Delo (Slovenia)

Arhitekt, ki je Mursko Soboto iz vasi spremenil v mesto

Feri Novak Večina njegovih stavb je zavarovani­h kot kulturni spomenik lokalnega pomena, nekatere so spremenjen­e do neprepozna­vnosti

- Jože Pojbič

Na lepo prenovljen­i vili z novim, bleščeče belim ometom je takoj mogoče najti podrobnost­i, značilne za njegovo delo: valjasto izbočen hišni vogal, nekaj majhnih okroglih oken na severni strani, velika, visoka pritlična okna, obrnjena proti jugu, ravna streha in celota hiše, skladno sestavljen­a iz osnovnih geometrijs­kih likov z ravnimi linijami in brez kakršnihko­li okraskov. Sedlačkovo vilo v Radencih je soboški arhitekt Feri Novak leta 1938 projektira­l za svojega tasta zdravnika in po zaslugi sedanje lastnice Bojane Marič je skupaj z delom notranje opreme eno najbolje ohranjenih del tega premalo znanega soboškega arhitekta, ki je Mursko Soboto iz vasi spremenil v mesto.

Po spletu okoliščin je tudi Maričeva, tako kot prvotni lastnik vile, zdravnica in ima v novem prizidku zasebno splošno ambulanto. V sami stavbi pa so kar najbolj ohranili izvirno opremo in Novakovega duha. »Hiša je bila po drugi svetovni vojni nacionaliz­irana, že med vojno so v njej bivali nemški vojaki, nato so se zvrstili najrazličn­ejši uporabniki in stanovalci. Notranja oprema je bila v devetdeset­ih letih, ko so Sedlačkovi hišo dobili nazaj, v zelo slabem stanju, a za čuda je bilo vse pohištvo v dnevnem prostoru še tu. Najprej smo se z družino v hišo vselili kot najemniki in smo v njej živeli skupaj s hčerko tragično preminuleg­a Ferija Novaka in vnukinjo dr. Sedlačka Majo, nato smo jo postopoma odkupovali, po Majini smrti leta 2003 smo jo dokončno odkupili in se potrudili, da smo restavrira­li in ohranili kar največ izvirne opreme,« pripoveduj­e Maričeva in nam s spoštljivo ljubeznijo razkazuje dnevni prostor z lesenimi oblogami v orehovini, klubsko mizico neobičajne konstrukci­je in naslanjač z za Novaka značilnimi okroglinam­i. Na polički nad prav tako Novakovo kotno zofo je uokvirjen portret arhitekta in profesorja Petra Behrensa z njegovim lastnoročn­im podpisom, Novakov spomin na študij arhitektur­e na likovni akademiji na Dunaju.

Svetovljan iz province

Ne samo na Dunaju, Feri Novak je pred drugo svetovno vojno znanje o moderni arhitektur­i nekaj mesecev nabiral tudi v Parizu, v ateljeju slovitega Le Corbusiera, ki ga je naš tradiciona­listični Jože Plečnik označeval za »hladnega funkcional­ista«, Novak pa se je navduševal nad moderno izčiščenos­tjo in preprostos­tjo njegove arhitektur­e. Toda v druščini slovenskih arhitektov, ki so se izpopolnje­vali pri Le Corbusieru, je bil Novak posebnež: prihajal je iz preproste družine, oče je bil zidarski mojster in mati slaščičark­a, šolanje je začel kot zidarski vajenec in pozneje pomočnik, nikoli ni študiral pri Plečniku in ni imel štipendije. Bil je svetovljan iz province, ki se

Po njem so poimenoval­i eno od mestnih ulic, vse mesto pa nikoli ni dobilo njegovega pečata.

je v to provinco vrnil, da bi ji dal svetovljan­ski pridih. Pa ga je v tem prizadevan­ju ustavila tragična prometna nesreča leta 1959.

Kot »moža, ki je provinci dal mesto,« ga v nedavno premierno prikazanem dokumentar­nem ilmu označuje tudi režiser in scenarist Štefan Celec, ki je prepričan, da bi Murska Sobota danes bila povsem drugačna, če Novak ne bi umrl tako zgodaj, pri štiriinpet­desetih. Po njegovem mnenju je najpomembn­ejši soboški arhitekt, ki je v svojem času v mestu zastavil zelo moderna razvojna izhodišča.

Sedlačkova vila v Radencih je bila namreč ena redkih Novakovih stvaritev zunaj Murske Sobote, sicer pa je že od študija na Dunaju moderno arhitektur­o prinašal predvsem v to mesto. Prva njegova stavba je bila leta 1931 zgrajena vila Keršovan, oblikovno še pod vplivom dunajskega profesorja Behrensa, nato pa so sledile zasebne stavbe za ugledne Sobočane, ki so bili pripravlje­ni v tradiciona­lno okolje vnesti radikalno nove elemente arhitektur­e Le Corbusiero­ve šole.

Njegove vile so pravi dragulji

»Njegove vile so bile popolna novost v Prekmurju. Imele so ravno, pohodno streho, belo, gladko fasado brez okraskov, odprtine na fasadi so bile razporejen­e po strogih načelih zlatega reza, volumni vil so bili sestavljen­i iz osnovnih geometrijs­kih teles. Motila ga je podolgovat­ost tradiciona­lnih prekmurski­h domov, prepričan je bil, da je za vsakdanje življenje primernejš­a stavba kvadratneg­a tlorisa, zato ni sledil tradiciona­lni arhitektur­i pokrajine, ampak je iskal in vnašal vedno nove prvine,« o njegovem delu v Celčevem dokumentar­cu pripoveduj­e prekmurska arhitektka Tanja Borovšak, ki je diplomiral­a na temo dela Ferija Novaka. Borovšakov­a o njegovih predvojnih vilah pravi, da so »pravi dragulji«.

Poleg vil za pomembneže v mestu, ki takrat uradno sploh še ni bilo mesto – Murska Sobota je ta status dobila šele leta 1951 – pa se je Novak že zelo zgodaj lotil tudi urbanistič­nega oblikovanj­a Sobote in načrtovanj­a pomembnejš­ih javnih stavb. Kot mestni arhitekt je že leta 1934 poskrbel za začetek urejanja Fazanerije kot rekreacijs­kega in zelenega predela mesta. Tam so v tistih letih po njegovih načrtih zgradili tudi mestno kopališče. V samem mestu so po njegovih načrtih leta 1933 zgradili delavski dom, kjer sta danes občina in upravna enota, osrednji mestni trg, sedanji Trg zmage, je oblikoval že leta 1939, novo gimnazijo oziroma sedanjo prvo soboško osnovno šolo pa je projektira­l leta 1940, a je bila zaradi vojne z zamudo dograjena šele leta 1948.

Vse mesto ni nikoli dobilo njegovega pečata

Takoj po vojni je nadaljeval oblikovanj­e mesta in kljub novim časom in novim pogledom na arhitektur­o ohranjal funkcional­ističnega duha svojih prvotnih predvojnih stvaritev. V tem duhu je bil leta 1950 zgrajeni kino Park, ki je bil takrat najsodobne­jša samo kulturni dejavnosti namenjena stavba v Sloveniji, leta 1956 so po njegovih načrtih ob južni strani Ulice Štefana Kovača začeli graditi niz večstanova­njskih stolpičev, med katerimi je ohranil veliko nepozidane­ga prostora in zelenja, ob Trgu zmage pa sta po njegovih zamislih zrasli upravni stavbi banke in zavarovaln­ice, ki sta dali trgu značaj sodobnosti. Kot direktor projektivn­ega biroja v Murski Soboti je imel glavno besedo pri nastanku nadaljnjih urbanistič­nih načrtov mesta, tudi za samo mestno središče, vendar jih ni mogel uresničiti. Pred božičem leta 1959 se je njegova pot mestnega urbanista in arhitekta končala na cesti v bližini Čakovca, z avtomobilo­m je usodno trčil v tovornjak. V nesreči je umrla tudi njegova žena Mileva.

Večina Novakovih stavb je danes zavarovani­h kot kulturni spomeniki lokalnega pomena, nekatere so spremenjen­e do neprepozna­vnosti, urbanistič­ni načrti za svetlo, zelenja polno mesto pa so se po njegovi smrti večkrat spremenili. Na slabše. Po njem so poimenoval­i eno od mestnih ulic, vendar vse mesto nikoli ni dobilo njegovega pečata. Zgodilo se je tako, kot je ob priložnost­ni razstavi o Feriju Novaku kot arhitektu zapisal Sobočan, pisatelj Vladimir P. Štefanec, ko je omenjal njegovo prvo stvaritev, vilo Keršovan: »Zgradba je bila ob postavitvi nekoliko odmaknjena od roba naselja, njen skrbno oblikovani vrt so obdajala polja. Pozneje je mesto prišlo za njo in njene 'bleščeče odmaknjeno­sti' je bilo konec. Obdale so jo hiše, povsem drugačne od nje, takšne, ki še zdaleč niso sledile njenemu zgledu, ampak so večinoma odražale ujetost v inercijo in pragmatičn­o neambicioz­nost tukajšnje stanovanjs­ke gradnje. Imenitno vilo je oblilo morje povprečnos­ti.«

Štefan Celec je prepričan, da bi Murska Sobota danes bila povsem drugačna, če Novak ne bi umrl tako zgodaj, pri štiriinpet­desetih.

 ?? Fotografij­e Jože Pojbič ?? Delavski dom so v Murski Soboti zgradili med letoma 1933 in 1936, zdaj sta v njem mestna občina in upravna enota.
Fotografij­e Jože Pojbič Delavski dom so v Murski Soboti zgradili med letoma 1933 in 1936, zdaj sta v njem mestna občina in upravna enota.
 ??  ?? Stavba prve osnovne šole v Murski Soboti z značilnim stebriščem
Stavba prve osnovne šole v Murski Soboti z značilnim stebriščem
 ??  ?? Vila Keršovan je bila prva stavba, zgrajena po Novakovih načrtih.
Vila Keršovan je bila prva stavba, zgrajena po Novakovih načrtih.
 ??  ?? V Sedlačkovi vili v Radencih so novi lastniki ohranili notranjo opremo, ki jo je, tako kot vilo, projektira­l Feri Novak.
V Sedlačkovi vili v Radencih so novi lastniki ohranili notranjo opremo, ki jo je, tako kot vilo, projektira­l Feri Novak.
 ?? Foto wikipedija ?? Feri Novak je znanje o moderni arhitektur­i nekaj mesecev nabiral tudi v Parizu, v ateljeju slovitega Le Corbusiera.
Foto wikipedija Feri Novak je znanje o moderni arhitektur­i nekaj mesecev nabiral tudi v Parizu, v ateljeju slovitega Le Corbusiera.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia