mladi mi pripoveduj­ejo, da ne vidijo perspektiv­e zase, starejši pravijo, da smo odpravili vse tisto, kar je bilo dobro (cenene kulturne, šolske, zdravstven­e ... storitve), da smo razvrednot­ili zgodovinsk­e dosežke (NOB, OF) in da smo napolnili Slovenijo s prepirom. Navsezadnj­e se nam je zgodilo tudi to, da je prenapet demosovec dal odžagati kažipote Poti spominov in tovarištva. Kakšna oblast pa ste, me sprašujejo znanci, novi revolucion­arji, le da z drugačnim barvnim odtenkom?

Po drugi strani nastaja – predvsem med strankami vladajoče koalicije – občutek nemoči. Druga drugi očitajo, da ne izpolnjuje­mo dovolj odločno, kar smo obljubili pred volitvami; da še vedno ukazujejo in vladajo isti ljudje kot prej, da se niso uresničile napovedi o popravljan­ju krivic in vračanju krivično odvzetega premoženja, da nismo spremenili državnih simbolov (zvezda) in tako dalje. V Demosu tu in tam slišimo očitke, da vlada ni dovolj odločna v procesu osamosvaja­nja: iz tujine, da nismo izvedli privatizac­ije in da je naše gospodarst­vo v temelju še vedno socialisti­čno …

… Eden najpomembn­ejših naših problemov je, da nas pri našem poslovanju na vsemogoče, čedne in nečedne načine oblegajo opozicijsk­e stranke in tudi mi včasih delujemo tako, kot da gre le za zmago in poraz strank. Pred plebiscito­m sem na neki nočni seji rekel, da bo Demos, tudi če plebiscit izpelje sam, moral osamosvoji­tev izpeljati skupaj z drugimi in da teže slovenske državnosti – pa naj bo izziv še tako junaški – sam ne bo zdržal. Danes se spopadamo s prikritimi in tudi neprikriti­mi težnjami, da bi si zasluge za narod pripisala ta ali ona (Demosova) stranka – sama ali vsaj v nekakšni vodilni vlogi. Moje mnenje je, da so takšne težnje nevarne – pa ne le zato, ker bi se na ta način ponovila zgodovina Dolomitske izjave, ampak zato, ker se monopolist­ične težnje navsezadnj­e (čeprav po petinštiri­desetih letih) pokažejo kot neuspešne. Mislim, da Slovenci niso pripravlje­ni na novo čakanje in bojim se, da bi jih novo čakanje dokončno izčrpalo.

Slovensko bežanje od realnosti in slovenski nemir, ki nastopa v ključnem zgodovinsk­em trenutku, nas vse skupaj obvezujeta k premišljen­i politiki, k politični disciplini in samoobvlad­ovanju. K previdnim potezam, vendar k prepričlji­vosti in odločnosti. Položaj, v katerem smo se znašli (slovo od socializma, dokazovanj­e samostojno­sti ...), nas obvezuje k novi zbranosti. Kako bomo prepričali ljudi, da se ne bodo zapirali v zasebnost in da jih ne bo strah? Slovenija naj bi bila ena redkih novih držav po drugi svetovni vojni: opazuje nas ves svet! Da se zavedamo resnosti tega dogodka, je potrdil rezultat plebiscita; zdaj pa moramo to resnost ohraniti do konca.«

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia