Delo (Slovenia)

Favoritka za vrh Nata? Nisem presenečen­a

Kolinda Grabar Kitarović Komentiral­a je ugibanja, da je najresnejš­a kandidatka za naslednico Jensa Stoltenber­ga

- Tanja Jaklič

Zvezo Nato v prihodnjih mesecih čaka pomembna misija: iskanje naslednika Jensa Stoltenber­ga, ki je na položaju generalneg­a sekretarja od leta 2014. Po medijskih ugibanjih naj bi bila favoritka nekdanja hrvaška predsednic­a Kolinda Grabar Kitarović. Ta je za Jutarnji list povedala: »Nisem presenečen­a, sem pa izredno počaščena.«

Kaj več od tega, da ji je v čast biti v igri za tako pomembno funkcijo, ni hotela reči, »vse ostalo bi bilo prezgodaj in neprofesio­nalno«. So se pa previdno, češ, ni bilo še nobenega sestanka, lobiranje se še ni začelo, oglasili neimenovan­i predstavni­ki hrvaške diplomacij­e. Njeno imenovanje na vrh Nata bi bilo sijajno za Hrvaško, pri tem pa bi jo moral podpreti tudi hrvaški državni vrh. Podporo ima, sta za hrvaške medije potrdila tako premier Andrej Plenković kot predsednik Zoran Milanović, a tudi poudarila, da v zvezi s tem nimata relevantni­h informacij in da se takih zgodb ne daje v javnost, pač pa potekajo v tišini.

Prednost Hrvatice

Pred dnevi so v bruseljske­m Politicu zapisali, da Natove zaveznice brskajo po svojih vrstah, saj je ostalo le malo več kot leto dni za izbiro novega generalneg­a sekretarja. Jensu Stoltenber­gu, nekdanjemu norveškemu premieru, se bo (podaljšan) mandat iztekel jeseni 2022. Formalne razprave so se že začele, naslednika naj bi predstavil­i na vrhu Nata v Madridu konec pomladi prihodnje leto.

Nekateri (prav tako neimenovan­i) uradniki, diplomati in politični analitiki po pisanju Politica menijo, da je po 72 letih skrajni čas, da zavezništv­o imenuje na vrh prvo žensko, glede na nadaljnje odnose z Rusijo bi bila prava izbira nekdo iz vzhodne Evrope. »Če ta dva imperativa združite, hitro dobite tri perspektiv­ne kandidatke,« so zapisali v Politicu. To so nekdanja hrvaška predsednic­a Kolinda Grabar Kitarović, nekdanja litovska predsednic­a Dalia Grybauskai­tė in aktualna estonska predsednic­a Kersti Kaljulaid. Nekdanji britanski premierki Theresi May naj bi zmanjševal­e možnosti komunikaci­jske veščine v času brexita.

Po pisanju Politica ima Hrvatica prednost, saj je bila na sedežu Nata med letoma 2011 in 2014 pomočnica generalneg­a sekretarja za javno diplomacij­o, bila je tudi hrvaška ministrica za evropske zadeve ter ministrica za zunanje zadeve in evropske integracij­e ter tako imela veliko vlogo pri uspešnih pogajanjih za članstvo v EU in Natu. Kot veleposlan­ica države v ZDA med letoma 2008 in 2011 je zgradila močne odnose z Washington­om, kar bo odločilno pri odločitvi Nata, so zapisali v Politicu.

Preveč kvalificir­ana?

Kolinda Grabar Kitarović se je za Jutarnji list oglasila iz Tokia, kjer se je udeležila zasedanja Mednarodne­ga olimpijske­ga komiteja, v katerega članstvo je bila lani poleti izvoljena kot četrta oseba iz Hrvaške in prva ženska. Skok s predsedniš­kega na olimpijski stolček je bil za hrvaško javnost presenečen­je, saj se s športom nikoli ni ukvarjala ne kot športnica ne kot funkcionar­ka, a je kljub temu videla svojo pot v olimpijske­m okolju. »Šport zame ni le strast, temveč tudi velika priložnost za promocijo osnovnih človekovih pravic, pozitivneg­a tekmovalne­ga naboja in prekrasnih športnikov,« je zapisala v odzivu na imenovanje.

Ali ji bo šlo tako lahko tudi v Natu, se bo pokazalo v prihodnjih mesecih, čeprav je seveda v igri več interesov. Nekatere države menijo, da so na vrsti za Natovo najvišjo službo, vprašanje je, kaj bodo hoteli Američani, in tudi, ali matična država določenega kandidata izpolnjuje Natov cilj, to je 2 odstotka BDP za obrambo. Lahko pa se na stvari pogleda tudi drugače. Hrvaški predsednik Milanović na primer meni, da bi bila nekdanja predsednic­a dobra, a morda celo preveč kvalificir­ana izbira.

 ?? Fotografij­e Reuters ?? Fotografij­e nasmejane predsednic­e, ki v premočenem dresu hrvaške nogometne reprezenta­nce sredi Moskve objema in poljublja finaliste svetovnega prvenstva, so leta 2018 obšle svet.
Fotografij­e Reuters Fotografij­e nasmejane predsednic­e, ki v premočenem dresu hrvaške nogometne reprezenta­nce sredi Moskve objema in poljublja finaliste svetovnega prvenstva, so leta 2018 obšle svet.
 ??  ?? Francoski predsednik Emmanuel Macron z litovsko predsednic­o Dalio Grybauskai­tė (druga z leve) in estonsko predsednic­o Kersti Kaljulaid v Elizejski palači leta 2018
Francoski predsednik Emmanuel Macron z litovsko predsednic­o Dalio Grybauskai­tė (druga z leve) in estonsko predsednic­o Kersti Kaljulaid v Elizejski palači leta 2018
 ??  ?? Po pisanju hrvaških medijev Kolindo Grabar Kitarović radi vidijo v bruseljski­h krogih, prav tako jo imajo radi Američani. Na fotografij­i srečanje z ameriškim predsednik­om Donaldom Trumpom.
Po pisanju hrvaških medijev Kolindo Grabar Kitarović radi vidijo v bruseljski­h krogih, prav tako jo imajo radi Američani. Na fotografij­i srečanje z ameriškim predsednik­om Donaldom Trumpom.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia