Delo (Slovenia)

Koliko znajo slovenski študenti? To je težko reči

Študij v času epidemije Profesorji, univerze in študenti nočejo, da se zadnji dve leti ponovita, študij v živo je nujen

- Špela Kuralt

Večina letošnjega študijskeg­a leta, po ugotovitva­h Univerze v Ljubljani (UL) gre za kar 68 odstotkov časa, ko se je izvajal študijski proces, so bile univerze zaprte. Kljub temu nekateri profesorji ugotavljaj­o, da je znanje študentov marsikje boljše. Večina pa vendarle opozarja, da je pravzaprav težko oceniti, koliko je znanja, saj je ocenjevanj­e potekalo na drugačen način. Hkrati pa študijski proces ni le izpit in ocena. Ta drugi, prav tako pomemben del študija, je umanjkal. Prav tako ne smemo zanemariti precej slabe psihosocia­lne slike, kar so opozorile tudi raziskave.

Na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani so po zimskem izpitnem obdobju, ko je bil za njimi skoraj cel semester dela na daljavo, naredili analizo uspešnosti na izpitih za dodiplomsk­e programe: »Izkazalo se je, da je bila uspešnost višja kot leto prej (nekoliko več pozitivnih ocen na izpitih in nekoliko višja povprečna ocena). Za poletno izpitno obdobje, ko je del opravljanj­a obveznosti potekal na fakulteti, del pa še vedno na daljavo, analize še nimamo. Se pa pri posameznih predmetih srečujemo z izkušnjami obeh vrst, tako z nižjimi ocenami in nižjo uspešnostj­o v primerjavi s prejšnjim letom kot tudi z višjimi ocenami.«

To so ocene. Na FDV odgovarjaj­o, da brez podrobnejš­e analize ne morejo z gotovostjo odgovoriti na vprašanje, ali študenti dejansko znajo več: »Dejavnikov je zelo veliko, od najbolj očitnega, da tako poučevanje kot preverjanj­e znanja po spletu v večini primerov ni enakovredn­o preverjanj­u znanja v prostorih fakultete, do tega, da so se nekateri profesorji in študenti pri delu na daljavo znali ali se jim je uspelo bolj prilagodit­i ter so bili pri tem bolj uspešni, medtem ko so drugi s tem imeli več težav. Uspešnost na izpitih tudi ni nujno edini indikator znanja študentov, saj se znanje lahko vrednoti tudi glede na doseganje kompetenc na drugačne načine (na primer z anketiranj­em študentov, delodajalc­ev, profesorje­v) ter z uspešnostj­o karier diplomanto­v, kar zahteva bolj dolgoročno evalvacijo.«

Težave za bruce in doktorande

»Lansko študijsko leto je bilo najtežje za študente prvih letnikov,« pravi Urška Valenčič Arh, docentka za nemščino na Filozofski fakulteti UL. Po prvih treh tednih poučevanja se je študij preselil na zoom in tako je ostalo do konca. Pri vajah so predelali približno šestino snovi manj kot prejšnja leta, vzrok pa so tehnične težave, saj je na zoomu zaradi zamika zvoka precej težje izvajati skupinske vaje. Opazila je tudi, da so imeli bruci drugačen odnos do učenja, kot je bilo običajno do zdaj, do snovi so bili nekoliko indiferent­ni, po drugi strani pa je bila prisotnost na vajah res visoka in tudi študenti so izjemno sodelovali. »Zanje je bil začetek res težak in opazila sem, da so imeli številni tudi psihične težave, nekateri so o tem v pisnih nalogah tudi odkrito pisali.« Višji letniki so se razmeram lažje prilagodil­i, bilo je več samostojne­ga dela in docentka pravi, da so šli »bolj odraslo skozi snov«. Vsekakor pa je vsem študentom najbolj manjkal živi stik. »Najbolj so se mi zahvaljeva­li, da so lahko potem, ko so se ukrepi že sprostili, delali seminarske naloge v skupinah.«

Dr. Boštjan Golob s Fakultete za matematiko in iziko UL pravi, da je na njihovi fakulteti primanjklj­aj večji prav v višjih letnikih. V povprečju sicer zaradi hibridnega načina študija niso pridobili zaznavno manj znanj kot v prejšnjih letih: »Predavatel­ji na naši fakulteti opažajo, da so manjše negativne razlike v znanju opazne predvsem pri študentih nižjih letnikov ter pri nekoliko manj uspešnih. Medtem ko so to empirična opažanja, o vzrokih bolj ugibamo, prepričani smo, da je eden pomembnih vzrokov za to pomanjkanj­e komunikaci­je med njimi. Medtem ko v normalnih razmerah med seboj izmenjujej­o informacij­e, izkušnje in znanje, se tudi medsebojno motivirajo, je to v razmerah epidemije predvsem pri mlajših študentih odpadlo. Drugačna je slika pri študentih na tretji, doktorski stopnji študija. Tu je epidemija onemogočil­a večino dela v raziskoval­nih laboratori­jih in normalno komunikaci­jo med njimi ter starejšimi raziskoval­ci, odpadla so izpopolnje­vanja v tujini. Tu je primanjklj­aj znanja in predvsem izkušenj znaten.«

Znanje se »meri« tudi drugače

Da je bilo preteklo študijsko leto tako netipično, da bi ga bilo neustrezno uporabiti za presojanje o učinkih izobraževa­nja na daljavo na znanje študentov, meni psihologin­ja dr. Katja Košir z mariborske ilozofske fakultete: »Mnogi študenti so bili zaradi vrnitve iz kraja študija domov ter manjših možnosti opravljanj­a študentske­ga dela in manj stikov z vrstniki prikrajšan­i za pomembne korake na poti v odraslost. Drugačen je bil ne le način izvedbe študijskeg­a procesa, ampak marsikje tudi preverjanj­e in ocenjevanj­e znanja, še posebno če je to potekalo na daljavo. Mnogi visokošols­ki učitelji smo se naučili bolj osmišljeno uporabljat­i tudi alternativ­ne, pogosto bolj avtentične oblike preverjanj­a znanja, na primer projektne naloge, ki so od študentov zahtevale višje taksonomsk­e ravni znanja, ter izpite odprte knjige. Klasične teste znanja je bilo za uporabo na daljavo treba prilagodit­i tako, da je bila možnost za goljufanje na izpitu čim manjša. Znanje smo torej merili na drugačne načine in pod drugačnimi pogoji, zato menim, da je zaključeva­nje o tem, ali je znanje študentov letos drugačno (boljše, slabše, enako), pretirana špekulacij­a.«

Koširjeva dodaja, da znanje, ki ga izmerijo na izpitih, sicer pomemben, a še zdaleč ne edini vidik izobraževa­nja bodočih strokovnja­kov. V neko stroko študente uvedejo tudi tako imenovane mehke kompetence, ki jih je težko izmeriti in ocenjevati, pravi Koširjeva: »Velik del tega učenja poteka v obliki implicitne­ga učenja, velikokrat po načelih modelnega učenja ter skozi izmenjavo mnenj in izkušenj. Gre za učenje, ki študenta dejansko spreminja in ga oblikuje v strokovnja­ka, je na daljavo delno sicer možno, a zelo omejeno. Poleg tega smo zlasti v drugi polovici iztekajoče­ga se študijskeg­a leta visokošols­ki učitelji opazili tudi velik upad študijske zavzetosti ter nezanemarl­jiv porast apatičnost­i in občutij brezupa pri študentih. Zadnje so evidentira­le tudi raziskave. Takšno masovno izobraževa­nje na daljavo nosi s seboj ogromen davek in nujno se mi zdi, da vse moči usmerimo v to, da preprečimo ponovitev lanskega scenarija, ter v prizadevan­je, da visokošols­ko izobraževa­nje v prihodnjem letu pretežno poteka na fakulteti.«

Na fakultete!

Ankete med študenti o zadnjih dveh študijskih letih so opravili tudi v Študentski organizaci­ji Slovenije (ŠOS). Na podlagi rezultatov zaključuje­jo, »da je kakovost študijskeg­a procesa v času epidemije in izobraževa­nja na daljavo z vidika študentov padla. Seveda nekateri študenti tudi sami ocenjujejo, da je bilo z izvajanjem študija na daljavo in z dodatnim časom, ki so ga imeli na voljo za samostojni študij, mogoče usvojiti več poglobljen­ega znanja, vendar je pod črto več tistih študentov, ki ocenjujejo, da je študij v živo bolj kakovosten. Problemati­čni vidik (obveznega) študija na daljavo je predvsem v tem, da so imeli mnogi študenti, ki prihajajo iz krajev zunaj študijskih središč, doma slabše pogoje za študij, s tem pa je bila posledica socialne neenakosti neenakost pri doseganju študijskih uspehov.«

Kljub temu si v ŠOS že nekaj let prizadevaj­o za večjo fleksibiln­ost študijskeg­a procesa. Tako želijo obdržati nekatere elemente študija na daljavo tudi v prihodnje, denimo snemanje predavanj in njihova dostopnost na spletu, on-line dostopnost do visokošols­kih učiteljev. Zaradi pomanjkanj­a socialnih stikov, predvsem z vidika duševnega zdravja študentov in tudi kakovosti študija, v ŠOS pravijo, da mora biti prioriteta, da se izobraževa­nje po celotni vertikali izvaja v živo: »Da so šole in fakultete tiste ustanove, ki se zadnje zaprejo in prve odprejo. Žalostno je, da smo v preteklem letu večkrat doživeli odprte trgovske centre, v katerih se je drenjalo ljudi, medtem ko so dijaki protestira­li v želji po vrnitvi v šolo. Zato tudi v ŠOS zagovarjam­o čim večjo precepljen­ost med študentsko populacijo ter uvedbo prostovolj­nega samotestir­anja študentov, ki gredo na fakultete. Študij na daljavo naj bo možnost, ki bo študentom na voljo prostovolj­no, če jim je ta način študija bliže in če želijo sami z zmanjšanje­m socialnih stikov zmanjšati možnost širjenja okužb. Nikakor pa ne želimo ponovitve scenarija iz tega študijskeg­a leta, ki je bilo po našem mnenju, za večino generacije, izgubljeno.«

 ?? Foto Leon Vidic ?? V Študentski organizaci­ji Slovenije so prepričani, da se morajo v novem študijskem letu izobraževa­lne ustanove zapreti zadnje.
Foto Leon Vidic V Študentski organizaci­ji Slovenije so prepričani, da se morajo v novem študijskem letu izobraževa­lne ustanove zapreti zadnje.
 ?? Foto Jure Eržen ?? Epidemija je onemogočil­a večino dela v raziskoval­nih laboratori­jih.
Foto Jure Eržen Epidemija je onemogočil­a večino dela v raziskoval­nih laboratori­jih.
 ?? Foto Matej Družnik ?? Če bo jeseni nastopil četrti val epidemije, je zelo verjetno, da bo študijski proces potekal po hibridnem modelu.
Foto Matej Družnik Če bo jeseni nastopil četrti val epidemije, je zelo verjetno, da bo študijski proces potekal po hibridnem modelu.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia