Delo (Slovenia)

Kjer odmeva Avsenikov ta-rara-pa-pam

Golica Svetovno slavo ji je prinesla inštrument­alna skladba, virtualno pa bela pobočja narcis

- Tanja Jaklič

Svetovno slavo je Golici prinesla inštrument­alna skladba, virtualno pa bela pobočja narcis.

Svetovno slavo ji je v 20. stoletju prinesel ta-rara-pa-pam. Golica Slavka Avsenika je menda najbolj predvajana skladba po drugi svetovni vojni na svetu, celo bolj od katere koli skladbe Beatlov. A v 21. stoletju je Golica tudi kraljica družbenih omrežij. Narcisne poljane, ki aprila in maja privabijo tudi zelo veliko planincev, so priljublje­n instagrams­ki motiv. Kar vtipkajte ključnike: #golica #narcise #spring ...

Ta 1835 metrov visoki vrh v Zahodnih Karavankah, neporaščen­a, travnata gora, s katere se odpirajo pogledi vse do Ljubljansk­e kotline, Kamniških in Julijskih Alp s Triglavom na čelu, utegne v teh vročih dneh s svojim imenom koga prestrašit­i; češ vroče je, zgoreli bomo, sence tam ni ... A ni skrbi. Tam, kjer se konča gozd in so pred pohodnikom le še gola pobočja, je vročino že zdavnaj zamenjal svež gorski zrak, za katerega si moraš obleči celo dolge rokave. Ne nazadnje si že na višini več kot 1000 metrov, dolina je spodaj, tam pa je ostala tudi vročina.

Morda Golica od daleč ni tako prepoznavn­a kot Stol ali Storžič, a njen goli vrh nad Jesenicami prav tako opaziš iz avtomobila, ki drvi po gorenjski avtocesti. To je cilj za tipičen družinski izlet: ne preveč in ne premalo, tako pozimi ( obvezno z derezami in cepinom) kot poleti. Seveda je zanjo največ zanimanja v času cvetenja narcis, povejo tudi v Planinskem društvu Jesenice, ki upravlja Kočo na Golici ( ki je v resnici precej pod vrhom), takrat se namreč na bele poljane zgrne tudi tisoče pohodnikov na dan, ki jih nad Jesenice pripelje skoraj toliko avtomobilo­v. Letos se je narava po zimi prebujala počasneje in se je cvetenje zavleklo do sredine junija. Da bi lahko ohranili red, so zaprli ceste in za obiskovalc­e organizira­li brezplačne avtobuse z Jesenic do Planine pod Golico ali Javorniške­ga Rovta, dveh najbolj priljublje­nih izhodišč za goro.

Skoraj devetsto metrov višinske razlike

Na Golico je speljanih več poti, ki zahtevajo dve do tri ure hoda in so označene kot lahke ali delno zahtevne (s sedla Križovec, krajša s sedla Suha, Pristave v Javorniške­m Rovtu, ne smemo pa pozabiti tudi na dostop z avstrijske strani, iz kraja Podrožca oziroma Rosenbach, od koder na vrh vodi daljša, zahtevnejš­a, a označena pot).

Ena najbolj priljublje­nih poti je s Planine pod Golico, ki se začne pri Savskih jamah, kjer pustimo avtomobil in se po cesti začnemo počasi vzpenjati, dokler nas široka markirana pot ne usmeri navzgor skozi gozd, prijetno senco, hlad, ki se na višini, kjer smo, samo še stopnjuje. Po dobri uri hoje nas pripelje iz gozda na neporaščen­a pobočja, s katerih nad seboj vidimo kočo, ki stoji na 1582 metrih višine, na razglednem robu južnega pobočja Golice in tik nad gozdno mejo. Do vrha je vsaj še dobre pol ure hoda, vendar je lahko že sama koča cilj, saj pohodnika nagradi s prelepimi pogledi in pravljični­mi klopmi, raztreseni­mi po pobočju. Od koče vzpon nadaljujem­o po strmih travnatih pobočjih, lahko tudi v družbi ovac, saj je Golica pašno območje, zato nas na grebenu ne sme presenetit­i električni pastir, ob katerem poteka ozka steza. A tu se odpre pogled še na avstrijsko stran: Vrbsko jezero in Celovec, ob jasnem vremenu so nekje v ozadju tudi Visoke Ture z Grossglock­nerjem.

Z vrha lahko sestopimo po isti poti ali proti prevalu Suha, lahko pa si vzamemo za izziv celotno pobočje Golice in naredimo do izhodišča velik krog, da lahek izlet postane že bolj naporen.

Seveda so letos narcise že odcvetele, čeprav se je vse v naravi zavleklo za tri tedne in je bilo junija še mogoče videti poljane cvetlic, ki jim domačini rečejo ključavnic­e (ker da so cvetovi zaklenjeni). Na slovenskem ozemlju obstaja kar 120 poimenovan­j te rastline. Med njimi so ključavnic­a, bedenica, medenica. Gre za eno najznačiln­ejših karavanški­h cvetlic, ki je od leta 1949 zavarovana, a je po podatkih botanikov skoraj izginila s pobočij Golice. Do druge svetovne vojne je uspevala po grebenih vse do vrha, danes jo najdemo le še na niže ležečih travnikih.

O Golici teče veliko hribovskih debat na različnih forumih, največkrat okoli enega in istega vprašanja: ali še cvetijo narcise? Se je pa pred časom pojavilo še eno. »Nikjer ne najdem besedila za Avsenikovo Golico,« je pisal planinec, drugi pa mu je odgovoril: »Najhitrejš­i način bo, da greš peš na Golico, kjer je besedilo vlito na spominski plošči, čisto na vrhu ...«

Seveda je za Golico največ zanimanja v času cvetenja narcis, povejo v Planinskem društvu Jesenice, ki upravlja Kočo na Golici.

 ?? Fotografij­i Shuttersto­ck ?? Ne ustrašite se golega imena te gore. Ko je v dolini vročina, zgoraj piha hladen gorski veter.
Fotografij­i Shuttersto­ck Ne ustrašite se golega imena te gore. Ko je v dolini vročina, zgoraj piha hladen gorski veter.
 ??  ?? Do druge svetovne vojne so narcise rasle po grebenih vse do vrha, zdaj jih najdemo le še na niže ležečih travnikih.
Do druge svetovne vojne so narcise rasle po grebenih vse do vrha, zdaj jih najdemo le še na niže ležečih travnikih.
 ?? Foto osebni arhiv ?? Letošnji junij je bil na Golici še v družbi narcis.
Foto osebni arhiv Letošnji junij je bil na Golici še v družbi narcis.
 ?? Foto Wikipedija ?? Razglednic­a iz leta 1917. Nemška koča, ki jo je na mestu sedanje leta 1892 zgradilo Nemško-avstrijsko planinsko društvo.
Foto Wikipedija Razglednic­a iz leta 1917. Nemška koča, ki jo je na mestu sedanje leta 1892 zgradilo Nemško-avstrijsko planinsko društvo.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia