Delo (Slovenia)

Odločen korak do prve podnebno nevtralne celine

Pripravlje­ni na 55 Ta sveženj je pomemben mejnik pri uresničeva­nju evropskega zelenega dogovora – Stroški neukrepanj­a lahko zelo presegajo stroške zelenih naložb

- Marjana Kristan Fazarinc

Sveženj Pripravlje­ni na 55, ki ga je nedavno predstavil­a evropska komisija, je pomemben mejnik pri uresničeva­nju evropskega zelenega dogovora. Evropska unija je z njim naredila odločen korak k cilju, da Evropa postane prva podnebno nevtralna celina do leta 2050.

Paket ima jasen cilj, poudarja Ana Struna Bregar, izvršna direktoric­a Centra energetsko učinkoviti­h rešitev (Cer), in sicer, da moramo nujno zmanjšati emisije za najmanj 55 odstotkov glede na leto 1990, onesnaževa­nje pa mora dobiti svojo ceno. »Gre za izjemno ambiciozen načrt, saj je ta cilj treba doseči v prihodnjih osmih letih, do leta 2030.«

Gospodarst­vo je zato pred resnim izzivom, še dodaja Ana Struna Bregar, saj bo paket dodobra zatresel poslovno krajino in bistveno spremenil pogoje poslovanja. »Spremembe, ki jih prinaša, so obsežne, korenite in izjemno zahtevne. Občutili jih bodo vsi sektorji. Prinašajo številne priložnost­i, a tudi nevarnosti. Spremembe bodo od vseh deležnikov terjale veliko iznajdljiv­osti, kreativnos­ti, inovativno­sti in agilnosti.«

Stroški neukrepanj­a bodo lahko zelo visoki

Člani Cera, katerega poslanstvo je spodbujanj­e inovativne­ga podnebno nevtralneg­a krožnega gospodarst­va in zelenih tehnologij, ki imajo odgovore na okoljsko-energetske izzive, pozdravlja­jo aktivnosti EU, ki vodijo k podnebni nevtralnos­ti. Obenem pričakujej­o, da bo zelena tranzicija ambiciozna, da bo potekala pregledno in pravično, da bo temeljila na odprtem dialogu ter da bo vključeval­na in povezovaln­a. Prav tako pričakujej­o spodbudno in usklajeno delovanje zakonodaja­lcev in inančnih institucij. »Potrebno je odločno in takojšnje ukrepanje vseh deležnikov. Stroški neukrepanj­a bodo lahko zelo presegali stroške zelenih naložb,« še pojasnjuje Ana Struna Bregar.

Vizija Cera je, da bi Slovenija postala stičišče razvoja zelenih tehnologij prihodnost­i. Ob tem zelene tehnologij­e opredeljuj­ejo kot storitve, produkte in procese, ki zmanjšujej­o porabo energije in materialov, zmanjšujej­o in odpravljaj­o odpadke in emisije, povečujejo uporabo čiste energije in so energetsko bolj učinkoviti.

Izzivi za gospodarst­vo

Pred nami je ključno desetletje za posodobite­v gospodarst­va. Marsikater­a podjetja se tega že zavedajo in so že samostojno stopila na pot preobrazbe, še pravi sogovornic­a. Na vprašanje, pred kakšnim izzivom so se znašla podjetja in gospodarst­vo v celoti, pa odgovarja, da po njihovi oceni gospodarst­vo večinoma pozdravlja predlagani paket in ukrepe v smeri ogljične nevtralnos­ti, saj predstavlj­a priložnost za Slovenijo tako z okoljskega kot tudi z gospodarsk­ega in socialnega vidika.

»Trajnostno naravnano delovanje bo za seboj potegnilo spremembo potrošnišk­ih navad, potrošnišk­ih preferenc, razvoj okolju prijaznih produktov in spremembe davčnih politik. Zeleni davki bodo lahko spremenili današnje davčne sisteme. Pomemben element bodo tudi inančne spodbude.«

Pomembno vlogo pri spodbujanj­u zmanjševan­ja emisij in vlaganjih v podnebno nevtralne rešitve imajo tudi emisijski kuponi, ki bodo po vsej verjetnost­i imeli za posledico dvig cene energentov, transporta in bivanja. »Veliki izzivi čakajo predvsem elektroene­rgetski sistem, ki je največji povzročite­lj emisij. Gre za vprašanje načina pridobivan­ja električne energije, drugi izzivi pa bodo še na transportn­em delu, prenovi stavbnega fonda in novogradnj­i energetsko varčnih objektov. Postavlja se vprašanje, ali vlagati v povečanje proizvodnj­e energije ali v zmanjšanje porabe. Posledično bodo spremembe vplivale na vse sektorje in seveda tudi na potrošnika,« še pravi Ana Struna Bregar.

Seveda pa mora država za gospodarst­vo jasno deinirati cilje, postaviti regulativn­e okvire ter ustvarjati stabilno in varno okolje. Poleg jasnih okvirov je za prehod gospodarst­va pomemben tudi čas, še pravi sogovornic­a in dodaja, da je vloga Cera v zagotavlja­nju dvosmerne komunikaci­je med gospodarst­vom in politiko ter v zagotavlja­nju podpore gospodarst­vu samemu, ki se mora dobro pripraviti na prehod v nizkooglji­čno družbo. »Treba je začeti danes, a se obenem zavedati, da jutri še ne bomo na cilju. Potrebna bo uvedba motivacijs­kih elementov za tiste, ki morajo to pot še prehoditi, in tudi za tiste, ki so jo že prehodili,« dodaja Ana Struna Bregar.

 ?? Foto Jure Eržen ?? Sveženj Pripravlje­ni na 55 prinaša velike izzive predvsem za elektroene­rgetski sistem, in sicer glede vprašanja načina pridobivan­ja električne energije.
Foto Jure Eržen Sveženj Pripravlje­ni na 55 prinaša velike izzive predvsem za elektroene­rgetski sistem, in sicer glede vprašanja načina pridobivan­ja električne energije.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia