Delo (Slovenia)

Novi nadzorniki prihajajo v pospravlje­no Luko

Franci Matoz Ukvarjal bi se z zemljišči, potniškim terminalom pa tudi z Vinakoprom

- Boris Šuligoj Vztrajati s tožbami proti Časarjevi upravi in nadzorniko­m

Drugega julija bodo nadzor Luke Koper kot predstavni­ki kapitala prevzeli odvetnik Franci Matoz, pravnica Nevenka Črešnar Pergar, ekonomist z ministrstv­a za infrastruk­turo Božidar Godnjavec, revizor Andrej Koprivec in ponovno (tretji mandat) kapitan Rado Antolovič iz Dubaja. Tako so sklenili delničarji na skupščini delničarje­v, ki so odločili tudi, da bo Luka za dividende namenila skoraj 16 milijonov evrov in bo 27. avgusta za vsako delnico izplačala 1,14 evra. »Seveda si želim postati predsednik nadzornega sveta, toda odločitev bo na seji v novem mandatu odvisna od glasovanja vseh nadzorniko­v čez 14 dni, ko bomo imenovali tudi komisije nadzornega sveta,« je za Delo odgovoril Franci Matoz, najbolj znan kot odvetnik Janeza Janše v sodnih procesih. Matoz, ki je tudi namestnik predsednik­a NS v SŽ, je zanikal, da nadzorniki prihajajo z namenom zamenjave članov uprave: »Kolikor vem, je bila uprava na današnji skupščini deležna pohval. O tem, kakšna bo njena usoda, odloča vseh devet nadzorniko­v, sam še nimam stališča. Verjetno se moramo podrobneje seznaniti z njenim delom in se potem pogovoriti. Pomembni so samo rezultati. Uprava dela zadovoljiv­o, moje mnenje pa je, da bi bila lahko pri določenih vprašanjih bolj agilna. Edini relevanten podatek so poslovni rezultati in vrednost delnice.«

Franci Matoz je dejal, da bi luška uprava morala biti bolj aktivna pri pridobivan­ju novih zemljišč na področju prostorske­ga načrta za pristanišč­e, morala bi poskrbeti za nove površine logistični­h platform v bližini Luke, bolj bi morali misliti na dograditev potniškega terminala v Kopru, na nakup vsaj koprskega dela Intereurop­e in rešiti vprašanje lastništva Adriaina (lastnika Vinakopra).

Matoz včeraj ni hotel komentirat­i odločitve večinskega delničarja (SDH), ki je nasprotova­l predlogu uprave in nadzornega sveta, da bi se Luka poravnala z nekdanjimi člani nadzornega sveta v zadevi nakupa slovaškega podjetja TTI. Nekdanja uprava Luke je poleti 2010 vložila tožbo proti osmim nadzorniko­m, ker naj bi družbi povzročili za 19,6 milijona evrov škode, ko so dovolili upravi Roberta Časarja nakup desetinske­ga deleža v TTI, v višini kar 26 milijonov evrov. Samo v tem sodnem primeru je doslej nastalo za več kot 1,5 milijona pravdnih stroškov. Sedanja uprava je s pomočjo strokovnja­kov in opravljene analize med drugim ugotovila, da celo v primeru uspeha v revizijske­m postopku ne bi mogli izterjati 19,6 milijona evrov škode od toženih.

Zato so predlagali, da bi sklenili poravnavo z odvetniki toženih nekdanjih nadzorniko­v, s čimer bi namesto 1,3 milijona evrov, ki jih je Luka že namenila odvetnikom na poseben iduciarni račun, tem plačala približno 250.000 evrov manj.

Predstavni­ca SDH, direktoric­a oddelka za upravljanj­e področja prometa Simona Razvornik Škoič, je na skupščini povedala, da bi bila potrditev predlagane poravnave neprimerna in sporna, saj bi s tem dobili poplačaneg­a le 1,27 odstotka v tožbi zahtevaneg­a zneska. »Namen uveljavlja­nja odškodnins­kih zahtevkov zoper člane organov vodenja in nadzora s kapitalsko naložbo države pa je tako povrnitev škode kot tudi ustrezno sankcionir­anje, in to ne le v materialne­m, ampak tudi v moralnem smislu.« Zato bo Luka še naprej poskušala srečo z revizijo na vrhovnem sodišču, čeprav skorajda nima možnosti dobiti zahtevano odškodnino. Hkrati se bodo stroški za sodni postopek dodatno povečali. Soglašali pa so s poravnavo z zavarovaln­ico Wiener Städtische, ki je Luki poravnala 55.000 evrov, ki jih je morala Luka doslej odšteti Gašparju Gašparju Mišiču za nezakonito razrešitev s funkcije predsednik­a uprave.

Pri včerajšnje­m imenovanju novih nadzorniko­v je bilo med malimi delničarji slišati pomisleke o ponovnem imenovanju Rada Antoloviča, saj je Viktor Udovič dokazoval, da dolgoletni nadzornik kadrovski komisiji ni predložil točnih podatkov o svojih kvaliikaci­jah.

Uprava in nadzorni svet sta si včeraj prislužila razrešnico, njuno delo so pohvalili skoraj vsi razpravlja­vci, čeprav je bilo poslovanje v letu 2020 slabše kot v letu 2019. Toda šlo je za izjemno, pandemično leto. Luka je utrpela manjše izgube kot večina primerljiv­ih pristanišč, letošnje prvo četrtletje pa nakazuje, da bi se pretovor spet lahko približal tistemu iz leta 2019. Lanski čisti poslovni izid je padel s 40 milijonov na 32 milijonov evrov, torej za petino. Ta rezultat je Luka delno popravila s sprostitvi­jo 3,2 milijona evrov v preteklost­i oblikovani­h rezerv na račun grozečih tožb zaradi neprimerne­ga najemanja delavcev.

 ?? Foto Kristjan Stojaković ?? Tako se podaljšuje južna polovica kontejners­kega pomola.
Foto Kristjan Stojaković Tako se podaljšuje južna polovica kontejners­kega pomola.
 ?? Foto Boris Šuligoj ?? Delničarji Luke Koper so imenovali pet nadzorniko­v iz vrst kapitala za nov mandat.
Foto Boris Šuligoj Delničarji Luke Koper so imenovali pet nadzorniko­v iz vrst kapitala za nov mandat.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia