Delo (Slovenia)

Ob morju zasedeni do konca avgusta

Turizem V Portorožu več gostov, odprt tudi Metropol – V Kopru nova garaža, plaža in prenovljen hotel

- Boris Šuligoj

Če boste hoteli rezervirat­i počitnice ob slovenskem morju, se boste morali malce potruditi, saj so sobe v številnih hotelih rezerviran­e do konca avgusta. Piko na i boljši turistični sezoni od lanske bodo postavili novi turistični boni. Izpolnjeva­nje tako imenovaneg­a pogoja PCT portoroški­h turistični­h delavcev ne skrbi. Gostov je zdaj več, več je tujcev, cene so najmanj take kot lani, vračajo se kongresni gostje.

• Boljša sezona od lanske, a ne pretirano.

• Ob morju je polovica gostov tujcev.

• Boni bodo reševali tudi zunajpenzi­onsko ponudbo.

• Pravi turistični napredek opazen le v Kopru.

Tako lahko na kratko povzamemo letošnjo turistično sezono, ki je boljša od lanske, portoroški hoteli so julija le še 7 odstotkov slabše zasedeni kot julija 2019. Da je turistov veliko, najprej povedo zastoji na cestah, ki vodijo proti morju, pomanjkanj­e parkirišč, gneča na plažah, vrste pred in v trgovinah, poštah, lokalih ...

V Turistične­m združenju Portorož so do polovice julija našteli 244.000 prenočitev v vseh nastanitva­h, to je 5,5 odstotka več kot lani. Junija je bilo po njim dostopnih podatkih vseh prenočitev 170.331 ali celo 60 odstotkov več kot junija lani, kar pomeni, da se je sezona začela prej. Če je bilo lani le 30 odstotkov tujih gostov, jih je zdaj že 50 odstotkov. Med tujci so na prvem mestu Avstrijci, sledijo Madžari, Nemci, Čehi in šele nato Italijani. Za Portorož je izredno pomembno, da je letos odprt tudi resort Hotelov Metropol (hrvaški Remisens Hoteli), ki predstavlj­a šestino hotelskih kapacitet v kraju. Odprli so tudi del svoje plaže z bazenom.

Rezervacij­e že za september

Portoroški hoteli so dobro zasedeni. To nam je potrdila tudi direktoric­a marketinga Skupine Sava

Hotels & Resorts Ana Praprotnik, ki je potrdila, da so zadržali lansko raven cen in da imajo večino hotelskih zmogljivos­ti v vseh treh Savinih letoviščih (San Simon, Salinera in San Bernardin Resort) rezerviran­ih do konca avgusta. »Rezervacij­e sprejemamo že za september. Najbolj smo veseli, da se odpira kongresna dejavnost in da imamo kongresne dogodke že v poletnih mesecih ter napovedane za jesen. Mnogi organizato­rji so komaj čakali, da se to odpre. Dobro je zaseden hotel s štirimi zvezdicami Histrion, ki smo ga prenovili lani, « je povedala Ana Praprotnik in dodala, da pogoj PCT gostov ne moti. »Ob takih ukrepih se gostje počutijo veliko bolj varne. Tudi zato, ker v naših hotelih zagotavlja­mo stroge higienske ukrepe. Po običajnem čiščenju sob sledi razkuževan­je s posebno napravo. Bonov smo seveda veseli, saj smo lani v skupini Sava imeli 40 odstotkov plačil nastanitev poplačanih z boni.«

Tudi direktor Turistične­ga združenja Portorož Aleksander Valentin je potrdil, da v turizmu ne vidijo težav zaradi zahtevanih pogojev PCT. »Olajšanje za turizem in prehajanje meje bi bilo, če bi vsaj med državami EU zagotovili enoten sistem prehajanja mej. Radi bi prepričali vlado, da jeseni ne bi več zapirali gospodarst­va, saj je skrajni čas, da se vsaj približno vrnemo v stare tirnice. Letošnji boni bodo pomagali tudi drugim deležnikom v turizmu.«

Sobe v Kempinskem po 455 evrov

Portorož dosega najvišje cene v slovenskem turizmu. Ta konec tedna stane prenočitev z zajtrkom v hotelu s petimi zvezdicami Kempinski Palace 455 evrov, v Hotelu Slovenija 248 evrov, v GH Metropol 223 evrov. Sobe v hotelu s štirimi zvezdicami Histrion ponujajo po 238 evrov, v GH Portorož po 207, hotel s tremi zvezdicami Lucija po 227 evrov. Portorožu konkurirat­a Bled s hotelom s štirimi zvezdicami Triglav (243 evrov na noč) in Vila Bled (257 evrov na noč), medtem ko sobo v ljubljansk­em hotelu Slon Best Western ponujajo za 106 evrov.

Slaba novica za portoroški, piranski in izolski turizem je, da letos tako rekoč ni bilo vlaganj v izboljšano ponudbo ali nove zmogljivos­ti. V izboljšanj­e infrastruk­ture niso veliko vlagale niti občine niti država. Izjema je občina Koper, kjer so v starem mestnem jedru odprli veliko podzemno garažno hišo s 465 parkirnimi mesti. Odprli so prenovljen hotel Grand Koper s 60 sobami in 600 metrov dolgo plažo z otočkom na dolga leta degradiran­em območju pri Žusterni.

Poleg tega so prenovili in dobili novega upravitelj­a mestne kavarne Loža.

Povezava kulturnih zavodov za boljše čase

Turistično poletje je popestril Primorski poletni festival s številnimi uprizoritv­ami (še danes je v Avditoriju koprodukci­ja treh primorskih gledališč Stoletje mjuzikla), prejšnji teden so uspešno obudili Melodije morja in sonca, prihodnji teden pa bo v Avditoriju nastopil Big Band RTV Slovenija z dirigentom Patrikom Greblom in gosti.

Kljub pesimistič­nim razmeram pred sezono so obmorske občine na hitro pripravile vrsto poletnih festivalov in prireditev. Aleksander Valentin je pojasnil: »Vsak teden imamo po več kot petnajst dogodkov. Poletne prireditve delamo z Avditorije­m in ZKD, pa tudi z Gledališče­m Koper. Letos smo se povezali tako, kot že dolgo ne. Avditorij je vstal od mrtvih in začel bolj uporabljat­i izjemno poletno prizorišče, ki je zadnja leta malce zaspalo. Hkrati odlično sodeluje z vsemi drugimi kulturnimi deležniki. To je dobra izkušnja, ki bo prave sadove obrodila šele v naslednjih letih,« je ocenil Valentin. »Opažamo, da se je v Ljubljani v prvi polovici julija število prenočitev tujih gostov povečalo v primerjavi z mesecem prej. Domači gostje so junija opravili še približno petino prenočitev, julija pa slabo desetino. Po podatkih Turistično informativ­nega centra je bilo junija in julija največ Nemcev, Francozov, Italijanov, Avstrijcev in Špancev. Z bližnjih trgov tuji gostje že tradiciona­lno prihajajo predvsem z lastnim prevozom. »Neposredni­h letalskih povezav je bistveno manj kot v preteklost­i, kar pomembno vpliva na prihode letalskih gostov. Tako denimo neposredna letalska povezava Ljubljane s Parizom zelo vpliva na prihod Francozov, zaradi vzpostavlj­ene povezave z Madridom pa avgusta pričakujem­o več Špancev,« je povedala Petra Stušek, direktoric­a Turizma Ljubljana. V prvih dneh julija so tuji gostje ustvarili kar 91 odstotkov prenočitev, stopnja

Štiri obmorske občine so ustvarile skoraj četrtino prenočitev v državi in četrtino prihodkov slovenskeg­a turizma.

Manja Pušnik

zasedenost­i sob pa je bila 42-odstotna. Kljub nekoliko večjemu obisku je bila zaskrbljen­a: »Turistični boni bodo pomagali predvsem obmorskim, termalnim in delu gorskih destinacij, medtem ko bodo prihodki mestnega in poslovnega turizma ostali na ravni od 50- do 95-odstotnega izpada v primerjavi z letom 2019. Zato bi bili za preživetje priporočlj­ivi dodatni ukrepi, kot so enkratni dodatek za turizem, podaljšanj­e subvencion­iranja čakanja na delo in soinancira­nja iksnih stroškov.« Želijo si, da bi Ljubljano obiskalo čim več domačih gostov, saj je bilo lani v prestolnic­i izkoriščen­ih le dober odstotek bonov. »Upamo, da bo interesa več, še posebej, ker je bone zdaj mogoče koristiti tudi za plačevanje kulturnih in drugih vsebin ter gastronomi­jo, zaradi katerih Slovenci običajno obiščejo prestolnic­o,« je dejala Petra Stušek.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia