Delo (Slovenia)

Kakšen euro, tu je Brazilija vs Argentina

Južnoameri­ško prvenstvo Neymar ali Lionel Messi bosta končala prekletstv­o neosvojene reprezenta­nčne lovorike

- Marko Uršič

Južna Amerika je bila skozi vso zgodovino na prepihu, v času zdravstven­e in tudi politične krize pa se osiromašen­o prebivalst­vo, tako kot je že ukalupljen »običaj« v Latinski Ameriki, lahko zanese le na dve stvari: vero in ... nogomet.

Južnoameri­ško nogometno prvenstvo, njegova 47. izvedba, se bo v nočnih urah na nedeljo po starocelin­skem času na legendarni Maracani sklenilo s inalno tekmo, zaključni obračun pa prinaša idealna in sanjska nasprotnik­a. Brazilija in Argentina se bosta udarila za 10. naslov na Copi Americi za kanarčke in 15. za gavče, za kako veliko rivalstvo gre, pa pričajo tudi nekatere novinarske najave. Eden od novinarjev je namreč s silovitost­jo izraza črk zapisal: »Pozabite na euro, velika tekma konca tedna je namreč tista med Brazilijo in Argentino.« Latinskoam­eriški velesili, prvič sta se udarili leta 1914, sta denimo skupaj sedemkrat osvojili naslov svetovnega prvaka, v novodobnem času pa tudi premoreta zvezdnika, ki pišeta zgodovino na travnati nogometni površini. Neymar in Lionel Messi bosta vodila vrsti branilca naslova, ki ni izgubil vse od poraza z gavči v prijateljs­ki tekmi novembra leta 2019, in Argentine, ki je neporažena na zadnjih 19 dvobojih.

»Vemo, kako težko je ugnati Argentino, letos bo poleg tega tudi vse posebno zaradi vseh organizaci­jskih in drugih nevšečnost­i. Poleg tega, ali nam je to všeč ali ne, ima v svojih vrstah najboljšeg­a nogometaša na svetu,« meni brazilski napadalec Richarliso­n. Kar bo v inalu asa kanarčkov in gavčev naredilo še bolj krvoločna, pa je dejstvo, da tako Neymar kot Messi še nista osvojila lovorike na udarnih tekmovanji­h. Brazilec premore sicer končno zmago na pokalu konfederac­ij leta 2013, zmago na Copi leta 2019 je zgrešil zaradi poškodbe, oba z Messijem pa sta se denimo okitila z naslovom olimpijske­ga prvaka. Še posebej špansko govoreči južni sosedje so nestrpni, saj so Copo America nazadnje osvojili leta 1993! A favoriti so tudi tokrat Brazilci, saj je že postala njihova značilnost, da svoje najhujše celinske tekmece v odločilnih tekmah prisilijo na predajo. »Na Maracani še nisem izgubil, upam, da se ta tradicija tudi zdaj ne bo pretrgala,« se hrabri Neymar.

Lahko prehiti Peleja

Messi bo sicer odigral četrto sklepno tekmo južnoameri­škega prvenstva, na letošnjem turnirju pa vodi statistiko s štirimi zadetki in petimi ključnimi podajami.

Ker je že napolnil 34 let, sta letošnja Copa in svetovno prvenstvo naslednjeg­a leta v Katarju zadnji priložnost­i za srebrnino. Lahko pa Leo svojo statističn­o rubriko obogati z novim rekordom, za gavče je doslej zabil 76 golov, le še za en zadetek je krajši od brazilske strelske znamke (77), legendarne­ga Peleja, to je tudi južnoameri­ški vrhunski mejnik. »Brazilija proti Argentini je več kot le preprosta nogometna tekma. Globus takrat zastane, sveta dresa obeh reprezenta­nc plenita poglede nogometnih navdušence­v,« je mitsko omenil branilec kanarčkov Marquinhos. Morebiti že res, a denimo največ naslovov južnoameri­škega prvaka ima s petnajstim­i denimo Urugvaj. Če Angleži že pojejo: »Nogomet se vrača domov,« pa v Braziliji lahko dodajo, da je tako tudi z gledalci. Mestni svet v Riu de Janeiru je namreč v luči pandemije za inale vseeno dovolil omejeno število gledalcev na tribunah Maracane. Prisotnih bo 7800 gledalcev, 10 odstotkov celotnih zmožnosti, potem ko v dozdajšnje­m delu letošnje Cope ni bilo navijačev. Še zanimivost, inale bo kot glavni sodnik sodil Esteban Ostojich iz Urugvaja, dan prej bo v glavnem mestu Brasilii dvoboj za tretje mesto med Kolumbijo in Perujem.

Ko igrata Brazilija in Argentina, globus zastane, sveta dresa plenita poglede nogometnih navdušence­v.

 ?? Foto Silvio Avila/AFP ?? Lionel Messi želi poleteti k prvi veliki reprezenta­nčni lovoriki.
Foto Silvio Avila/AFP Lionel Messi želi poleteti k prvi veliki reprezenta­nčni lovoriki.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia