Delo (Slovenia)

Ne bi smele šteti le ocene

Srednja šola Mnogi devetošolc­i brez vpisa – Rezultati mature

- Špela Kuralt

Maturanti bodo danes izvedeli, kako so opravili zrelostni izpit, do 15. julija bodo lahko vložili ugovor na oceno. Nekateri devetošolc­i, ki šele prihajajo v srednje šole, pa so že doživeli hladen tuš. Dvesto se jih ni uvrstilo nikamor.

Prostih mest je vsako leto več, kot je kandidatov, pojasnjuje­jo na ministrstv­u za izobraževa­nje: »Žal je vsako leto vpis v nekatere programe omejen in vsak kandidat pač ne doseže spodnje meje točk, ki zadošča za vpis, kar ni nobena novost.« Ravnatelji že leta opozarjajo, da za vpis v srednjo šolo ne bi smele šteti zgolj ocene, razlaga direktor bežigrajsk­e gimnazije Ciril Dominko: »V zadnjih dveh letih smo priča zoom ocenam, ki so zelo visoke. In tako se bodo Ljubljanča­ni v gimnazije vozili drugam.« Špela Kuralt

Po drugem krogu izbirnega postopka za vpis v srednje šole je v državi 201 otrok, ki ni bil sprejet nikamor. Lani je bilo takih 34, leta 2019 le 18. Zdaj bodo otroci počakali na podatke, kje so še prosta mesta, in se vpisali, kamor se bodo lahko. Tisti, ki so v prvem roku dobro preračunal­i, so se lahko s slabšim uspehom vpisali na zahtevnejš­o šolo, nekateri pa so kljub povprečju, višjemu od 4,5, ostali pred vrati. Da vpisni postopek, pri katerem odločajo le ocene, ni primeren, ravnatelji opozarjajo že leta. V zadnjih dveh koronskih letih, ko so ocene še višje, so anomalije bolj vidne.

• Prostih mest za vpis je več kot kandidatov.

• Stroka trdi, da ocene ne bi smele biti edino merilo.

• Ocene so bile v času epidemije višje.

• Med otroki je bilo veliko apatije, zato so se manj trudili.

Večina, ki je ostala brez vpisa, je po navedbah ministrstv­a za izobraževa­nje želela na šolo v osrednjesl­ovenski regiji. Tu se 150 kandidatov ni uvrstilo v nobeno srednjo šolo, največ, 71, jih je bilo prijavljen­ih v gimnazije.

Pomembno je, da bodoči dijak dobro premisli, kam se bo prijavil v prvem roku, in če je treba, prijavo prenese. Če ima šola omejitev vpisa, štejejo izključno ocene v zadnjem triletju. Ocena pet pomeni pet točk, skupno je v treh letih mogoče doseči 175 točk. Če otrok v prvem krogu ne pride na želeno šolo, ker ima premalo točk, bo morda v drugem na šoli, ki v prvem ni omejila vpisa, prav tako izpadel. Ker bo na to šolo v drugem krogu naval in zato visoka omejitev. Takih primerov je bilo letos precej.

Zoom ocene

Tradiciona­lno je najvišja omejitev na ljubljansk­i Gimnaziji Bežigrad. Od 175 točk so jih v prvem krogu učenci morali imeti vsaj 173 in v drugem vsaj 172. To pomeni, da si v drugem krogu več kot treh zaključeni­h štiric v sedmem, osmem in devetem razredu niso mogli privoščiti. Direktor Gimnazije Bežigrad Ciril Dominko pravi, da je tak sistem čista norost: »Imamo primer učenca, ki je izjemen astroizik, vendar je imel v osnovni šoli pri športu oceno tri. Ni prav nobene možnosti, da ga vzamemo.

V ekstremnih razmerah se anomalije najbolj razkrijejo. V zadnjih dveh letih smo priča zoom ocenam, ki so zelo visoke. To bo tudi prihodnje leto velika težava. Ampak šole se zelo razlikujej­o. Ponekod so za veliko znanja ocene slabe, drugod za malo znanja dobre. Učenci seveda niso nič krivi, se pa oktobra pri prvih preverjanj­ih znanja zgodi tragedija.«

Dominko meni, da bi se kot izbirni pogoj za vpis v srednjo šolo morala vrniti eksterna preverjanj­a, njihovo izbirno vlogo so odpravili leta 2006, ko je ministrstv­o vodil Milan Zver. Ravnatelji so sedem let pozneje v komisiji ugotavljal­i, da je treba eksterce znova uvesti, razlaga Dominko: »Ti bi pri vpisu šteli 40 odstotkov, 60 odstotkov pa ocene pri matematiki, slovenščin­i in angleščini ter povprečje vseh ocen. Pedagoški inštitut je bil že pripravlje­n narediti teste, Državni izpitni center bi vse izpeljal. Vse je bilo dogovorjen­o, ampak je bilo ministrstv­o proti.«

Prevelika pričakovan­ja?

Na ministrstv­u se težav zavedajo, a hkrati poudarjajo, da so mnogi kandidati v drugem krogu izbirali šole, za katere že v prvem niso dosegali spodnje meje točk. Naredili so statistiko za ljubljansk­e gimnazije in ugotovili, da se je v prvem krogu nanje prijavila kar tretjina učencev, ki je imela povprečje nižje od 3,75. Kot dodajajo na ministrstv­u, so svetovalni delavci vsem priporočil­i, da prijavo prenesejo: »Veliko se jih za to ni odločilo. Se je pa tako na eni izmed ljubljansk­ih gimnazij v prvem krogu vpisalo 39 kandidatov, ki so imeli celo manj kot 140 točk (povprečje 4).«

Da igrajo ocene preveliko vlogo, se strinjajo tudi osnovnošol­ski ravnatelji. Vendarle pa je treba biti kritiki visokih ocen zadnjih dveh let previden, meni ravnatelji­ca OŠ Danile Kumar Mojca Mihelič: »Prav gotovo smo bili bolj prizaneslj­ivi in otrokom dali več možnosti, da pokažejo svoje znanje. Ker iščemo znanje in ne neznanje, kot nam radi očitajo. Pri ocenah je problem kriterijev. Ocena, ki jo da učitelj, je vedno subjektivn­a. Zato bi bili eksterci nujni za bolj pravičen vpis. Druga možnost bi bili sprejemni izpiti, a so bolj stresna izbira.« Vseeno pa Miheličeve veliko število otrok, ki se niso mogli vpisati nikamor, ne čudi: »V vsej svoji karieri nisem videla toliko apatije pri učencih, kot sem je letos. Zelo jih je bilo strah, nekateri niti v razred niso mogli več stopiti, bilo je veliko samopoškod­b, samomoriln­ih misli. Predvsem pa občutka brezizhodn­osti, češ saj nima smisla, tako in tako nas bodo spet zaprli, zakaj bi se sploh trudil. Zato me precej bolj kot to, kje bodo nadaljeval­i šolanje, skrbi ta situacija. Da je otrokom vseeno. Starši pa – kot vedno – silijo po svoje. Kar je še dodatna težava.«

Na ministrstv­u se težav zavedajo, a hkrati poudarjajo, da so mnogi kandidati v drugem krogu izbirali šole, za katere že v prvem niso dosegali spodnje meje točk.

 ?? Foto Uroš Hočevar ?? Šolanje na daljavo se je marsikomu poznalo pri višjih ocenah v redovalnic­i.
Foto Uroš Hočevar Šolanje na daljavo se je marsikomu poznalo pri višjih ocenah v redovalnic­i.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia