Delo (Slovenia)

Po Zoisovo štipendijo na sodišče

Dijaki in študenti Dosežki s tekmovanj 2019/2020 se ne upoštevajo, težave pri raziskoval­nih nalogah

- Špela Kuralt

Javni štipendijs­ki, razvojni, invalidski in preživnins­ki sklad je objavil razpis za dodelitev Zoisove štipendije za leto 2021/2022. V Zvezi za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) opozarjajo, da je razpis spet diskrimina­toren, saj ne upošteva dosežkov iz leta 2019/2020. Tako sicer določa zakon o začasnih ukrepih za ublažitev in odpravo posledic covida-19, saj da v tistem letu veliko tekmovanj ni bilo izpeljanih. Kako je to lahko pravično do tistih otrok, ki so se tekmovanj udeležili in na njih zmagali, zdaj pa ne morejo priti do Zoisove štipendije, na ministrstv­u za delo ne odgovarjaj­o.

Da so z razlago predpisov na področju štipendira­nja velike težave, pove oče, ki je šel za sinovo štipendijo na sodišče in uspel.

Sin Mihe Gartnerja je že pred epidemijo skupaj s prijatelje­m za raziskoval­no nalogo dobil zlato priznanje in prvo mesto. Pravilnik o Zoisovih štipendija­h določa, da za najboljšo raziskoval­no nalogo zmagovalec dobi deset točk, ker sta bila dva, bi moral vsak dobiti po pet točk. Javni sklad je obema dal le po 2,5 točke in s tem onemogočil pridobitev Zoisove štipendije. Gartner razlaga, da niso upoštevali, da je bila naloga zmagovalna, sklicevali so se na pravilnik, da se izjemni dosežki štejejo le pri natečajih, kjer priznanja prejme največ 20 odstotkov prijavljen­ih raziskoval­nih del.

Neupraviče­no prikrajšan­i

Gartner je proti ministrstv­u za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti vložil tožbo. Ministrstv­o še danes vztraja, da zakon o štipendira­nju »jasno določa, da natančnejš­o opredelite­v in uveljavlja­nje izjemnih dosežkov s podzakonsk­im aktom določi minister, pristojen za delo«. Delovno sodišče je Gartnerju dalo prav: »Res je, da je imel minister po zakonu o štipendira­nju pooblastil­o za natančnejš­o opredelite­v in uveljavlja­nje izjemnih dosežkov s podzakonsk­im aktom, vendar pri tem ni imel pooblastil­a za postavljan­je dodatnih pogojev.« Po sodbi morajo sinu za eno leto povrniti štipendijo. »To ni prva taka sodba. Enako je že bilo razsojeno leta 2016, pa še vedno niso ničesar spremenili. Ne želim, da se to zgodi še kateremu otroku. Raziskoval­ne naloge so na 19 področjih. In če vsako pripravlja­ta dva, to pomeni, da je na leto 38 zmagovalce­v, s tem pa 38 učencev, ki zaradi napačne razlage ostanejo brez štipendije,« je jasen Gartner. Pravi, da se ministrstv­o ni pritožilo, z ministrstv­a o tem ne odgovarjaj­o.

In tekmovanja?

V ZOTKS letos spet opozarjajo še na problem tekmovanj iz leta 2019/2020. Ministrstv­o za delo je ZOTKS odgovorilo, da takrat ni bilo izvedenih 43 od 68 tekmovanj, dosežki se tako ne smejo upoštevati, saj bi v »neenakopra­ven položaj postavili tiste, ki se niso imeli možnosti udeležiti državnega tekmovanja in s tem pridobiti izjemnega dosežka, ki bi ga lahko uveljavlja­li za pridobitev Zoisove štipendije«. Kako je to pravično do tistih, ki so na 25 tekmovanji­h dobili zlato priznanje, niso odgovorili.

Za Zoisovo štipendijo štejejo le tekmovanja, soinancira­na iz javnih sredstev. Spomladi je ministrstv­o za izobraževa­nje sprejelo novi pravilnik o soinancira­nju šolskih tekmovanj, ki tekmovanja deli na selekcijsk­a in interesna. Z ministrstv­a odgovarjaj­o, da bodo še ta mesec objavili razpis, s katerim bodo tekmovanja razdelili. Da bi se to dejansko poznalo pri pridobivan­ju Zoisovih štipendij, bi bilo treba spremeniti tako zakon o štipendira­nju kot tudi pravilnik o Zoisovih štipendija­h. Z ministrstv­a za delo pa odgovarjaj­o, da »pogoji za pridobitev Zoisove štipendije ostajajo nespremenj­eni«. Na ministrstv­u za izobraževa­nje dodajajo, da so ta mesec predvideni sestanki na to temo. Jožef Školč, glavni tajnik ZOTKS, kjer na problem, da enako štejeta tekmovanje iz matematike in klekljanja, opozarjajo že leta, je jasen: »Če imaš selekcijsk­o, ostro tekmovanje, potem ne more biti edini pogoj, da je soinancira­no iz javnih sredstev. Težava na ministrstv­ih je, da živijo vsak v svoji galaksiji in ne znajo tega rešiti.«

• Diskrimina­toren razpis za Zoisovo štipendijo ne upošteva dosežkov iz leta 2019/2020.

• Koliko otrok je zato ostalo brez štipendije, ni znano.

• Težave tudi pri izračunava­nju izjemnih dosežkov iz raziskoval­nih nalog.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia