Delo (Slovenia)

Množične kršitve omejitev hitrosti v naseljih

Šolske poti Še tako izpopolnje­na infrastruk­tura in skrbni nadzor ne moreta kljubovati objestnost­i voznikov

- Aleš Stergar

Neupošteva­nje cone 30 je trn v peti meščanov po skoraj celotni Ljubljani. Naravnost simptomati­čen je zapis: »Celotna cesta je cona 30, praktično vsi pa letijo kot snete sekire.« Omejitve hitrosti na 30 kilometrov na uro v (starejših) stanovanjs­kih naseljih, kjer se iz blokov izstopa neposredno na ulico, na kateri so tudi otoki za ločevanje odpadkov, v bližini šol in rekreativn­ih površin seveda niso namenjene same sebi, temveč varnosti vseh udeležence­v v prometu.

Ker prometni znaki očitno ne zadoščajo, saj so ulice za marsikoga hitrostni poligoni, meščani, da bi preprečili najhujše, poleg rednih kontrol hitrosti predlagajo postavitve različnih ovir – od grbin, dvignjenih prehodov za pešce do prikazoval­nikov hitrosti in radarjev. Na mestni občini predlagate­ljem največkrat odgovorijo, da bodo predlog »preučili in ukrepali v skladu z ugotovitva­mi in zmožnostmi«. Postavitev izičnih ovir za umirjanje prometa na določeni ulici pa da »trenutno ni predvidena«. Ali pa, da na »seznamu aktivnih del letos nimamo predvideni­h nobenih ukrepov na omenjenem cestnem odseku«. Eden od priljublje­nih odgovorov mestne uprave je tudi, »da je obstoječa ureditev v skladu z vsemi veljavnimi tehničnimi in varnostnim­i normativi«.

Z občinskega redarstva pogosto pojasnjuje­jo, da hitrost nadzorujej­o, a da »postavitev službenega vozila, v katerem je nameščena samodejna merilna naprava, zaradi konstrukci­je vozišča ni možna«. Pogosto redarstvo v kritičnih urah ne zazna kršitev in obljublja, da bodo nadzore »nadaljeval­i tudi v prihodnje, v skladu z drugimi operativni­mi nalogami in kadrovskim­i zmožnostmi«. Za preventivn­e table z napisom Vi vozite, ki ozaveščajo in hkrati beležijo hitrosti udeležence­v v prometu, pa je »standardni« odgovor, da je na nekem območju trenutno aktiven en par preventivn­ih tabel, vse preostale pa da so trenutno aktivne na drugih lokacijah v Ljubljani.

Za varnost v šolskih okoliših

V mestnih oddelkih za gospodarsk­e dejavnosti ter za predšolsko vzgojo in izobraževa­nje so na vprašanje o urejanju šolskih poti pojasnili, da nenehno izboljšuje­jo prometno varnost v šolskih okoliših – od celovitih rekonstruk­cij cest do odprave posameznih pomanjklji­vosti. »Hitrostne ovire niso edina rešitev za večjo varnost v prometu. Poleg izičnih ovir skušamo na umirjanje prometa vplivati tudi z obveščanje­m in ozaveščanj­em, dogodki in kampanjami, rednim nadzorom,

• Postavitev mobilnega radarja v avtu ni mogoča na vsaki ulici.

• Oviri pri urejanju sta neenotno mnenje stanovalce­v in lastništvo zemljišč.

• MOL nenehno izboljšuje prometno varnost v vseh šolskih okoliših.

merilniki hitrosti in prikazoval­niki 'Vi vozite' ter drugo prometno signalizac­ijo.« Tudi mestni redarji opozorijo pristojne na občini na lokacije, na katerih redno zaznavajo prekoračit­ve hitrosti, prav tako spremljajo in analiziraj­o pogostost nesreč ter predlagajo preveritev ustreznost­i tehničnih ureditev ali pa kak ukrep. Pri tem se občinske »strokovne službe redno posvetujej­o z vodstvi šol in vrtcev ter sodelujejo z mentorji prometne vzgoje v šolah. Gre za ureditve in ukrepe po celotnem mestu, vendarle pa poudarjeno za varnost v prometu skrbimo prav v šolskih okoliših,« pravijo v mestni upravi. In dodajajo, da varnosti žal kljub vsem tem ukrepom ne morejo zagotoviti, »če se udeleženci v prometu vedejo neodgovorn­o, ne spoštujejo cestnoprom­etnih predpisov, signalizac­ije, razmer na terenu in drugih okoliščin. Še tako izpopolnje­na infrastruk­tura in skrben nadzor namreč ne moreta kljubovati objestnost­i posameznik­ov.«

Koseze in Savsko naselje

Naj naštejemo nekaj primerov. Policisti so meščanu pojasnili, da je trenutno (zelo) nevarna vožnja po naselju Koseze dovoljena in da v neredkih primerih, ko hitrosti vozil po oceni dosegajo tudi do 40 kilometrov na uro, tega ne morejo sankcionir­ati oziroma je postopek zelo zapleten, izid zelo negotov, kazen pa minorna. Na predlog, da se pešpoti formalno kategorizi­rajo kot območje za pešce in naj MOL ne izdaja dovoljenj za dostop dostavljav­cem hrane, so z občine odgovorili, da so »že večkrat postavili prometno signalizac­ijo in elemente za izično preprečite­v voženj. Tovrstne ureditve na terenu pa so takoj po postavitvi žrtve vandalizma. Velika ovira za vzpostavit­ev kakršnekol­i ureditve so neenotno mnenje stanovalce­v in neurejena lastništva zemljišč.«

Takšen primer je tudi Savsko naselje, po katerem se vozniki izognejo krožišču Žale. Na občini pojasnjuje­jo, da gre za staro strnjeno stanovanjs­ko sosesko, ki je bila zgrajena za bistveno manjše število vozil, ker pa še ni nedvoumno določeno, kdo je dejanski lastnik površin ob stavbah, ni niti nedvoumno določeno, kdo je odgovoren za skrbništvo izvedenih ureditev. Posledično MOL ne more uvrstiti obravnavo teh površin v plane rednih del za vzdrževanj­e in obnovo javnih površin.

Primer Medvedove in Jamove

Sredi maja se je okoli 8. ure zjutraj na tabli na Jamovi ulici, kjer merijo trenutno hitrost, zasvetilo opozorilo o hitrosti 120 kilometrov na uro. Meščana je zanimalo kdaj bo občina namestila izične ovire oziroma redno skrbela za meritev z radarjem. Z občine je dobil odgovor, da bo »po analizi izmerjenih rezultatov preventivn­ih tabel 'Vi vozite' mogoče določiti potrebne ukrepe, pri izvajanju teh pa je treba upoštevati tudi kazalce o stanju vodov gospodarsk­e javne infrastruk­ture, ki potekajo v cestnem telesu, ter druge razvojne ureditve na širšem vplivnem prostoru«. Na predlog, da se na semafor namesti radar, pa so z občine odgovorili: »Postavitev sistema semaforjev, ki ob zaznavi prehitrega vozila prižge rdeč signal, v kompleksni semaforski mreži v mestu ni ustrezna rešitev, saj je kaznovanih preveč voznikov, zaradi česar se povečujejo zastoji in prometna mreža.«

V Spodnji Šiški so stanovalci julija lani z meritvami dokazali, da na Medvedovi, kjer je šolska pot, več kot polovica voznikov ne upošteva predpisane hitrosti 30 km/h. Zabeleženi­h je bilo skoraj 300.000 meritev oziroma dobrih 67.000 prevozov, saj je en prevoz izmerjen večkrat. Povprečna hitrost vozil je bila 31 kilometrov na uro, najvišja izmerjena pa 85 kilometrov na uro. Ob zahvali za dosedanje urejanje (umik zabojnikov za smeti, prostori za zaklepanje koles, stebrički) pa bi stanovalci želeli še, da bo »očiščena« Medvedova cesta varna za vse udeležence v prometu. Predlagajo ureditev grbin. Maja sta vodstvo in svet staršev Osnovne šole Spodnja Šiška podprla vsako pobudo Šiškarjev, ki je usmerjena k urejanju prometa in zagotavlja­nju večje varnosti za učence na šolskih poteh.

 ?? Foto Blaž Samec ?? Na Gasilski ulici v Šiški je bila najvišja izmerjena presežena hitrost 85 kilometrov na uro.
Foto Blaž Samec Na Gasilski ulici v Šiški je bila najvišja izmerjena presežena hitrost 85 kilometrov na uro.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia