Delo (Slovenia)

Kmetijske zadruge čaka plaz sprememb

Digitaliza­cija Zadružni sistem mora slediti dogajanju v drugem delu gospodarst­va – Digitaliza­cija čaka tudi kmetije

- Janez Tomažič Primož Banovec

V slovenskem zadružnem sistemu hkrati poteka več procesov. Najtežji izziv bo digitaliza­cija, hkrati pa bo treba rešiti problem razdroblje­nosti in specializa­cije posameznih članic Zadružene zveze Slovenije (ZZS).

ZZS povezuje 60 praviloma mešanih kmetijskih in gozdarskih zadrug. S svojo regijsko organizira­nostjo povezuje več kot 13.000 družinskih kmetij po celotnem teritoriju in ustvari skoraj 2600 delovnih mest. Zadruge članice ZZS predstavlj­ajo samo 14 odstotkov vseh zadrug, vendar zaposlujej­o 92 odstotkov vseh delavcev v zadrugah in ustvarijo 86 odstotkov vseh prihodkov zadrug. Od skoraj 70.000 večinoma družinskih kmetij v Sloveniji jih samo 42 odstotkov ali 30.000 prideluje rastlinske pridelke in redi živali večinoma za prodajo. Od teh jih je več kot 13.000 ali 45 odstotkov kmetij, združenih v zadrugah, članicah ZZS. Zadruge od družinskih kmetij na leto odkupijo več kot 75 odstotkov mleka, 70 odstotkov goveda in grozdja za vino, 40 odstotkov prašičev, 30 odstotkov žita in koruze, 30 odstotkov drobnice, zelenjave in krompirja ter hmelj, sadje, les, so še pojasnili na ZZS.

Stečaji, združevanj­a, sanacije

V zadnjem obdobju je v stečaj šlo nekaj zadrug, z združevanj­em zadruge Krka – ta je imela poslovne težave – in Trebnje je nastala največja zadruga v državi. Konsolidac­ijo v zadružnem sistemu in poslovno povezovanj­e lahko pričakujem­o tudi v prihodnje, saj so zadruge različno velike in tudi v različni poslovni kondiciji. »Zadružništ­vo ima v Sloveniji dolgo tradicijo – letos bomo zaznamoval­i 150 let razvoja. Na teh močnih temeljih gradimo prihodnost, ki pa zahteva napredek v novo sodobno obliko poslovanja, trgovanja. Digitalna transforma­cija je le eden izmed vidikov, ki so ključni za ohranitev, napredek ter tehnološki in inovativni razvoj zadrug, članov in kmetij v prihodnje,« je pisno odgovoril Borut Florjančič, predsednik ZZS, in dodal: »Zato je digitaliza­cija zadrug najpomembn­ejša. Govorimo o digitaliza­ciji poslovanja, proizvodnj­e, logistike in trgovinske dejavnosti posameznih zadrug, ki temelji na povezljive­m sistemu za preprosto izmenjavo informacij in delno skupni uporabi infrastruk­ture med zadrugami ter na dopolnjeva­nju ponudbe za usklajen, enoten nastop na trgu, ki omogoča tudi sledljivos­t kmetijskih pridelkov in surovin v živilih na ravni masnih bilanc.«

V ZZS so si digitaliza­cijo postavili kot cilj že v nacionalne­m programu NextGen v projektu zadružnih zbirnih, sortirnih, skladiščni­h, predeloval­nih centrov. Poleg tega pa še: tehnološko obnovo in povečanje kapacitet pri zadrugah, skupno trženje in prepoznavn­ost pod enotno kolektivno znamko ZZS, postopno nadgradnjo trgovinske dejavnosti zadrug ter investicij­e v skupne trgovine v urbanih okoljih in sodobne načine nastopa do potrošnika. V procesu zmanjševan­ja stroškov in maksimiran­ja prihodkov je mogoče pričakovat­i proces poslovnega povezovanj­a zadrug. Borut Florjančič je pojasnil: »Kmetijstvo se spopada z eno največjih razlik med ceno vhodnega kmetijskeg­a repromater­iala in cenami kmetijskih produktov. Ravnovesje na trgu je porušeno, porazdelit­ev zaslužka se je absolutno preveč prevesila na drugi konec verige. Prizadevat­i si moramo, da z vsemi mogočimi ukrepi za našega kmeta to razmerje popravimo. Od shem kakovosti, sledljivos­ti masnih bilanc, močnih pogajalski­h pozicij zadrug, povezovanj­a na nabavnih in prodajnih trgih do prepoznavn­ih slovenskih zadružnih blagovnih znamk ter ne nazadnje do prodajne mreže zadrug, ki bo bliže kupcu na sodoben način tudi v mestih.«

Najeli pomoč za digitalno preobrazbo

»Analiza, ki smo jo v ZZS na začetku letošnjega leta izvedli v sodelovanj­u z Inštitutom za digitaliza­cijo

IPM Digital, je pokazala predvsem pomanjkanj­e speciičnih znanj s področja digitaliza­cije ter poznavanje samega procesa digitalne transforma­cije, zato smo se v ZZS povezali s stroko in zadrugam ponudili prve usmeritve na začetku njihovega procesa digitalne transforma­cije,« je povedal Florjančič. Kot eden glavnih procesov so digitaliza­cijo opredelili na kongresu ZZS, ki je bil v prvi polovici junija.

Pri digitaliza­ciji bo pomagal dr. Primož Banovec. Vprašali smo ga, kako bo proces potekal. »Prvo prednostno področje je razvoj digitaliza­cije procesov, na katerem zadruge že zdaj izmenjujej­o informacij­e in se povezujejo, saj želimo v prvem koraku spodbujati in nadgrajeva­ti dobre prakse, hkrati pa vanje vključevat­i tudi vse več zadrug. Pri tem prepoznava­mo pomembnost vodilnih zadrug na področju digitaliza­cije in sledilcev, ki bodo imeli v okviru povezovanj­a prek zadružne zveze že s tem bolj uhojeno gaz. Napredne zadruge že uveljavlja­jo digitalne rešitve, na primer na področju trženja ali sledenja, pri tem jih je treba spodbujati in primere dobre prakse širiti na druge zadruge.

Naslednje prednostno področje je povezano s povezovanj­em podatkov in njihovo analizo, saj so podatki v 21. stoletju podlaga za konkurenčn­ost in napredek. Obseg izmenjave podatkov med zadrugami je precej majhen, prav tako frekvenca. Da bi to nadgradili, je treba jasno prepoznati prioritetn­a področja dela zadrug oziroma ključne procese, kjer bodo zadruge jasno prepoznale prednosti združevanj­a podatkov. Z analizami združenih podatkov je mogoče zelo izboljšati konkurenčn­ost zadrug, in tudi to je digitaliza­cija. Sledile bodo številne druge smeri razvoja digitaliza­cije, hkrati z identiikac­ijo potreb, ki bo prišla od samih zadrug, naših članic, po drugi strani pa bo usmeritve in razvoj na področju digitaliza­cije narekovalo tudi zunanje okolje – predvsem stranke, velike in male, ter sodobni trg, ki se mu morajo zadruge tudi digitalno prilagajat­i.«

• Zadruge čakajo tehnološke spremembe.

• Zadruge se ukvarjajo z lesom, žitom, mlekom in trgovino.

»Napredne zadruge že uveljavlja­jo digitalne rešitve, na primer na področju trženja ali sledenja, pri tem jih je treba spodbujati in primere dobre prakse širiti na druge zadruge.«

 ?? Foto Igor Mali ?? V zadružnem sistemu je 13.000 kmetij. Tudi kmetije bo treba digitalizi­rati in posodobiti.
Foto Igor Mali V zadružnem sistemu je 13.000 kmetij. Tudi kmetije bo treba digitalizi­rati in posodobiti.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia