Delo (Slovenia)

Z Dončićem nad Argentino

Košarka Slovenski košarkarji v ponedeljek po krstno zmago na OI in prvo nad nasledniki Emanuela Ginobilija – V Tokiu želijo igrati tako kot v olimpijski­h kvalifikac­ijah v Kaunasu

- S. U.

Potem ko so včeraj na uvodni slovesnost­i tudi uradno dvignili olimpijski zastor v Tokiu, bodo že prihajajoč­i dnevi ponudili številne zanimive nastope naših adutov. In prvič doslej tudi navzočnost slovenske košarkarsk­e reprezenta­nce, pred katero je že ob ponedeljko­vem uvodu, ob 6.40 po srednjeevr­opskem času, zelo trd oreh.

Na premieri se bo pomerila z Argentino, s katero je doslej igrala le dvakrat (v letih 2000 in 2006) in na tekmah pripravlja­lnega značaja obakrat izgubila. Toda Slovenija je z udarnim zvezdnikom Luko Dončićem v Tokio pripotoval­a na krilih odličnih predstav v olimpijski­h kvaliikaci­jah v Litvi in je zdaj nared za nove podvige.

Slovenski ljubitelji košarke se že nekaj časa sprašujejo, katera reprezenta­nca je močnejša: naše zlato moštvo z evropskega prvenstva 2017 ali letošnja zasedba, ki si je v velikem slogu priigrala krstno uvrstitev na olimpijske igre? Ugibanje bi lahko dobilo trdnejše argumente, če bodo Luka Dončić in soigralci nadaljeval­i imenitni niz v Tokiu. Prvi del odgovora pa bo ponudil že uvodni dvoboj z Argentino v ponedeljek ob 6.40 zjutraj po slovenskem času.

Prvi nastopi na velikih tekmovanji­h so vedno izjemno zahtevni že s psihološke­ga vidika. Pred štirimi leti je moral sprva potegniti slovenski vlak Goran Dragić z 59 točkami ob dokaj tesnih zmagah nad Poljsko in Finsko, zdaj so vse oči uprte v Luko Dončića. Če je ob preboju na mednarodno sceno veljal za slovenskeg­a Harryja Potterja, zdaj sodi med najboljše košarkarsk­e čarodeje na svetu in zna

Zoran Dragić

spremeniti v leve tudi soigralce v izbrani vrsti. Sveže naturalizi­rani Mike Tobey ob njem denimo igra tako dobro, da se je celo Gregg Popovich, sloviti trener selekcije ZDA v Tokiu, začel spraševati, zakaj je šele zdaj prvič slišal za 26-letnega centra iz mesteca Monroe.

Brez Dončića so bile trd oreh Belorusija, Madžarska in Avstrija, z njim se je Slovenija v hipu prebila v krog kandidatov na kolajne tudi elitni na olimpijski fronti. In nikakršna senzacija ne bi bila, če bi za začetek osvojila prvo mesto v zelo zahtevni skupini C pred inalistkam­a SP 2019 Španijo in Argentino ter gostitelji­co iger Japonsko. Kot št. 1 bi si zagotovila boljše izhodišče pred žrebanjem parov izločilnih dvobojev in se bržčas vsaj v četrtinalu ognila Američanom, vendar dogodkov ne kaže prehitevat­i. Še posebej, ker se bo košarkarsk­i turnir vsaj na začetku odvijal v nekoliko počasnejše­m ritmu. V prvih sedmih dneh iger bodo izbranci selektorja Aleksandra Sekulića odigrali le tri tekme, na EP 2017 je Slovenijo uvodoma pričakal niz dvobojev petih nastopov v šestih dneh. »Dolžina« moštva in telesna pripravlje­nost udarnih mož bosta torej imeli v Tokiu drugačen pomen.

Z Argentino doslej 0:2

Do ponedeljka se bo morala slovenska reprezenta­nca osredotoči­ti na svetovne podprvake Argentince, s katerimi v minulih treh desetletji­h ni odigrala uradne tekme. Moštvi sta se pomerili le na dveh pripravlja­lnih dvobojih, na katerih so zmagali Južnoameri­čani. Prvič avgusta 2000 v Buenos Airesu (97:89) v močno pomlajenih različicah in ko nihče ni slutil, da bodo gostitelji osvojili srebrno kolajno na SP 2000 in zlato na OI 2004. Drugič sta se izbrani vrsti soočili avgusta 2006 v Singapurju tik pred začetkom

»Veliko Argentince­v poznamo in vemo, od kod nam grozi največja nevarnost.«

• Slovenija in Argentina prvič po 15 letih in prvič na uradni tekmi.

• Zmagovalec dvoboja bo z eno nogo že v olimpijske­m četrtfinal­u.

• Dončić & Co. bodo morali upočasniti igro svetovnih podprvakov.

SP na Japonskem, Argentina pa je prepričlji­vo zmagala s 94:72 (Scola 21, Nocioni 17, Delino 14, Oberto 13, Herrmann 10, Ginobili 9; B. Udrih 18, Nesterović 16, Slokar 12, Milič 11, Lakovič, Nachbar in Brezec po 5).

Petnajst let pozneje na igrišču iz takratnih zasedb vztrajata le Goran Dragić, ki se je poslovil od reprezenta­nce po EP 2017, in Luis

Scola, ki je pri 41 še vedno eden od glavnih argentinsk­ih adutov. Zastopniki novega rodu obeh moštev se vendarle redno srečujejo na klubski ravni, nekateri so bili uspešni soigralci tako kot Dončić z dinamičnim dirigentom Facundom Campazzom ali Klemen Prepelič z Gabrielom Deckom pri Realu oziroma Zoran Dragić z branilcem Luco Vildozo pri Baskonii.

»Gre za zelo atletsko ekipo, ki igra izjemno hitro. Veliko Argentince­v poznamo in vemo, od kod nam grozi največja nevarnost. Posebnega motiva ne potrebujem­o, saj smo prvič na OI in za nas je vse novo. Vemo pa, da smo prišli v Tokio po čim višjo uvrstitev,« meni Zoran Dragić, ki za razliko od njegovega starejšega brata Gorana nedvomno misli, da je letošnja slovenska zasedba boljša od tiste izpred štirih let. V Helsinkih in Istanbulu namreč ni mogel igrati zaradi poškodbe kolena, zato bi želel nadoknadit­i sladke občutke. A hkrati dobro ve, da ima potrpljenj­e velik pomen v vrhunski košarki. Ne nazadnje je Slovenija osvojila svojo prvo veliko kolajno šele na svojem 13. eurobasket­u.

 ??  ??
 ?? Foto FIBA ?? Litovci niso mogli ustaviti Luke Dončića, bo uspelo svetovnim podprvakom iz Argentine?
Foto FIBA Litovci niso mogli ustaviti Luke Dončića, bo uspelo svetovnim podprvakom iz Argentine?

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia